Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

SJEVERNA KOREJA I RUSIJA IMAJU PAKT O MEĐUSOBNOJ OBRANI


KORISTI LI RUSIJA SJEVERNOKOREJSKO ORUŽJE U UKRAJINI?

Može li predsjednik Ukrajine uspjeti sa svojim “ Planom za pobjedu“ koji je predstavio
najprije američkom predsjedniku Bidenu, potom i nekim šefovima država i Vlada u Europi? On govori da bi rat koji Rusija vodi protiv Ukrajine trebao završiti 2025. godine Zelenski je bio i u Vatikanu 11. listopada kod pape Franje te zamolio za pomoć u oslobađanju Ukrajinaca koje Rusija drži u zarobljeništvu.
Pozvao je Vatikan da sudjeluje na konferenciji o ratnim zarobljenicima, koja će se održati u Kanadi krajem mjeseca listopada.
(mzz)

Volodimir Zelenski upoznat je s odnosima Rusije i Sjeverne Koreje “Ovdje se više ne radi samo o prijenosu oružja. Zapravo se radi o prebacivanju ljudi iz Sjeverne Koreje u okupacijske vojne snage“ – izjavio je 13. listopada . “Kada govorimo o davanju Ukrajini većih dalekometnih sposobnosti i odlučnije opskrbe za naše snage, to nije samo popis vojne opreme. Radi se o povećanju pritiska na agresora – pritiska koji će biti jači od onoga što Rusija može podnijeti. A radi se o sprječavanju još većeg rata", rekao je Zelenski .
Portal AL Jazeere 19. listopada piše o odnosima Sjeverne Koreje i Rusije .Tekst je vrlo zanimljiv.

DVA INTERESNA POSJETA

Sjevernokorejski vođa Kim Jong Un, koji rijetko putuje u inozemstvo, posjetio je Rusiju u rujnu 2023. i pozvao ruskog predsjednika Vladimira Putina da posjeti Sjevernu Koreju.
U lipnju 2024.je Putin bio u prvom državnom posjetu Sjevernoj Koreji u 24 godine, a Rusija i Sjeverna Koreja potpisale su pakt o međusobnoj obrani. Iako točan tekst ovog pakta nije objavljen, pakt uključuje klauzulu o međusobnoj pomoći koja poziva dvije zemlje da pruže vojnu pomoć ako jedna od njih bude napadnuta.
Dana 23. lipnja, SAD i regionalni saveznici Južna Koreja i Japan objavili su zajedničku izjavu objavljenu na web stranici američkog State Departmenta, izražavajući "ozbiljnu zabrinutost" zbog pakta. U priopćenju od 23. lipnja, SAD, Južna Koreja i Japan rekli su da osuđuju produbljivanje vojne suradnje između Sjeverne Koreje i Rusije, uključujući "kontinuirani transfer oružja iz Demokratske Narodne Republike Koreje u Rusiju koji produžava patnju ukrajinskog naroda".

Ukrajinske snage izvele su napad u ruski Kursk 6. kolovoza, u činu koji bi – prema ruskom tumačenju – potencijalno mogao predstavljati napad, čime je pokrenuta klauzula o uzajamnoj pomoći u sporazumu sa Sjevernom Korejom.
U utorak 15. listopada su napetosti porasle na Korejskom poluotoku kada je Sjeverna Koreja digla u zrak dijelove cesta u blizini južnokorejske granice, radi sprečavanja ulaska vojnih snaga Južne Koreje na njen teritorij.
Novinari su 15. listopada upitali glasnogovornika Kremlja Dmitrija Peskova znači li klauzula o međusobnoj pomoći da bi se Rusija i Sjeverna Koreja mogle uvući u rat u Ukrajini ili sukob na Korejskom poluotoku. Peskov je rekao da je jezik ugovora "prilično nedvosmislen" i da ga nije potrebno pojašnjavati. Rekao je da pakt "podrazumijeva istinski stratešku duboku suradnju u svim područjima, uključujući sigurnost".

RUSIJA RATUJE SA SJEVERNOKOREJSKIM ORUŽJEM?

Ukrajinska vojska je 9. listopada izvjestila da je pogodila ruski arsenal oružja, koji je uključivao oružje koje je Rusiji poslala Sjeverna Koreja. Vojska je dodala da je napad bespilotnim letjelicama na pograničnu regiju Bryansk imao za cilj stvoriti logističke poteškoće Rusiji i ograničiti njezine ofenzivne sposobnosti.
U siječnju je glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće John Kirby rekao da su obavještajni podaci otkrili da je Rusija upotrijebila najmanje jedno oružje koje je dala Sjeverna Koreja Ukrajini 30. prosinca 2023. Oružje je palo na otvoreno polje u regiji Zaporožja, rekao je Kirby. Rekao je da je 2. siječnja korišteno više oružja koje je obezbijedila Sjeverna Koreja
U tekstu na portalu AL Jazeere se navodi da je 27. veljače, tadašnji južnokorejski ministar obrane Shin Won-sik rekao novinarima da je Sjeverna Koreja od rujna 2023. Rusiji poslala oko 6700 kontejnera s milijunima streljiva u zamjenu za hranu i sirovine za proizvodnju oružja.
U travnju je novinska agencija Reuters izvijestila da su promatrači sankcija Ujedinjenih naroda rekli Vijeću sigurnosti UN-a da je identificirano da ostaci projektila koji su 2. siječnja pali u ukrajinski grad Kharkiv potječu od sjevernokorejskog balističkog projektila serije Hwasong-11. Ovo je kršenje embarga na oružje Sjevernoj Koreji.
Sjeverna Koreja je pod sankcijama UN-a zbog svojih balističkih projektila i nuklearnog programa od 2006. godine, a te su mjere pojačane tijekom godina.

U ožujku je Rusija stavila veto na UN-ovu obnovu panela UN-ovih stručnjaka koji nadziru pridržavanje sankcija od strane Sjeverne Koreje. Iako će sankcije ostati na snazi, nadzorne snage neće.

TRAMPA – ORUŽJE ZA DRUGE POTREPŠTINE

Predavač međunarodnih odnosa Howell rekao je za Al Jazeeru da je odnos proizašao iz "uglavnom transakcijske" potrebe.
Nakon što je Rusija pokrenula svoju potpunu invaziju na Ukrajinu u veljači 2022., bila je suočena s globalnom izolacijom, a “Sjeverna Koreja je bila u mogućnosti osigurati robu koju je Putin želio, u zamjenu za dobivanje onoga što je trebala zauzvrat”.
Howell je rekao da je potpisivanjem obrambenog pakta uspostavljen odnos "gotovina za oružje". “Sjeverna Koreja je osigurala topništvo, što je ubrzo eskaliralo u pružanje balističkih projektila, a zauzvrat je Rusija osigurala hranu, novac i, što je najvažnije, pomoć u vojnoj tehnologiji”. Napredna vojna tehnologija ključna je za Sjevernu Koreju, objasnio je Howell, "budući da je krajnji cilj Kim Jong Una da Sjeverna Koreja bude priznata kao de facto nuklearna država."
Osim materijalnog oružja, Pjongjang dobiva "nepokolebljivu podršku" Moskve u VS UN-a, rekao je Howell. "Pjongjang tako može pobjeći bez štete ako odluči pojačati svoj nuklearni i raketni program testiranjem i lansiranjem, što je, kao što znamo, ono što Sjeverna Koreja namjerava učiniti."
General Charles Flynn, zapovjednik američke vojske za Aziju i Pacifik, rekao je na događaju u Washingtonu da će sjevernokorejsko osoblje uključeno u sukob omogućiti Pjongjangu da po prvi put dobije povratne informacije o svom oružju u stvarnom vremenu.
"Takva povratna informacija sa stvarnog bojnog polja Sjevernoj Koreji da bi mogla prilagoditi svoje oružje, svoje streljivo, svoje sposobnosti, pa čak i svoje ljude - za mene je vrlo zabrinjavajuća", rekao je, govoreći u Centru za Nova američka sigurnost u utorak.

Izvor :AL Jazeera , mzz


Post je objavljen 20.10.2024. u 22:06 sati.