Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/luki2

Marketing

Trešnje i Psihozij

Jutros sam u Konzumu dočekala profesora s trešnjama, popili smo kavu u kafiću, a ja sam otišla kupiti neke sastojke za sutrašnji kolač.
Evo trešnjica, slatkih, neprskanih.

20240531-115345

20240531-115400-2

I još malo trešanja....

Nakon trešanja i kupnje iz Konzuma, spremila sve na mjesto i otišla prema gradu. Na Filozofskom
trebam predignuti torbu sa Psihozija, koji sam uspjela vrlo malo pratoti online, jer sam bila u Splitu.

Najprije torba:

20240531-170235-2

A u torbi:

20240531-170331

Mali rokovnik, sažeci predavanja, mala igrica. Kemijska olovka, Red Bull (licencu za Hrvatsku ima Brena!:))) i naljepnice poznatih psihologa....

Nakon toga, trebam do željezničkog kolodvora. Silazim kod Lisinskog, i prolazim Pothodnikom i ugledam u knjižari novu Julie Caplin. Mislim da mi nakon današnjeg dana nedostaje samo jedna knjiga Srest ćemo se u Pragu i onda ću imati cijeli ciklus o putovanjima, ljubavi i hrani....


20240531-170322-2

20240601-004401

Ostatak dana sam konačno sredila knjižnicu.

U nedjelju putujem u Ljubljanu. Na izložbu, koju su na moje veliko zadovoljstvo produžili - pa ću je uspjeti vidjeti.


Banksy u Ljubljani: Jako dobar povod za izlet na kojem se ne morate baviti samo umjetnošću
Izložbu "Banksy u Ljubljani" organizirala je galerija Deva Puri iz Bleda u pop-up izložbenom prostoru u samom centru Ljubljane u Čopovoj ulici, u zgradi u kojoj je nakada bila trgovina obuće.

Punkufer.hr kaže o izložbi:


"Banksy u Ljubljani", izložba radova jednog od nautjecajnijih i vjerojatno trenutačno najpozantijeg street art umjetnika na svijetu, Banksyja, čiji je pravi identitet i dalje tajna, otvorena je prije dva tjedna i trajat će sve do 21. travnja. (Produžili su do 6.listopada 2024.)


Nepoznavanje lica i imena umjetnika, što nam vjerojatno i sam autor poručuje, nije nimalo bitno za primanje i prihvaćanje njegove poruke. A nju prenosi jasno, s papirnatom vrećicom na glavi, kako se nekada znao fotografirati, ili bez nje.


Tko je Banksy (ni)je bitno
Banksy je subverzivni umjetnik, kontroverzan za kapitalistički svjetonazor, militantni pacifist, borac protiv licemjerja, i prije svega – humanist, uvijek na strani potlačenih i uvijek do kraja dosljedan svojim principima. Česti su mu motivi djeca, štakori, majmuni, policajci, članovi kraljevske obitelji i druge slavne osobe. Polemizira sa svijetom i ratom, parafrazira poznata umjetnička djela i uvijek ostaje vjeran sebi i ulici.


Izložbu "Banksy u Ljubljani" organizirala je galerija Deva Puri iz Bleda u pop-up izložbenom prostoru u samom centru Ljubljane u Čopovoj ulici, u zgradi u kojoj je nakada bila trgovina obuće. Kustos David Rjazancev, koji je, između ostalih, postavio i izložbe grafika Marca Chagalla, Pabla Picassa i Salvadora Dalíja, na "dovođenju" Banksyja u Sloveniju radio je 10 godina.

Iako Banksyjeve izložbe nisu rijetke, rijetko je koja postavljena s autorovim blagoslovom. Ljubljanska izložba također nije autorizirana, ali poznato je da Banksy surađuje samo s najvećim umjetničkim kućama (i pritom ne mislimo na one diverzije kada su se njegova djela čarobno pojavila izložena u Louvreu ili MoMa-i).

Izložba koja "nije za muzeje"
"Banksyjevu izložbu možete organizirati na tri načina. Prvi je bio nedostižan jer suradnja s Banksyjem nije moguća (u Ljubljani, op.a.). Druga mogućnost je tiskanje njegovih najpoznatijih djela, što ne pokazuje širinu koja priliči njegovim djelima“, medijima je objasnio vodič izložbe Toni Cahunek.

Zato je Rjazancev odabrao "treći put" i u Ljubljani izložio originalna Banksyjeva djela u vlasništvu kolekcionara, dakle ona koja je i sam Bannksy htio da ih publika vidi. David Rjazancev dodao je da je veći izazov bio pronaći prostor za izložbu jer Banksy nije za muzeje, a predviđa i da će ova sada postavljena biti i jedina izložba u prostoru u Čopovoj ulici.

U novoj pop-up galeriji izloženo je više od 100 Banksyjevih djela, ali i djela umjetnika koji su na njega utjecali, bez obzira na žanr, pa ćete u bivšoj trgovini cipela naletjeti i na Piccassa i na Warhola, ali i na Banksyjeve street art (i stencil art, ako ćemo štrebarski) kolege, Bleka le Rata, Jimmyja Cautyja, Davida Johna Shrigleyja i Jeffa Gillettea. Ljubljanska izložba pokazuje Banksyja u svoj njegovoj umjetničkoj širini, pa su uz grafike, plakate i naslovnice glazbenih albuma, predstavljani i drugi njegovi projekti i suradnje.

Veselim se!

Ljubim!







Post je objavljen 01.06.2024. u 02:42 sati.