Donja Vrijeska je naselje u sastavu općine Đulovac, Bjelovarsko-bilogorska županija. Prema popisu stanovništva iz 2021. godine naselje je imalo 50 stanovnika. Kroz Donju Vrijesku prolazi cesta L37122 koja spaja cestu D5 (GP Terezino Polje s Mađarskom - GP Stara Gradiška s Bosnom i Hercegovinom), u Končanici, s cestom Ž3094 (Veliki Grđevac – Grubišno Polje – D80).
Auto smo parkirali pored Osnovne škole Đulovac – Područna škola Donja Vrijeska, školskog igrališta i spomenika žrtvama iz Drugog svjetskog rata koji je podignut u prosincu 1981. godine.
Jugoistočno, u blizini, nalazi se raskršće s raspelom i s putokazom za manastir sv. Ane.
Skrenuli smo desno, u pravcu putokaza, na makadamsku cestu koja prolazi između polja.
Nakon petstotinjak metara cesta ulazi u šumu i tu se nalazi račvanje.
Prije nego što smo nastavili lijevo prema manastiru, skrenuli smo desno na malu uzvisinu odakle se kroz šumu vidi crkva sv. Ane.
Vratili smo se nazad do račvanja i nastavili lijevo te nakon stotinjak metara stigli do područja nekadašnjeg manastira sv. Ane u kojem je danas jednobrodna crkva sv. Ane s udaljenim zvonikom i stambeni objekt.
Crkva sv. Ane je gotička građevina s osam metara dugim svetištem i četrnaest metara dugim brodom. Izgrađena je, zajedno sa samostanom, od strane pavlinaca 1412. godine. Crkva ima, pored portala na pročelju, portal na sjevernom zidu.
Pavlinci su crkvu sv. Ane napustili 1542. godine kada su Osmanlije osvojili ove prostore. U to vrijeme se urušio svod koji je pokrivao brod i svetište. Svod je kasnije zamijenjen stropom, a o izvornom izgledu unutrašnjosti danas svjedoče ostatci rebara. Početkom 18. stoljeća crkva je pretvorena u pravoslavnu. Između 1735. i 1775. godine bila je sjedište pravoslavnog manastira. Nakon toga, zbog malog broja kaluđera (redovnik pravoslavne crkve), pripala je obližnjem manastiru Pakri. Kaluđeri su se toj naredbi opirali sve do 1792. godine kada su silom protjerani i tada su zgrade uništene i crkva opljačkana. Od tada je počela propadati tako da je 1852. godine morala biti potpuno zatvorena zbog opasnosti od urušavanja krova. Sredinom 19. stoljeća je crkva vraćena manastiru Pakri te je 1861. godine popravljen krov i dograđen je jednostavni drveni zvonik. Između 1904. i 1907. godine popravljene su kontrafore, dograđen je vrh glavnog pročelja, drveni kor u unutrašnjosti i metalni zvonik na krovu koji se u međuvremenu urušio te je postavljen ispred crkve.
Na kraju vrijedi još napomenuti da smo nekoliko metara sjevernije od crkve primijetili kameni blok s metalnim križem na vrhu, slavinom i dvije niše od kojih jedna ima metalna vratašca.
Karta naselja Donja Vrijeska s lokacijom crkve sv. Ane.
Dužina rute 749 m.
Post je objavljen 03.04.2024. u 19:06 sati.