Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

KINA - AFRIKA FORUM U PEKINGU



KINA POMAŽE RAZVOJ AFRIČKOG KONTINENTA

U glavnom gradu Kine, Pekingu, održan je od 4. do 6. rujna Forum Kina – Afrika o kinesko – afričkoj suradnji (FOCAC). Kineski predsjednik Xi Jinping (71) na otvaranju Foruma o kinesko-afričkoj suradnji rekao je da je Kina spremna surađivati s Afrikom na provedbi 10 partnerskih akcijskih planova u sljedeće tri godine kako bi zajednički unaprijedili modernizaciju. Deset partnerskih akcijskih planova pokrivat će područja uzajamnog učenja među civilizacijama, suradnju u industrijskom lancu, razvojnu suradnju, zdravlje, poljoprivredu i sredstva za život, kulturnu i međuljudsku razmjenu, zeleni razvoj i zajedničku sigurnost. Xi Jinping je predložio da se bilateralni odnosi između Kine i svih afričkih zemalja koje imaju diplomatske veze s Kinom podignu na razinu strateških odnosa.
Matamela Cyril Ramaphosa (71), predsjednik Južnoafričke Republike je pozdravio te prijedloge, rekavši da oni pokazuju veliku važnost koju Kina pridaje svom odnosu s Afrikom i afričkim zemljama općenito.
“Ovaj summit odražava našu zajedničku želju za modernizacijom, razvojem i napretkom afričkog kontinenta”, rekao je Ramaphosa. Forum o kinesko-afričkoj suradnji je Pekinški akcijski plan 2025.-2027. piše na službenoj stranici Foruma.
Na formu su bili šefovi država i vlada iz 53 afričke zemlje. Afrika je kontinent koji ima 1,225 milijardi stanovnika i površinu od 30 milijuna kilometara kvadratnih. Kina ima tri puta manju površinu - 9, 5 milijuna kvadratnih kilometara na kojoj živi 1,412 milijardi stanovnika.

DUH KINESKO – AFRIČKOG PRIJATELJSTVA

Kina i Afrika surađuju već 24 godine, piše u Preambuli, pisanom dokumentu ugovora kojom se utvrđuju činjenice sklapanja suradnje.
Obje strane pohvalno govore o odnosima Kine i Afrike koji su ušli u novu eru izgradnje kinesko-afričke zajednice na visokoj razini sa zajedničkom budućnošću.“ Kina se neće miješati u istraživanje razvojnih putova afričkih zemalja koji odgovaraju njihovim nacionalnim uvjetima, Kina se neće miješati u unutarnje stvari afričkih zemalja, Kina neće nametati svoju volju afričkim zemljama, Kina neće vezati političke konce za pomoć Africi , te Kina neće tražiti jednostrane političke dobitke u ulaganju i financiranju suradnje s Afrikom. Dvije strane uvijek će podržavati duh kinesko-afričkog prijateljstva i suradnje i poticati još jače sveobuhvatno strateško i suradničko partnerstvo između Kine i Afrike“.

U Preambuli piše kako će Kina pomagati Africi u doslovno svom segmentima društva poput javnog zdravstva, afričkoj farmaceutskoj industriji, pomorstvu, razvoju talenata, razvoju infrastrukture,
digitalnoj ekonomiji, u suradnji u odnosu na financije, kulturi, turizmu i sportu itd. Kina ima predviđenu partnersku inicijativu za ruralnu revitalizaciju i dobrobit ljudi. „ Kina će podržati Afriku u iskorjenjivanju gladi i postizanju sigurnosti hrane i održivog razvoja poljoprivrede, poticati mrežu kinesko-afričke suradnje u modernizaciji poljoprivrede, pomoći u izgradnji ili nadogradnji deset demonstracijskih centara za poljoprivrednu tehnologiju, izgraditi ne manje od 6 667 hektara prekomorskih demonstracijskih područja kineske poljoprivredne standardizacije, te pružiti afričkim zemljama 1 milijardu RMB hitne pomoći u hrani. Kina će uspostaviti kinesko-afrički savez za poljoprivrednu znanost i tehnološke inovacije, izgraditi 100 demonstracijskih sela za smanjenje siromaštva kroz poljoprivredni razvoj, poslati 500 poljoprivrednih stručnjaka u afričke zemlje, osigurati obuku za 1000 vođa u potrazi za boljim životom kroz poljoprivredni razvoj i unaprijediti razvoj kinesko-afričkog centra za suradnju Juncao i kinesko-afričkog centra za bambus. Kina će nastaviti provoditi inicijativu "100 tvrtki u 1000 sela" i implementirati 500 projekata javne dobrobiti u područjima kao što su zdravlje žena i djece, obrazovanje i obuka, ruralni razvoj i čista pitka voda. Potaknut će kineska poduzeća u Africi da otvore najmanje milijun lokalnih radnih mjesta“ – piše u preambuli suradnje.

Zanimljiva je i suradnja u razmjeni među ljudima o čemu piše slijedeće : „Kina će nastaviti provoditi Future of Africa, projekt kinesko-afričke suradnje u strukovnom obrazovanju, graditi s afričkim zemljama škole inženjerske tehnologije te postaviti ili nadograditi 10 Luban radionica i 20 škola. Kina će Africi ponuditi 60.000 prilika za osposobljavanje, a prioritet će biti dat programima za osnaživanje žena i razvoj mladih. Kina će poboljšati mehanizme i platforme za kinesko-afričku znanstvenu i obrazovnu suradnju te uspostaviti kinesko-afričke regionalne centre suradnje za digitalno obrazovanje. Kina će provesti deset projekata međuljudske razmjene, raditi s afričkim zemljama na unapređenju kinesko-afričkog programa „Kulturnog puta svile“, pozvati 1000 afričkih stručnjaka iz kulture i turizma u Kinu na obuku, provesti plan suradnje na radiju, televizijske i audiovizualne inovacije, te odrediti 2026. godinu kao Godinu kinesko-afričkih razmjena između ljudi.“

„Kako bi osigurala uspješnu provedbu deset partnerskih inicijativa, Kina će Africi osigurati 360 milijardi RMB financijske potpore u sljedeće tri godine, uključujući 210 milijardi RMB kreditnih linija, 80 milijardi RMB različitih vrsta pomoći, ne manje od 70 RMB milijardi ulaganja kineskih tvrtki, kako bi se pružila snažna podrška praktičnoj suradnji Kine i Afrike na svim poljima“ – piše u Preambuli suradnje Afrike i Kine.

Za kinesku valutu Yuan koriste se izrazi yuans, RMB, i renminbi.


Izvor: Internet stranica FOCAC, Preambula, mzz


Post je objavljen 08.09.2024. u 00:13 sati.