FINANCIJSKA PISMENOST
Povodom Svjetskog tjedna novca, koji se obilježava od 18. do 24. ožujka 2024., na konferenciji “Štedi uloži i život posloži” 18. ožujka u Nacionalnoj i sveučilišnoj biblioteci u Zagrebu, gdje su slušatelji i gosti bili studenti i učenici srednjih škola ministar financija Republike Hrvatske dr. Marko Primorac je rekao u kontekstu financijske pismenosti kako je jako je važno štedjeti i prikupiti sredstva za značajnije predmete s obzirom na uzrast mlade osobe, poput mobitela, računala, “jordanica”” tako da je važno afirmirati i osnažiti financijsku pismenost, prije svega kod vas mladih “
Zašto ja važna financijska pismenost- upitao je ministar retorički te nastavio :„Financijsk pismnost je važna radi donošenja, informiranih, dobrih i kvalitetnih odluka raspolaganja s novcem..Resursi kojima raspolažete vi i vaši roditelji, su praktički oskudni, i nije svejedno na koji se način raspolaže sa tim sredstvima. Područje koje se može činiti relativno kompleksno, ako uđete malo u to područje i sa njim rastete, biti ćete u poziciji procjenjivati. Financijska pismenost je jako važna. Za financijsko opismenjavanje važni su kvalitetni, dobri i stručni predavači. Kada govorimo o razini financijske pismenosti, osobno smo ponosni što ta razina u RH posebno raste. I postigli smo značajne rezultate . To je financijsko znanje, ponašanje i odnos prema novcu, usvajanje određenih činjenica, gdje ima značajan prostor za napredak u smislu, ponašanja i samog odnosa prema novcu. To otprilike znači da , ljudi koji su evaluirali u tom procesu, nisu skloni vođenju osobnih računa, osobnih financija, proračuna, skloni su dominantnije potrošnji nego štednji.“
„Što se tiče financijske pismenosti hrvatski građani su na toj skali na 62 posto, a na skali digitalne pismenosti su na 49 posto. Postoje dodirne točke.“
Ministar dr. Primorac je rekao da će Ministarstvo financija s Hrvatskom narodnom bankom i dalje provoditi projekt, pod naslovom „Povećanje financijskih usluga kroz povećanje financijske pismenosti“ s ciljem upoznavanja građana i mladih. Što se tiče rizika, ako se uspoređujemo s drugim članicama OECD-a tu Hrvatska dobro stoji jer nismo imali financijskih prijevara, ali postoji prostor za napredak. Digitalna financijska pismenost i finanacijska pismnost opčenito povezana je i sa razvojem tržišta kapitala
Ministar je progovorio i o trezorskim zapisima kazavši da je“ omogućeno građanima ulaganje, umjesto da drže novac na štednji u bankama, te na način da ostvare veće kamate. U posljednjih nekoliko transakcija odnosno izdanja, bilo je oko 120 tisuća upisa tih papira. Na taj način smo značajno povećali razinu pismenosti – obveznica je jedan kuponski papir, koji nosi određenu kamatu, i isplaćuje se“, rekao je ministar dr. Primorac.
S NOVCEM TREBA ZNATI
Albert Gajšak (24) mladi hrvatski IT inovator i tvorac igračaka, poduzetnik, rodom iz Karlovca, bio je gost konferencije „Štedi uloži i život posloži“ te između ostaloga govorio je o novcu iz svoje perspektive mladog poduzetnika.
Svoju tvrtku CircuitMess d.o.o otvorio je 2017. godine još kao učenik od 18 godina. Volio je robotiku, a kao učenik gimnazije u Karlovcu osnovao je tvrtku u kojoj se samozaposlio preko učeničkog servisa i postao učenik-direktor. Albert Gajšak je vlasnik tvrtke utemeljene na novim tehnologijama koja danas ide u red najuspješnijih u Hrvatskoj.
„ S novcem treba znati, jer tvrtka novca mora imati toliko da se mogu platiti svi dobavljači, da se mogu platiti svi zaposlenici.“- kaže Albert. Na pitanje o financijskoj pismenosti Albert je odgovorio „ kada sam bio u školi, mene to uopće nije zanimalo, ja sam se želio baviti nečim kreativnim, programiranjem, hardverom, išao sam na natjecanja iz robotike, tako nečim i nisam sebe vidio negdje drugdje. A osim toga tu u školi i nije bilo neke konkretne financijske teorije. Ali najbrže učiš kada ti nešto jako, jako treba. I kada sam pokrenuo tu tvrtku, pokazalo se da ja nisam financijski dovoljno educiran da bi tu tvrtku vodio, kada je trebalo stvoriti neku financijsku bilancu, financijsko izvješće,,meni se to nije dalo, ali generalno to nisam ni razumio. Prihodi, keš na računu, generalno tu postoje računovođe koji u tome pomažu. Posebno kada tvrtka ima pet, deset, petnaest dvadeset ljudi. Osim toga mi smo firma u koju roba ulazi. No najbolje je kada je novac na računu, da se svaki mjesec mogu platiti svi zaposlenici, svi dobavljači, a ako još nešto ostane, da se može isplatiti investitorima i to je to“- rekao je mladi poduzetnik o svom razumijevanju financija u tvrtki.
Na pitanje moderatorice u kojoj je sada fazi, Albert je odgovorio „ Sada smo u dobroj fazi, postali smo pametniji, bolje smo planirali. Pokrenuti nešto iz ničeg je uvijek teško. Rizici su, tu oni postoje.“
„Kada se radi o financijskom opismenjavanju, kako rastu prihodi, tako rastu i rashodi. U pitanju moje financijske pismenosti bio je problem u srednjoj školi što to mene nije ni zanimalo.
O PROGRAMIRANJU PREKO IGRAČAKA
Ali mi smo firma u kojoj stalno neka roba ulazi u skladište, mi plaćamo to, onda proizvod prodajemo. I onda novac na računu ti zapravo treba da bi rastao. Kada smo dobili veliku naruđbu 2022. godine, od sto tisuća dolara, to je bila luda količina novca, mi nismo mogli vjerovati, ali činjenica je da nama od toga nije ništa ostalo. Jer smo morali nabaviti, dakle kupiti robu, da bi ponovo mogli proizvoditi količinu za prodaju.“
Prema riječima Alberta Gajšaka CiruitMess d.o danas ima 29 zaposlenika a bave se proizvodnjom STEM (science, technology, engineering, mathematics) igračaka za djecu i mlade. Igračke su osmišljene na način da dok ih slažu, djeca na zabavan način mogu učiti o elektronici , a potom istu igračku spojiti na računalo i programirati. „To su kao .legiči koji se slažu da se nauči o elektronici i programiranju i to je namijenjeno djeci i mladima. Igračke većinom kupuju roditelji koji imaju djecu u dobi od 7 do 11 godina. Tržište tvrtke je Zapadna Europa i Sjeverna Amerika, mada to želimo proširiti i dalje. Sjedište tvrtke je u Karlovcu, imam podrižnicu u Zagrebu, poslovne prostore u oba grada,te tvrtku u SAD-u koja ima zadatak prodaje proizvoda“ – pojašnjava Albert. Albertova poruka je“ Budite neustrašivi, živite neustrašiv život. Rizici su dio života.“
M. Zouhar Zec