VATROGASCI POMAŽU I ŠTITE
Dan je vatrogasaca 4. svibanj, stoga što je danas u kršćanskom kalendaru dan.Svetog Florijana, koji je po povijesnim događajima postao duhovni zaštitnik vatrogasaca, ljudi koji gase požare, vatre na svim visinama, vatrene stihije i pomažu u katastrofama koje režira priroda i na taj način pomažu ugroženima i unesrećenima.
A kako je došlo do toga da je vojnik imenom Florijan iz početka kršćanskih vremena, postao zaštitnik vatrogasaca?
Kao mlad Florijan je pristupio rimskoj vojci, to je povijesni događaj iz vremana rimskog cara Dioklecijana, a Dioklecijan se rodio 245. godine. Florijan postaje časnik. Na dužnosti je u rimskoj pokrajini Norik koja je danas dio Austrije. Vrijeme je to progona kršćana i rimski car šalje svoga pomoćnika na područje koje je u nadležnosti Florijana i naređuje mu, pomoćnik se zvao Aquillinus, da se svi koji su njemu podređeni moraju odreći kršćanske vjere ili će biti pogubljeni. A kršćane se kažnjavalo tako da se sva njihova imovina spaljivala, kao i sve knjige i knjižnice, a njih, kršćane su utapali u vodi. Na pitanje pomoćnika, zašto odbija progoniti kršćane, Florijan mu odgovara da je i on sam kršćanin. Aquilinus ga nagovara da promijeni uvjerenje, da ne bude kažnjen ali to Florijan odbija. Aquilinus naređuje svojim vojnicima da ga bičuju dok ne promijeni mišljenje .Ali Florijan mu odgovara "Ja žrtvu nudim samo Isusu Kristu, koji me doveo do ovoga časa".Njegova hrabrost zaprepastila je Aquilinusa koji se bojao da bi Florijan mogao druge povesti na pobunu. Kada je Dioklecijan čuo što se događa, kažnjava sve kršćane u tom području. Naredio je da se zapale kršćanske crkve i knjige, kršćane je slao u zatvor te prisiljavao da se klanjaju rimskim bogovima.
Florijan izmučen mučenjima poticao je rimske vojnike da zapale vatru te im rekao "Ako pak želiš znati da se ne bojim tvojih mučenja, zapali oganj i u ime Isusa Krista popet ću se na nj". Vojnici se uplaše Florijana , zavežu mu kamen oko vrata, te ga bace u rijeku Enns. Tako je Florijan skončao život 304. godine. Njegovo tijelo je pronašla neka žena i pokopan je.
No povijesni događaj u vezi s Florijanom ide dalje. Između 900. i 955. godine, dakle šesto godina kasnije, nedaleko Florijanovog groba sagrađen je samostan, a tu se razvija i naseljava mjesto. No povijest i godine idu dalje, ali Florijan ne pada u zaborav .
Florijan je beatificiran, čak 1300 godina nakon što je umro, dakle 11.5. 1615. za vrijeme 235. pape Rimske crkve, a bio je to Pavao V( bio je papa od 1605.- 1621.), a kanoniziran je 12. 3.1622., za vrijeme pape Grgura XV (papa od 1621.-1623.) I tako je postao i natao Sveti Florijan. Spomendan mu je 4. svibnja. Od zanimanja zaštitnik je vatrogascima.
Sveti Florijan postaje zaštitnik Poljske, a njegove se relikvije danas čuvaju u crkvi u poljskom gradu Krakowu te mu je posvećena katedrala u Varšavi. Također Sveti Florijan se štuje i kao zaštitnik grada Linza, Gornje Austrije. I vatrogasaca.
VATROGASCI SPAŠAVAJU I ŠTITE IMOVINU
Vatrogasnu djelatnost obavljaju vatrogasne postrojbe, dobrovoljna vatrogasna društva i vatrogasne zajednice. U roku od 60 sekundi od dojave, vatrogasci moraju, potpuno opremljeni izići vozilima iz Vatrogasne postrojbe i krenuti prema mjestu intervencije.
Vatrogasna postrojba može biti:
1. javna vatrogasna postrojba koja se osniva za područje općine ili grada, dobrovoljna ili profesionalna,
2. postrojba dobrovoljnoga vatrogasnog društva,
3. profesionalna vatrogasna društva,
4. postrojba dobrovoljnoga vatrogasnog društva u gospodarstvu,
5. postrojba za brzo djelovanje - intervecijska postrojba
Sredinom 2000. godine odlučeno je da se Javne ,profesionalne, vatrogasne postrojbe financiraju iz lokalne uprave i samouprave, a njihovi osnivači postaju gradovi.
Vatrogasne organizacije u Hrvatskoj su: Hrvatska vatrogasna zajednica, Državna uprava za zaštitu i spašavanje-Odjel za vatrogastvo ,gdje se nalazi i Glavni vatrogasni zapovjednik RH, te Udruga profesionalnih vatrogasaca Hrvatske.
PROSVJED ZA MATERIJALNA PRAVA
Hrvatski vatrogasci, njih oko tisuću 4. svibnja održali su prosvjed u Zagrebu na Markovu trgu.
Vatrogasna vozila, njih 75 došli su čak i u središte gornjeg Grada i protutnjali Katarininim trgom i provozili se ispred barokne crkve.
Vatrogasci traže od Vlade koja bude formirana, jer je Vlada ovoga trenutka tehnička da
1. osigura radno pravni položaj vatrogasaca, što znači donošenje bitnih propisa koji su zakonski, kažu vatrogasci, trebali biti donijeti do 2012. godine
2. ujednačenje plaća vatrogasaca sa zaposlenima u državnoj službi
3. te izdvajanje više novca za financiranje vatrogasnih postrojbi, jer ta sredstva, prema riječima vatrogasaca nisu povećana u zadnjih 10 godina.
Jedinstveni europski broj za hitne službe je broj 112. No ovom prilikom treba reći da je poziv za vatrogasce broj 193. Ali do vatrogasaca je veoma lako moguće doći, kada je požar u pitanjui preko broja 112.
Margareta Zouhar Zec
Post je objavljen 04.05.2024. u 11:22 sati.