HEZBOLLAH ĆE NASTAVITI VOJNU POPTORU GAZI
U petak 27. rujna kasno popodne Izrael je izveo val zračnih napada na gusto naseljenu četvrt Haret Hreik u Dahiyehu, u južnom Bejrutu. To se nastavilo do subote ujutro, prisiljavajući tisuće stanovnika da napuste to područje.
U subotu izraelske objavile su da su gađale sjedište Hezbollaha i ubile Nasrallaha u južnom predgrađu Bejruta u objektu pod zemljom.. Hezbollah je nekoliko sati kasnije potvrdio Nasralahovu smrt.
Izraelski mediji navode da je u napadu u petak korišteno oko 85 takozvanih "bunker-buster" bombi. Poznate i kao "streljivo za prodor u zemlju". Te se rakete zabijaju duboko u tlo prije nego što detoniraju i teže između 900-1800 kg svaka. Ženevska konvencija zabranila je njihovu upotrebu u gusto naseljenim područjima. Dahiyeh je gusto naseljena bejrutska četvrt, a izraelske su rakete sravnile s zemljom više stambenih zgrada.
Ali Karki, zapovjednik južnog fronta Hezbollaha, i drugi zapovjednici Hezbollaha također su ubijeni u zračnom napadu na južno predgrađe Bejruta Dahiyeh, ustvrdila je izraelska vojska.Prije nešto više od tjedan dana Izrael je također ubio višeg zapovjednika Hezbollaha Ibrahima Aqila u Bejrutu. Ovi događaji dolaze samo dva mjeseca nakon što je Izrael ubio šefa političkog ureda Hamasa, Ismaila Haniyeha, u Iranu.
Smrt Nasrallaha i drugih vođa u ovim napadima bez presedana je na Libanon i tijekom masovne detonacije dojavljivača i toki vokija koji su pripadali zapovjednicima Hezbollaha.
NASRALLAH 32 GODINE VODIO HEZBOLLAH
Hassan Nasrallah, 64, bio je treći glavni tajnik Hezbollaha, od 1992., nakon što je njegov prethodnik, Abbas al-Musawi, ubijen od strane izraelskih projektila.
Hezbollah ( što na arapskom znaći Stranka Boga) je skupina koju podupire Iran, a osnovana 1982. kako bi se borila protiv izraelske okupacije južnog Libanona. Većinu podrške ima među šiitskim muslimanima. Nasrallah je dosegao vrhunac svoje popularnosti u Libanonu i šire 2006. godine nakon rata s Izraelom. Njegovi govori, koji su kombinirali političke i vjerske elemente, također su pridonijeli njegovoj širokoj popukarnosti.
Kritičari su, međutim, Nasrallaha također promatrali kao vođu šiitske stranke koja se bori za iranske interese, osobito nakon što je poslao borce da pomognu u slamanju ustanka u Siriji 2011. protiv iranskog saveznika, predsjednika Bashara al-Assada. Otkako je izraelski rat protiv Gaze započeo u listopadu 2023., Nasrallah je držao televizijske govore u kojima je pružao podršku Hamasu, dok je Hezbollah razmijenjivao prekogranične projektile s Izraelom. U svom posljednjem govoru 19. rujna osvrnuo se na napade prtipadnik Hezbollaha na dojavljivače u Libanonu, koji su se dogodili 19. i 20. rujna.
U priopćenju od subote, u kojem je potvrdio smrt Nasrallaha, Hezbollah je rekao da će nastaviti svoju vojnu operaciju u potpori Gazi i obrani Libanona izvjestio je dopisnik Al Jazeere Imran Khan, koji izvještava iz Marjayouna u Libanonu.
Bejrut se smatra "najslabijom točkom" Hezbollaha jer se tu također nalaze zapadna veleposlanstva i ljudi koji su povezani sa zapadnim obavještajnim agencijama, rekao je Mohammad Marandi, profesor na Sveučilištu u Teheranu. Sve u svemu, međutim, "Izrael nema sposobnost vojno poraziti Hezbollah", rekao je Marandi za Al Jazeeru.
Izvor: AL Jazeera, mzz
Post je objavljen 28.09.2024. u 23:57 sati.