Na sjevernom dijelu obale naselja Pafos, oko dva kilometara sjeverno od luke, nalazi se arheološki lokalitet Grobnice kraljeva (Tombs of the Kings). Lokalitet je 1980. godine uvršten na UNESCO-ov popis svjetske baštine. Monumentalne podzemne grobnice isklesane su u čvrstoj stijeni i potječu iz helenističkog i rimskog razdoblja. Umjesto kraljeva, ovdje su zapravo pokopani visoki dužnosnici i aristokracija. Neke su grobnice ukrašene dorskim stupovima, dok druge oponašaju kuće živih, s grobnim komorama koje se otvaraju prema peristilnom atriju. Grobnice kraljeva je golema nekropola jedinstvenih, dobro očuvanih podzemnih grobnica i odaja od kojih mnoge datiraju iz 4. stoljeća pr. Kr.
Ušli smo u arheološki lokalitet Grobnice kraljeva koji je podijeljen na devet dijelova.
Odmah poslije ulaza s lijeve strane nalazi se prva u nizu grobnica, Tomb 1.
Grobnica je posebno impozantna jer je isklesana u stijeni te je jedna polovina iznad, a druga ispod zemlje. U unutrašnjosti komore se nalaze dvije male niše za ukop djece i pet niša za odrasle. Zidovi oko grobnih niša imaju ostatke šarene žbuke s kojom je bila prekrivena cijela unutarnja površina grobnice. Oblaganje zidova grobnica ovakvom žbukom stvaralo je iluziju da su prekriveni skupim materijalom poput mramora, koji se često uvozio na otok.
Nastavili smo dalje prema zapadu i ubrzo stigli do druge grobnice, Tomb 2.
Pored grobnice se nalazi bunar koji je imao ritualni i simbolički karakter. Grobnica ima atrij i peristil dorskog stila. Grobnica ima i dva oltara koji podsjećaju na pročelje hrama, a isklesani su iznad grobne niše. U grobnici je grobna komora s dvije vrste ukopa (niše i grobnice u oknima). Iznad ulaza u grobnu komoru nalazi se četvrtasta šupljina u kojoj je bila ploča s ispisanim imenom obitelji. Grobnica je preinačena u rimsko doba. Vjerojatno su u određenoj fazi odlučili pokriti atrij, što se vidi iz tragova otvora isklesanih na tri strane atrija.
Iz grobnice smo se stepenastim dromosom (kameno stubište koje vodi u unutrašnjost grobnice) popeli na ravnu površinu tumula u kojem je iskopan velik broj grobova koji potječu iz helenističkog razdoblja (325. 58. g. pr. Kr.).
Uputili smo se dalje na sjever i primijetili Portal od prirodnog kamena...
...pored kojeg se nalazi manja grobnica.
Stazom smo nastavili prema zapadu i stigli do dviju grobnica, a to su Tomb 3 i Tomb 4.
Grobnica Tomb 3 je dorskog stila (najstariji kodificirani stil grčke arhitekture), tj. ima atrij koji je okružen trijemom u dorskom stilu čiji su stupovi bez temelja. Najvjerojatnije arhitektonski uzori grobnica potječu iz grobne arhitekture nekropole u Aleksandriji. Kroz stepenasti dromos se ulazi u unutrašnjost grobnice. S lijeve strane je bunar koji ima ritualnu i simboličnu svrhu. U starogrčkoj mitologiji, bog Hemes je prenosio duše mrtvih ljudi i predavao ih Haronu kako bi ih vodio u kraljevstvo Hada, boga podzemlja. Mrtvi su rijekom Aheront (koja se nalazi u Epiru) prešli iz svijeta živih u podzemni svijet mrtvih te zahvaljujući zdencu koji sadrži vodu, simboliziran je prijelaz iz svijeta živih u svijet mrtvih. Svaka duša koja je prolazila kroz Haronovu skelu morala je dati jedan obol za prijevoz te su među nalazima u grobnicama pronađeni novčići. Ritualni karakter je imao bunar jer su se nakon svakog ukopa pratioci morali oprati prije izlaska iz grobnice (običaj koji se održava i danas na Cipru, za ukope na kršćanskim pravoslavnim grobljima). Voda također djeluje kao sredstvo za pročišćavanje. Na desnoj strani dromosa, odnosno na zapadnoj strani, je grobnica. Tu je velik broj grobnih niša, dok je nasuprot grobne komore velika nadsvođena komora koja se koristila u ritualne svrhe. Druga grobna komora se nalazi na sjeveroistočnoj strani i povezana je s drugom grobnicom koja se sastoji od stepenastog dromosa te okna grobnice i još jednog bunara. Povezane su rupom koju su otvorili pljačkaši grobova.
Grobnica Tomb 4 ima atrij i dorski peristil. Ovoj grobnici se pristupa kroz stepenasti dromos s 13 stepenica koje su dijelom bile pokrivene kamenim pločama. Nasuprot dromosa je grobna komora s nišama za jednostavne ukope. U oknima ispod trijema istraženo je nekoliko grobnica. Na zapadnom dijelu je grobnica s dromosom i velikom grobnom komorom u kojoj je isklesano deset niša i dječja grobnica na podu. Komora je bila teško oštećena zbog vađenja kamena, ali je grobnica otkrivena netaknuta, a u njoj je pronađeno i nešto zlatnog nakita. Ova se grobnica koristila samo tijekom helenističkog razdoblja. Zapadni trijem je drugačiji jer se oslanja na četvrtaste stupove umjesto na okrugle kakve imaju ostala tri trijema. U blizini ulaza se nalazi bunar.
Grobnice su građene na ovaj način jer su trebale podsjećati na strukturu rezidencija.
Nastavili smo prema sjeveru te stigli do grobnice Tomb 8.
Stali smo uz kamenu ogradu kako bismo vidjeli grobnicu odozgo te smo primijetili da je atrij zamijenjen pravokutnom stijenom koja je okružena hodnicima i grobnim nišama. Na ovoj pravokutnoj stijeni isklesane su grobne niše te dva stupa. U grobnicu se također ulazi kroz stepenasti dromos. U grobnici su otkriveni arhitektonski fragmenti i dva vapnenačka kipa ptica, najvjerojatnije dva orla. Ovi kipovi, koji se čuvaju u Arheološkom muzeju u Pafosu, čine kraljevski amblem Ptolomeja. Zbog ovog otkrića smatra se da je u ovoj grobnici pokopano tijelo kralja iz dinastije Ptolemejevaca koji je umro na Cipru. Ako je to točno, onda je to prema povijesnim i arheološkim dokazima vjerojatno mjesto pokopa Ptolomeja, brata Kleopatre VI (? - 57. pr. Kr.). U slučaju da ovi kipovi prikazuju sokola, onda je moguće da se radi o prikazu boga Horusa koji je bio egipatsko božanstvo, bog Sunca koji se poistovjećivao s Apolonom, a prikazivan je kao sokol ili osoba s glavom sokola. On je također bog koji vodi duše u podzemni svijet.
Pored grobnice je ograđen prostor s nastrešnicom u kojem se nalaze artefakti koji su nađeni na arheološkom lokalitetu Grobnice kraljeva.
Krenuli smo prema zapadu do obližnje grobnice Tomb 5.
To je grobnica dorskog stila s peristilnim atrijem okruženim s dvanaest četvrtastih stupova. Do ulaza koji je u obliku luka vodi stepenasti dromos. Trijem se proteže na sve četiri strane grobnice. Nasuprot dromosa, odnosno na južnom dijelu, nalazi se obredna prostorija u kojoj su se održavali grobni običaji kao ljevanice (ritualno izlijevanje kao ponuda božanstvu ili duhu ili u spomen na mrtve) vinom i maslinama, darivanje mrtvima mlijeka, meda, vode i vina, a nudilo se i voće i hrana. Ovo je vrlo velika grobnica koja ima ukupnu površinu od 390 kvadratnih metara, a dubina joj je pet metara. Njena posebnost je što se bunar nalazi u središtu atrija, a ne u kutu na kraju dromosa. Zapadni trijem je uništen prije srednjeg vijeka, a u njegovom jugozapadnom kutu sagrađena je velika lončarska peć u kojoj je otkrivena glazirana sgrafita keramika (radi se o loncima koji izvana izgledaju glazirano i obično prikazuju bračne parove, a služili su kao svadbeni darovi), karakteristična za srednjovjekovno doba Cipra.
Stazom smo nastavili prema sjeveru sve do grobnice Tomb 6.
U grobnicu se uobičajeno ulazi stepenastim dromosom. To je najduža ikada iskopana grobnica na Cipru, a većina, otprilike 20 metara, prekrivena je svodom. U unutrašnjosti grobnice, s lijeve strane, je bunar. Nasuprot bunara su dvije niše isklesane u stijeni i žrtveni stol gdje se mrtvima prinosilo mlijeko, med, voda i vino. Nasuprot atrija se nalazi grobna komora koja ima tri niše i grobnicu.
Dalje prema sjeveru je grobnica Tomb 7.
To je najsjevernija grobnica koja je poznata i kao “Palioekklisia” jer je prenamijenjena u crkvu. Ova je grobnica vrlo dobro očuvana, a vide se i ostaci žbuke. Dorski stupovi su također dobro očuvani. U grobnici su bile isklesane razne niše i kosturnice koje su bile potrebne za čuvanje kostiju kada su se grobnice ponovno koristile. U grobnicu se ulazi stepenastim dromosom. U unutrašnjosti grobnice se nalaze dvije grobne komore s nišama i tu je neizostavan bunar ispod istočnog trijema.
Prije nego što smo napustili arheološki lokalitet Grobnice kraljeva posjetili smo još jednu grobnicu koja je navedena kao Tomb 9,...
...a nalazi se u istočnom dijelu lokaliteta.
Karta arheološkog lokaliteta Grobnice kraljeva.
Post je objavljen 08.08.2024. u 21:12 sati.