Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

DRŽAVNI ARHIV U ZADRU – 400 GODINA OD UTEMELJENJA




GRAĐA ARHIVA OD PRVORAZREDNOG JE ZNAČAJA

Državni arhiv u Zadru dan svog utemeljenja 20. rujan godine 1624. obilježio je svečanom akademijom u Koncertnoj dvorani Kneževe palače u Zadru. Tom prilikom predstavljena je dvojezična hrvatsko- engleska monografija zadarskog Arhiva.
Povodom obilježavanja 400 godina Državnog arhiva u Zadru, tu je kulturnu ustanovu 20. rujna posjetio i predsjednik RH Zoran Milanović. Uoči svečane akademije predsjednik Milanović je u pratnji ravnatelja Arhiva doc. dr. sc. Ante Gverića obišao Državni arhiv u Zadru i dobio uvid u njegovu veličinu i značaj građe koja je pohranjena u posljednjih 400 godina.

O ARHIVU ODLUČIO MLETAČKI SENAT

Arhiv koji se ubraja među najstarije kulturne ustanove u Republici Hrvatskoj.
utemeljio je generalni providur Dalmacije Francesco Molin, odlukom mletačkog Senata od 20. rujna davne 1624. godine. Dokazi o početku prikupljanja i čuvanja spisa te načinima obrade gradiva datiraju još od 14. stoljeća kada se dokumenti pohranjuju u starim općinskim kancelarijama i samostanima, a ovim činom osnovana je jedinstvena javna i državna ustanova na ovim prostorima, arhiv, koji je od tada do danas mijenjao nazive i nadležnosti, ali nije prekidao s radom. Utemeljenje ove ustanove doprinijelo je tome da su se do kraja Mletačke uprave 1797. prikupili i trajno sačuvali spisi tijela javih vlasti.
Za vrijeme Druge austrijske uprave od 1814. – 1918. Arhiv je djelovao kao Arhiv starih spisa. Namjesništva u Zadru gdje se koncentrira najrazličitije povijesno gradivo iz Zadra, ali i iz ostalih dalmatinskih gradova. Iz pismohrane javne administracije prerasta u vrlo značajan povijesni arhiv za čitavu Dalmaciju. Nakon što je Rapalskim ugovorom 1920. Zadar pripao Italiji, dio novijih spisa koji se odnosio na područje Kraljevine SHS odnesen je u Split, gdje je najvećim dijelom stradao u požarima nakon Drugoga svjetskog rata.
Prije kapitulacije Italije u Drugom svjetskom ratu, a Italija je kapitulirala 8. rujna 1943. fašističke su vlasti prenijele u Italiju 74 sanduka najznačajnijeg arhivskog gradiva, koje je u kasnijim postupcima restitucije vraćeno.
U poratnom razdoblju Arhiv je nadležan za čitavo područje Dalmacije do osnivanja Arhiva grada Splita 1952. godine. U suvremenoj mreži državnih arhiva, Arhiv u Zadru nadležan je za područje koje se manje-više poklapa s granicama Zadarske županije.
Državni arhiv u Zadru danas je ustanova koja posjeduje najznačajniju arhivsku dokumentacijsku cjelinu za nacionalnu povijest Hrvatske te se kao takva svrstava uz bok Hrvatskom državnom arhivu u Zagrebu. Značaj arhivskog gradiva koje je pohranjeno u Državnom arhivu u Zadru nemjerljivo je za povijesna i srodna istraživanja, ne samo Hrvatske prošlosti, već i prošlosti okolnih prostora s kojim je tada područje koje je danas hrvatsko bilo u različitim doticajima.


Izvor: Internet stranica zadarskog Arhiva, mzz


Post je objavljen 20.09.2024. u 23:18 sati.