U istočnom dijelu naselja Šišan (1.007 stanovnika – 2021. g.), na cesti L50183 (Šišan – Grabrovići), nalazi se skulptura Monte Madonna koju smo posjetili na izletu Šišan – legenda o zmaju. Oko skulpture je novo uređeno odmorište ograđeno suhozidom u kojem se, osim skulpture, nalazi mali maslinik, "pametna" klupa, kameni stol s dvije klupe i poučna ploča s prikazanim bike i trial stazama. Nas je prvenstveno zanimala staza broj 141, Sveti Stipan, kojoj je na ovom mjestu početak i kraj. Staza velikim dijelom prolazi zaštićenim područjem NATURA 2000 Luka Budava.
Stazom smo krenuli prema istoku, taj dio staze smo prošli i u prethodno spomenutom izletu, te smo ušli u područje bivšeg vojnog kompleksa Svetica (Monte Madonna), prošli pored skladišta, bunkera (uz desni rub ceste), obišli kapiju s desne strane i stigli do raskršća pored kojeg se s lijeve strane nalazi bunker.
Na tom smo raskršću skrenuli desno u pravcu staze 141 i ubrzo stigli do platoa na kojem se nalaze četiri topničke bitnice izgrađene za vrijeme JNA.
Prije nego što smo nastavili dalje stazom 141, popeli smo se na vidikovac s kojeg se pruža pogled na rt Crna punta (na sjeveroistoku), na otoke Cres, Lošinj i Unije te na rt Marlera (na jugu).
Kao i zadnji put, dalje smo krenuli šumskim putem koji se nalazi na sjeveroistočnom kutu platoa.
Stazu s lijeve strane prati jedna tračnica i na tom dijelu prolazi pored bunkera te stiže do cijele pruge koja na tom dijelu skreće lijevo i ulazi u podzemnu vojnu bazu.
Na samom zavoju je još uvijek mali vagon, ali je sada na njega postavljena instalacija napravljena od željeznih cijevi građevinske skele, a pored njega se nalazi edukativna ploča o vojnom kompleksu Svetica (Monte Madonna).
Nastavili smo dalje stazom, prošli pored bunkera koji se nalazi na erodiranom brdu. (Na izletu Šišan – legenda o zmaju nismo nastavili dalje nego smo se vratili prema platou s četiri topničke bitnice.)
U blizini bunkera staza skreće desno, potom lijevo i stiže do makadamske ceste. Nastavili smo ravno šumskom cestom te u brzo skrenuli desno u pravcu putokaza staze 141.
Staza prolazi kroz šumu i izlazi u uvali Kale koja je tradicionalno luka naselja Šišan. U uvali se nalazi edukativna ploča o posidoniji (Posidonia oceanica).
Nastavili smo dalje makadamskom cestom prema sjeveru te ubrzo skrenuli lijevo na zemljanu šumsku cestu.
Cesta prolazi pored čeke,...
...a malo dalje, s desne strane ceste, primijetili smo betonsko pojilište i...
jamu s druge strane ceste.
Primijetili smo da su uz oznaku 141 i plave markacije, najčešće plave strelice koje smo nastavili pratiti.
Na jednom raskršću nije bilo oznake za stazu 141 već samo plave strelice okrenute prema desnoj strani i bez razmišljanja smo skrenuli desno. Ubrzo smo shvatili da više ne pratimo stazu, ali smo ipak odlučili nastaviti.
Kada smo došli na makadamsku cestu koja prati obalu skrenuli smo lijevo. Opet smo bili na stazi Sveti Stipan (141), ali u suprotnom smjeru.
Cesta vodi uz uvalu Paviri i uskoro stiže do edukativne ploče o šterni (cisterni).
Šterna se nalazi u šumi, nekoliko metara udaljena od edukativne ploče. Sačuvan je bačvasti svod šterne, a oko nje se vide kameni nasipi koji su možda ostaci naselja koje se na lokalitetu Sveti Stjepan (Stipan) nalazilo u antici i u srednjem vijeku. U srednjem vijeku je naselje imao crkvu koja nije sačuvana. Crkva je bila u funkciji do prošlog stoljeća, a u njoj se nalazila uljana svjetiljka koja je danonoćno gorila, simbol vjere i blagohotan znak brodovima. Postoji šišanska narodna pjesma o ovoj svjetiljki: Anche a Sissano/gavemo 'l faro/che ‘l ne fa ciaro/che paga 'l comun (I mi u Šišanu/imamo svjetionik/koji gori/komuna se za to bori).
Nastavili smo dalje makadamskom cestom prema rtu Sveti Stipan.
Na južnoj obali poluotoka smo odlučili zaroniti u uvalu Paviri u nadi da ćemo vidjeti tragove antičkih lučkih postrojenja koji su u toj uvali potopljena.
Nismo ih uspjeli uočiti, ali smo vidjeli velik broj riba i vrlo zanimljivo morsko dno.
Nakon što smo se okupali, nastavili smo dalje prema rtu Sveti Stipan kojeg smo prošli te nastavili uz uvalu Mrtvi puč u kojoj je edukativna ploča o rudistima.
U uvali Mrtvi puč smo skrenuli lijevo prema šumi, i dalje sišli stazom 141, ali u suprotnom smjeru te smo morali paziti da ne skrenemo sa staze, pošto su oznake stavljene za suprotni smjer.
Prošli smo pored dva stabla čija je kora počela "omotavati" dasku koja ih povezuje.
Prošli smo pored edukativne ploče o hrastu crniki (Quercus ilex) kroz čije impresivne šume prolazi staza 141 i ubrzo došli do raskršća na kojem smo prije krivo skrenuli te nastavili, izvan staze, sve do obalne makadamske ceste na kojoj smo skrenuli desno i nastavili stazom 141 u pravom smjeru.
Staza prati obalnu makadamsku cestu i prolazi pored rta Gripacole te stiže u uvalu Kale gdje smo napustili makadamsku cestu tako što smo skrenuli lijevo u pravcu putokaza.
Staza Sveti Stipan dalje prolazi uz lučicu naselja Šišan, pored edukativne ploče o orhidejama (Orchidaceae) i stiže do uvale Vela draga gdje se nalazi posljednja u nizu edukativna ploča o Brnistri (Spartium junceum).
U uvali Vela draga napustili smo obalnu makadamsku cestu tako što smo skrenuli desno i nastavili stazom 141 uzbrdo prema bivšem vojnom kompleksu Svetica (Monte Madonna).
Staza 141 prolazi kroz šumu i stiže na prometnicu koja nas je na početku izleta vodila do platoa na kojem se nalaze četiri topničke bitnice izgrađene za vrijeme JNA.
Tu smo skrenuli lijevo i nakon jednog kilometra završili izlet kod skulpture Monte Madonna s početka izleta.
Karta s posjećenim lokacijama.
Dužina rute 12,06 km.
Post je objavljen 11.09.2024. u 21:51 sati.