POREMEĆENE VRIJEDNOSTI:
U GLAVAMA ADMINISTRACIJE STOKA VREDNIJA OD DJETETA
Ministar demografije i useljeništva Ivan Šipić održao je 3. listopada konferenciju za medije u prostorijama Ministarstva demografije koje prostorije ima na Trgu Nevenke Topalušić 1.Predstavio je Ministarstvo demografije i useljeništva te je tom prilikom rekao nekoliko brojeva koji opisuju vrednovanje i funkcioniranje sustava koji čini hrvatski koncept. Ministar Ivan Šipić rođen je 1974. u Sinju, a dio je vladajuće koalicije dolazi iz Demokratskog pokreta. Diplomirao na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu 1998. godine. Ta je informacija za njegovo razumijevanje demografije važna.
Zašto Ministarstvo demografije i useljeništva? upitao je ministar te objasnio „ Hrvatska ovisi o narodu, djeci, pronatalitetnoj politici i smatramo da ćemo stvaranjem ovog ministarstva pomoći u rađanju više djece. Vjerujem da će ovo ministarstvo nadživjeti mene, ali i druge ministre te da će trajati na dobro hrvatskog naroda. Nadam se i da će se stvarati mjere koje će pomoći povećanju nataliteta” rekao je Šipić.
Ministar Šipić je između ostaloga usporedio poremećene vrijednosti. Učinio je ono što se do sad u Vladi RH rijetko moglo čuti, a to je usporedba odluka koje su u domeni poljoprivrede – s vrijednostima koje se odnose na ljudsko biće.
Zanimljiviji dijelovi ministrova izlaganja na pressici su slijedeći:
„ Ministarstvo je kao dijete koje se tek rodilo. Ministarstvo je kao dijete koje se tek pokušava staviti na noge. Ne možemo djetetu odmah dati štrucu kruha da je namaže paštetom i da je spremno za školu. Ne može .“
„Drago mi je da se naši poljoprivrednici bore i u svemu ih podržavam, apsolutno. Jer i poljoprivrednici imaju djecu i žele djecu i u mjestima, selima, i gradovima. Sa sobom nosim papir koji ću za kraj bez velikog spektakla otvoriti, nije ovo nikakav šou, nije nikakav udar na bilo koga, već samo dajem na razmišljanje, pa je ponovio, dajem na razmišljanje, i postavljam pitanje javno :
„Ako može i ima prostora za mostove putove, ceste, zgrade i sve što nam je potrebno za život za normalnu komunikaciju, za moderniji način života, jer ne želim ostati ni u srednjem vijeku ni pripadati koje kakvim promišljanjima i pogledima i na majku i na ženu i na dijete u nekakvim vremenima kojima ja nisam pripadao niti želim pripadati, ali ću reći : Ako možemo, dajem primjer, za govedo boškarina dati poticaj od 795 eura, ako možemo za konja posavca dati isto poticaj od 795 eura, ako možemo za magare, ili pule kako mi u Dalmaciji kažemo, dati poticaj od, koji je s pravom ponavljam, da me ne bi netko krivo razumio, potrebni su ti poticaji našim poljoprivrednicima, ali magarac, kako mi u Dalmaciji kažemo –pule – je 311 eura! Poticaj za jedno pule, za jednu kravu, za jednu posebnu vrstu koja, treba da ostane, ja se pitam, ako mi nećemo shvatiti, kolika je važnost ozbiljnog pristupa demografiji, tko će za nekoliko godina čuvati kravu, tko će čuvati magarca i tko će jesti dobar steik, od ovih životinja koje izumiru, koje je potrebno podržati da opstanu i dati poticaj? Ali ako imamo snage dati poticaj za takve mjere, smatram da moramo razmisliti o činjenici da je nagrada majci kad rodi dijete i pomoć pri opremanju djeteta pri rođenju, od 309 eura premala.“
Usporedio je poticaje poljoprivrednicima s nagradom koju dobiva majka prilikom rođenja djeteta! Prethodno je ministar Šipić rekao da je u mjesecu kolvozu ove 2024. godine rođeno 420 djece manje nego prošle godine u mjesecu kolovozu. Tumaćenje toj činjenici nije potrebno.
„Treba razmisliti o porodiljnim naknadama, treba razmisliti što je dječji doplatak, je li on socijalna kategorija, da li on treba biti u nekoliko rangova itd. Bio sam na terenu, znam što znači poticaj. Nadam se da će vas sve ovo zamisliti na koji način mi vidimo budućnost naše djece i naših obitelji, a time i opstanak našega naroda“ - rekao je monistar Šipić
Ministar demografije i useljeništva završio je riječima „Želim da uspijemo, moja namjera je demografija bez demagogije za rađanje više djece, sa sustavnim znanstvenim i pravnim pristupom i pravim mjerama u kratkoročnom, ali i dugoročnom pravcu, da uspijemo na stazama koje slijede.“
Izvor: Presica na N1, M Zouhar Zec
Post je objavljen 03.10.2024. u 16:53 sati.