SAJAM KVALITETNIH PROIZVODA
U Zagrebu na Europskom trgu, od petka prije podne 18. do nedjelje 20. listopada, do popodnevnih sati održava se 10. SAJAM ZIMNICE, EKOLOŠKIH I AUTOHTONIH PROIZVODA , a sajam je prodajni.
U petak, iako je prije podne bilo kišovito na Europski trg stigao je i ministar poljoprivrede šumarstva i ribarstva Josip Dabro i otvorio je sajam. Potom je od štanda do štanda obilazio proizvođače, sa svakim se rukovao i kratko porazgovarao po nekoliko rečenica.
Na ovom sajmu sudjeluje 50 poljoprivrednih proizvođača iz 18 županija. Vrijednost ovog sajma Zimnice je u kvaliteti proizvoda s kojima proizvođači dolaze na sajam. Naime više od 50 posto tih proizvoda na ambalaži ima istaknut neki od znakova kvalitete: bilo da je proizvod ekološki( oznaka za njega je list od 12 zvjezdica na zelenoj dugoljastoj površini), bilo da proizvod ima oznaku „Dokazana kvaliteta, Hrvatska“, bilo europsku oznaku kvalitete i to znak za „zaštićenu oznaku izvornosti „ ili znak za „zaštićenu oznaku zemljopisnog porijekla“.
Naprimjer Proizvođač Ivica Cafuk iz Vidovca, iz Varaždinske županije ima čak tri znaka kvalitete na svom štandu. Njegov „Obrt PPP Jurica Cafuk“ kako se točno zove, proizvodi Varaždinsko zelje već kroz četvrtu obiteljsku generaciju. To je zelje stara sorta, jednako kvalitetno i za kiseljenje i za salatu, a oni ga prodaju i u glavicama i vakumirano i to zelje ima europsku markicu kvalitete „zaštićena oznaka izvornosti“. Isti poljoprivredni obrt ima još dva znaka kvalitete i to Varaždinsko bučino ulje ima „ zaštićenu oznaku zemljopisnog porijekla", a krumpir i ponovo kupus imaju oznake „Dokazana kvaliteta, Hrvatska“.
Sol,mineral i začin bez koje nije spremljeno ni jedno jelo, toliko je uobičajena da rijetko tko razmišlja tko je proizveo soli s kojom je zasoljeno jelo. No Paška solana misli na svoj imidž iako ima , kažu podaci tisućljetnu tradiciju u proizvodnji soli. Solana Pag dala si je truda dokazivanjem istaći kvalitetu soli s Europskom znakom „zaštićena oznaka izvornosti“,čiju oznaku nosi sitna morska sol i solni cvijet. I Paška sol je na sajmu zimnice. Logično je to, jer što se može ukiseliti bez soli?
DOBAR PROIZVOD UVIJEK IMA KUPCA
Uz ministra poljoprivrede Josipa Dabru pri obilasku poljoprivrednih proizvođača bili su državni tajnik Zdravko Tušek i ravnatelj Uprave za stočarstvo i kvalitetu hrane dr.Zdravko Barač. Kod jednog štanda ostajem i razgovaram s proizvođačem. Visoki gospodin nasmijana lica, dobrog raspoloženja, koji je prema obiteljskoj raspodjeli posla dobio ugodan zadatak da bude predstavnik štanda „OPG KREŠIMIR TOMAŠEC“ ministra je od svog štanda ispratio kao pravi domaćin- poklonio je ministru nekoliko bočica zimnice. Hvalim njegovu gestu. Razgovaramo .Gospodin i poljoprivredni proizvođač Tomašec je iz Zaprešića. Ima poljoprivrednu proizvodnju povrća za zimnicu na 16 hektara i to krastavce, papriku, feferone, povrće za miješanu salatu i rajčicu za pasiranje.
Kaže da čitav proces proizvodnje od flanca do gotovog proizvoda, to znači punjenje zimnice u staklenke, ima na svom OPG -u. Ozbiljno se time bavi već više od deset godina.
- A navodnjavanje, imate li ? – pitam
-Imam navodnjavanje i bunar. Neodrživa je proizvodnja povrća bez navodnjavanja-kaže gospodin Tomašec.
-Kako ste našli plasman na tržište? On se smiješi pa kaže:dobar proizvod uvijek ima kupca.A ona pobliže objašnjava „Kada smo počeli prodavati u "Veronika delikatesama", jedan veliki trgovački centar( kaže mi da ne napišem ime jer je dogovor da se on neće reklamirati) naš je proizvod tamo prepoznao i oni su sami nama ponudili da prodajemo kod njih“ Konstatiram da je njegov OPG jednako spretan i u proizvodnji i u prodaji.
Kaže gospodin da su dvojica sinova uglavnom u proizvodnji. Oni su završili fakultete, i rade na OPG-u. Kaže gospodin Tomašević veselo da je već tri puta djed.
Pitam ga – što misli o poticajima i u kojoj mjeri su potrebni?
On odgovara da bi poticaj prvenstveno trebao služiti kao nagrada, a ne za poslovanje na OPG-u, već za kupnju nekog aparata, stroja i slično.
Margareta Zouhar Zec
Post je objavljen 19.10.2024. u 16:34 sati.