Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/viatrix

Marketing

Kaštel Vranja – građevina na izbočenoj stijeni

Petstotinjak metara istočno od čvora Vranja (A8), na cesti za Učku, nalazi se parkiralište namijenjeno posjetiteljima geomorfološkog spomenika prirode Vela draga (Vranjska draga). Parkiralište nam je bila početna i krajnja točka izleta Vela draga – remek-djelo vode i vapnenca, kao i u ovom izletu.

384

Poučnu stazu Vela draga smo pratili sve do vidikovaca, tj. do mjesta gdje se staza počinje strmo spuštati na dno kanjona i koju smo pratili u gore navedenom izletu.

384

Na tom mjestu smo napustili poučnu stazu Vela draga i nastavili puteljkom prema zapadu.

384

Cilj nam je bio uska izbočena stijena koja je s tri strane okružena provalijama bujičnih potoka što se slijevaju u Vranjsku dragu, a udaljena je sedamstotinjak metara zračne linije. Na izbočenoj stijeni se nalazi kaštel Vranja (tal. Vragna ili Aurania) koji je spomenut u postu Vranja – tunelima oko Vele drage.

384

Prvih nekoliko desetaka metara puteljak je dobro vidljiv, ali poslije je teško vidljiv, možda smo se i kretali puteljcima koje koristi divljač.

384

Ovaj dio izleta je bio dosta zahtjevan, jer smo se probijali kroz vegetaciju. Na nekim mjestima nam je trebala velika doza opreza, jer smo koračali uz liticu, ali smo tu bili nagrađivani lijepim pogledima na Velu dragu, a s više mjesta se vidi i župna crkva sv. Petra i Pavla u naselju Vranja.

384

Ipak na kraju smo stigli na izbočenu stijenu koja je otprilike na središnjem dijelu 3,5 km dugog kanjona Vela draga.

384

Nakon kraćeg odmora smo krenuli potražiti ostatke kaštela Vranja koje smo brzo pronašli pedesetak metara sjeverozapadno.

384

Na mjestu kaštela Vranja nekada se nalazila rimska, a poslije vjerojatno bizantska utvrda. 1102. godine kaštel se prvi puta spominje u darovnici Ulrika II. akvilejskom patrijarhu kao Castrum Urana i pretpostavlja se da je izgrađen početkom 11. stoljeća. Od 1370. godine pod imenom Castrum Vragne je u trajnom posjedu Habsburgovaca koji su ga priključili Pazinskoj grofoviji. Do 15. stoljeća kaštel je nekoliko puta obnavljan i ojačavan radi obrane od Osmanlija. Tijekom trajanja Uskočkog rata od 1615. do 1618. godine imao je važnu ulogu tada je bio baza za uskočke upade u mletački dio Istre. Oko 1700. godine kaštel je već ruševina.

512

Kaštel Vranja je bio nepravilnog izduženog četverokutnog tlocrta. Sjeverni dio kaštela je najbolje očuvan i tu su dijelovi obrambenih zidova do visine od gotovo 3 m i ostaci manje renesansne kule potkovičasta tlocrta s kruškolikim puškarnicama. S unutrašnje strane obrambenih zidova naslanjaju se ostaci nekadašnjih kuća koje su posebno odijeljene od manjeg stambenog bloka. Ulaz u kaštel je bio na sjevernoj strani, a pristupalo mu se uskim kamenim mostom preko kanjona u kojem povremeno teče Vranjski potok. Kaštel je imao i crkvu od koje nisu sačuvani nikakvi ostaci.

384

Nakon obilaska ruševina kaštela Vranja odlučili smo se udaljiti najuređenijim puteljkom da vidimo gdje ćemo stići.

384

Naišli smo na dobro uređen puteljak koji vodi prema sjeveroistoku te se spušta prema dolini Vranjskog potoka.

384

Nakon što smo prošli Vranjski potok, puteljak nastavlja uzbrdo.

384

Ubrzo smo stigli do raskršća na kojem se nalazi kamen s natpisom "STARA VRANJA".

384

Na raskršću smo skrenuli desno i ubrzo došli do dionice stare ceste koja vodi uz liticu na suhozidnom potpornom zidu.

384

Primijetili smo dvije prostorije s metalnim vratima (jednu veću i jednu manju) u stijeni koje su vjerojatno služile kao skladišta.

384

Nastavili smo dalje i ubrzo saznali gdje vodi lijepo uređeni puteljak. Stigli smo do pruge LupoglavŠtalije (Raška pruga), točnije do zapadnog ulaza u tunel Vranje 1 (493,50 m) na dijelu pruge koja nije u funkciji. Laganom šetnjom ovim puteljkom se lako stigne do kaštela Vranja.

384

Ušli smo u tunel Vranje 1 koji smo prošli i na izletu Vranja – tunelima oko Vele drage i izašli u Veloj dragi.

384

Tu smo skrenuli lijevo, napustili prugu, i nastavili poučnom stazom Vela draga kao i na izletu Vela draga – remek-djelo vode i vapnenca.

512

Staza prvo prolazi po dnu kanjona, a potom se strmo penje do vrha Vele drage, točnije do dijela staze koju smo prošli na početku izleta, dolazeći s parkirališta. Nastavili smo dalje u drugom smjeru sve do parkirališta gdje smo završili izlet. (Put od izlaza iz tunela Vranje 1 do parkirališta je detaljno opisan u postu Vela draga – remek-djelo vode i vapnenca.)

384

Karta s lokacijom kaštela Vranja.

413

Dužina rute 4,20 km.

512

Post je objavljen 19.03.2024. u 20:49 sati.