JAR TRAŽI ZAUSTAVLJANJE IZRAELSKE OFENZIVE NA RAFAH
Saslušanje Južnoafričke Republike (JAR) na Međunarodnom sudu pravde (ICJ) The International Court of Justice (ICJ in The Hague, Nizozemska, jedini je međunarodni sud koji presuđuje u općim sporovima među nacijama i daje savjetodavna mišljenja o međunarodnim pravnim pitanjima, organ je Ujedinjenih naroda (UN) održano je 16. svibnja saslušanje zbog zahtjeva za dodatne mjere protiv Izraela koji više od sedam mjeseci vodi rat protiv Hamasa u Pojasu Gaze, u kojem ne poštuje Ženevske konvencije u ratovanju protiv civilnog palestinskog stanovništva. Zahtijev za saslušanje je podnesen 10. svibnja.
Vusi Madonsela, veleposlanik JAR-a u Nizozemskoj rekao je da se Južnoafrička Republika obratila ICJ-u ponovo nakon suđenja u siječnju 2024. kako bi učinila sve što šta može da se zaustavi genocid nad palestinskim civilima, te traži od Suda nove mjere kao „krajnje hitne „ Jer rekao je veleposlanik Izrael je gotovo izbrisao Pojas Gazu s karte svijeta i „ šokirao savjest čovječanstva“ sa događanjima u gradu Rafahu gdje je prema zahtjevu Izraela moralo se preseliti oko 1,4 milijuna palestinskih civila.
TRI MJERE
Radi se o tome da Izrael nije poslušao naredbe Međunarodnog suda pravde iz siječnja kada je Izraelu naređeni da provede mjere za sprečavanje genocida, već je prekršio i krši obavezujuće naloge suda, eskalirajući napadima na palestinsko područje
Veleposlanik Madonsela je rekao da Južoafrička Republika tri privremene mjere od suda i nazvao je te mjere “krajnje hitnima „.
Prva mjera je trenutni prekid izraelske vojne operacije u Pojasu Gaze, uključujući grad Rafah te povlačenje s prelaza Rafah.
Druga mjera je da Izrael pusti službene osobe UN-a i drugih tijela koja pružaju humanitarnu pomoć Gazi i da osigura slobodan pristup misijama koje žele utvrditi činjenice rata na terenu, istražitelje sa međunarodnim mandatom te novinare za dokumentiranje i očuvanje dokaza na terenu.
Treća mjera je da Izrael podnese otvorene izvještaje sudu o svim mjerama za provedbu odluka u roku sedam dana od datuma naloga.
IZRAELSKI ODVJETNICI SVE NEGIRAJU
Izraelski odvjetnici rekli su 17. svibnja u svom odgovoru na optužbe Južnoafričke Republike ,Vrhovnom sudu Ujedinjenih naroda da Izrael ima pravo krenuti s opsežnom ofanzivom na Rafah u južnoj Gazi kako bi se odbranila od palestinske grupe Hamas. Gilad Noam, zamjenik izraelskog državnog tužitelja za međunarodno pravo, na Međunarodnom sudu pravde (ICJ) u Hagu rekao je da se Južnoafrička Republika ruga s optužbom za genocid rekavši da “koristi strategiju beskonačnog povlačenja Izraela po sudovima” i da ima “skriveni motiv” za poticanje izraelskog povlačenja iz Rafaha kako bi dobila “vojnu prednost za svog saveznika Hamasa, kojeg ne želi vidjeti poraženog.
Izvještavajući iz Haga, novinarka Al Jazeere Step Vaessen je rekla da je saslušanje bilo “neuobičajeno”, jer je njemački sudac tražio od Izraela da dostavi pisani odgovor na zahtjev za informacije o humanitarnim uvjetima u “zonama evakuacije”, koje je Izrael proglasio u Gazi do narednog dana.
Kao dodatak emocijama na saslušanju, jedna žena je u sudnici u dijelu za publiku vikala “Lažljivci, lažljivci!” na izraelskog pravnog zastupnika, rekla je Vaessen.
Južnoafrička Republika je rekla da je ovo sada posljednja prilika za sud da spasi ljude u Gazi i u Rafahu, rekla je novinarka.
Južnoafrička Republika zatražila je 16. svibnja od ICJ-a da naredi Izraelu da zaustavi ofanzivu na Rafah, odakle je, prema UN-u, najmanje 630.000 raseljenih civila bilo prisiljeno pobjeći nakon što su tamo potražili utočište od bombardiranja širom opkoljene enklave.
Advokati su zatražili od ICJ-a da izda tri hitna naloga ili “privremene mjere”, dok odlučuje o široj optužbi da Izrael krši Konvenciju o genocidu iz 1948. godine.
Tamar Kaplan Tourgeman, glavna zamjenica pravnog savjetnika Izraelskog ministarstva vanjskih poslova, rekla je da Izrael ulaže “impresivne napore” da poboljša isporuku pomoći, negirajući da je zatvorio dva glavna prijelaza na jugu Gaze – granični prijelaz Rafah s Egiptom, koji je zauzeo 7. maja kada je počeo napad na grad i prijelaz Karem Abu Salem (Kerem Shalom) s Izraelom.
Izvještavajući iz Deir al-Balaha u centralnoj Gazi, Al Jazeerin novinar Tareq Abu Azzoum rekao je da su službenici UN-a potvrdili da nikakva pomoć nije pristizala ni preko jednog od prijelaza.
Marc Owen Jones, vanredni profesor studija Bliskog Istoka i digitalnih humanističkih nauka na Univerzitetu Hamad Bin Khalifa, rekao je kako vjeruje da je slučaj Južnoafričke Republike dovoljno jak da sud izda dodatne privremene mjere u Gazi, s obzirom na to da su se humanitarni uvjeti samo pogoršali nakon što je sud ranije naredio Izraelu da dopusti protok pomoći.“Prošli su mjeseci i situacija s pomoći je očajna”, rekao je za Al Jazeeru.
Izvor: Al Jazerra Internet i TV prijenos, mzz
Post je objavljen 19.05.2024. u 13:20 sati.