Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/moody

Marketing

"Eskalacija ka deeskalaciji"

kolokvijalni je naziv aktuelne ruZZke strategije.
Deeskalacija je postupno smanjenje korištenih (vojnih) resursa; za razliku od eskalacije, koja se definira kao postupno povećanje ili pooštravanje sredstava.
Drugo značenje eskalacije je nekontrolirano širenje i intenziviranje sukoba.
Eskalacija sukoba u smislu sve većeg, teško kontroliranog, neprijateljskog intenziviranja oblika interakcije je sveprisutna kao i sami sukobi, bilo kao proces povećanja emocionalizacije u međuljudskim sporovima, kao brutalizacija interakcija između grupa ili između država, sve do upotrebe nasilja, terorizma i totalnog rata.
***
“Rizik od globalnog nuklearnog rata praktički je nestao”, rekao je Mihail Gorbačov, posljednji vođa Sovjetskog Saveza, u svom govoru na dodjeli Nobelove nagrade 1991., iako su RuZZija i Sjedinjene Države zadržale svoje ogromne nuklearne arsenale.
Godine 2021. mnogi su bili razuvjeravani kada su Putler i američki predsjednik Joe Biden tijekom summita u Ženevi ponovili izjavu Gorbačova i Regana da se “nuklearni rat ne može dobiti i nikada se ne smije voditi”.
***
Putler je ovih dana dao jezivu izjavu kada je predložio promjene ruske politike nuklearnog rata. Jedna od najzabrinjavajućih bila je mogućnost mobilizacije nuklearnog arsenala zemlje ako neka druga nuklearna sila podupre napad nenuklearne države na RuZZiju.
Komentari su označili jasnu eskalaciju retorike Moskve, ali mnogi kažu kako postoji velika razlika između Putlerovih izjava i klasificiranih pravila nuklearne doktrine koja točno propisuje kada, kako i zašto RuZZija može upotrijebiti nuklearno oružje.

Prvo je da sam govor ne znači nužno djelovanje, posebno kad se uvelike radi o retorici, prvenstvenoza unutrašnje potrebe.
Opetovano oštrom jeziku Putler vjerojatno nije ništa bliže pritisku nuklearnog gumba nego što je bio prije.
"U određenoj mjeri, sva deklarativna doktrina samo je jeftina priča... a u ovom slučaju RuZZija takvom izjavom niti povećava ruZZke sposobnosti niti smanjuje NATO-ovu sposobnost odvraćanja", rekoše.
“Isto tako je istina da bi – ako bi Moskva odgovorila na konvencionalni napad na RuZZiju koji je podupro NATO eskalacijom do nuklearne uporabe – NATO mogao učiniti isto RuZZiji.”

Ako bi RuZZija doista odlučila upotrijebiti taj arsenal, “izgubila značajan dio globalne potpore koju režim u Moskvi još uvijek uživa u značajnim zemljama poput Kine, ali i zemljama koje sjede malo po strani, poput Indije i drugih, a posebno zemalja na globalnom jugu."
Razlog za to je globalni "nuklearni tabu" i činjenica da se nuklearno oružje nije koristilo zadnjih 80 godina.

U petak, dva dana nakon Putlerove izjave, ruZZki saveznici Kina i Brazil te mnoštvo drugih zemalja objavili su zajedničku izjavu u kojoj kažu da se protive "korištenju ili prijetnji" nuklearnim oružjem nad Ukrajinom.

U konačnici, korištenjem takvog oružja protiv Ukrajine, RuZZija bi završila kataklizmom i na vlastite trupe.
Samim tine je deklaracija samo način da Putler ruZZku nuklearnu prijetnju učini vjerodostojnijom, kako unutar zemlje tako i izvan nje. To je naglasio i glasnogovornik Kremlja Peskov, koji je rekao da to neprijateljske zemlje "moraju smatrati posebnim signalom".

Ispada kako je sve samo "klasična strategija odvraćanja" ili ping-pong prebacivanje "odgovornosti"

Možebitno veći je problem to što će Zapad ignorirati Putlerovu prijetnju, te će on tako ispasti slab.
A ako postoji nešto što se ne sviđa autoritarnim vođama, to je - dojam slabosti.

Djelomična kronologija ruZZkih nukleranih prijetnji
ru-nuke-threat
best way to share pictures on internet


Post je objavljen 30.09.2024. u 12:04 sati.