Kraljevica (2.415 stanovnika – 2021. g.) je naselje u Primorsko-goranskoj županiji koje se smjestilo na obalama Kvarnera, na ulazu u Bakarski zaljev kroz Bakarska vrata, te je sjedište područja Grada Kraljevice (4.066 stanovnika – 2021. g.) u kojem je još pet naselja (Bakarac, Križišće, Mali Dol, Šmrika i Veli Dol). Šire područje Kraljevice je nastanjeno od pretpovijesnog doba, ali samo naselje Kraljevica nastaje u 15. stoljeću kao prirodna luka Hreljina. Prvi pisani dokumenti potječu iz 1443. godine kada se spominje Portum Re (Kraljevska Luka). U imenu se, vjerojatno, spominje kralj jer su se u toj luci carine za robu plaćale ugarskom kralju.
Šetnju smo započeli u Frankopanskoj ulici, sjeverno od Starog grada Zrinskih.
Stari grad Zrinskih je izgradila obitelj Zrinski u 15. stoljeću, a do današnjeg je dana sačuvao barokni izgled. U sklopu starog grada je jednobrodna župna crkva sv. Nikole koja je izgrađena kao kapelica 1471. godine. Od 16. stoljeca pa sve do 1790. godine crkva je bila skladište soli, a župnom crkvom je postala proširenjem 1750. godine. Oltarnu sliku Svetog Nikole je papa Pio VI. (Cesena, Italija, 27. prosinca 1717. – Valence, Francuska, 29. kolovoza 1799.) obdario 29. studenoga 1795. godine posebnom povlasticom potpunoga oprosta vremenitih kazni (grijeha) onome tko pohodi to svetište na blagdan Svetoga Nikole. Krajem 19. stoljeća, na mjestu nekadašnjih gospodarskih zgrada, u istočnom dijelu Starog grada, izgrađene su građanske kuce i danas su im pročelja okrenuta prema Zrinskom trgu.
Skrenuli smo desno na Zrinski trg i nakon nekoliko desetaka metara skrenuli desno te kroz lučni portal ušli u Stari grad Zrinskih, u atrij s bunarom koji je obnovljen 2023. godine.
Dalje smo nastavili kroz prolaz u južnom dijelu atrija i došli do još jednog atrija koji je manji i nije obnovljen kao prethodni, ali samim tim se čini starijim i tajnovitijim.
Izašli smo iz Starog grada Zrinskih kroz njegov južni prolaz kod spomenika Svetog Nikole koji je postavljen na dan Svetog Nikole 12. prosinca 2008. godine (izradio ga je kipar Josip Diminić). S ovog mjesta se pruža lijep pogled na brodogradilište koje je na ovom mjestu od 28. travnja 1729. godine te nosi epitet prvog brodogradilišta na istočnoj obali Jadranskog mora, u Hrvatskoj.
U brodogradilištu smo primijetili brod Galeb koji se ovdje uređuje u muzej. Brod je izgrađen u Genovi 1938. godine. Poznat je kao ploveća rezidencija Josipa Broza Tita (Kumrovec, 7. svibnja 1892. – Ljubljana, 4. svibnja 1980.). Od ožujka 1953. godine, kada je krenuo u prvi posjet Velikoj Britan3i, Tito je Galebom putovao 14 puta posjetivši 18 zemalja na tri kontinenta (Europa, Az3a i Afrika), pristavši u 29 luka (u neke i više puta). Na ovim putovanjima Galeb je prešao 85.000 nautičkih milja (157.420 km) što je trajalo 478 dana.
Na južnom pročelju Starog grada Zrinskih se nalazi zvonik i portal župne crkve sv. Nikole.
Dalje smo nastavili prema zapadu, spustili se stepenicama i prošli pored spomenika palim borcima iz Drugog svjetskog rata.
Nastavili smo Obalom kralja Tomislava koja prolazi pored nekadašnjeg hotela Liburnija, potom i dvorca Nova Kraljevica - Frankopan te vile Nirvana koja se nalazi na istoimenom rtu.
Nekadašnji hotel Liburnija je izgrađen 1904. godine, a za vrijeme Prvog svjetskog rata je bio prenamijenjen u bolnicu koja je bila specijalizirana za tuberkulozu kostiju, a kasnije ortopediju.
Vila Nirvana je izgrađena na kraju 19. stoljeća na temeljima austrijske utvrde koja je kontrolirala ulaz u Bakarski zaljev. Danas se u vili nalazi rehabilitacijski centar.
Poslije rta Nirvana, Obala kralja Tomislava nastavlja prema sjeveroistoku.
Ubrzo smo skrenuli desno, uzbrdo, na puteljak s kojim smo došli do dvorca Nova Kraljevica – Frankopan.
Dvorac Nova Kraljevica – Frankopan je izgrađen sredinom 17. stoljeća kao kasnorenesansna rezidencijalna palača pravokutnog tlocrta s četiri kutne kule. Nakon uhićenja Petra Zrinskog (Vrbovec, 6. lipnja 1621. – Bečko Novo Mjesto, 30. travnja 1671.) i Frana Krsta Frankopana (Bosiljevo, 4. ožujka 1643. – Bečko Novo Mjesto, 30. travnja 1671.) dvorac je opustošen. Krajem 19. stoljeća u dvorac dolaze Isusovci koji nadograđuju drugi kat, a kule se ukrašavaju grudobranima. Danas se u dvorcu nalazi multifunkcionalni kulturni centar.
Obišli smo dvorac Nova Kraljevica – Frankopan te došli di vidikovca gdje smo završili šetnju Kraljevicom između dva dvorca.
S vidikovca se pruža lijep pogled na luku Kraljevica, a s druge strane na rtu Oštro je lijepo vidljiv svjetionik Lanterna koji je upaljen 18. kolovoza 1872. godine, a 2006. godine je obnovljen i ponovno stavljen u funkciju.
Karta naselja Kraljevica s posjećenim lokacijama.
Dužina rute 972 m.
Post je objavljen 16.09.2024. u 21:03 sati.