ZA POSAO S VIŠE POVJERENJA I SIGURNOSTI
Ispunjavajući svoju obvezu smanjivanja administrativnog opterećenja za poljoprivrednike u EU-u, Europska komisija je 15. ožujka priopćenjem za medije iz Brisela objavila da je predložila reviziju određenih odredbi Zajedničke poljoprivredne politike (ZPP), što je izravan odgovor na stotine zahtjeva primljenih od predstavničkih organizacija poljoprivrednika i država članica kako bi se smanjio administrativni teret za poljoprivrednike.
Ovi prijedlozi, imaju za cilj smanjiti teret povezan s kontrolama za poljoprivrednike u EU-u i pružiti im veću fleksibilnost za ispunjavanje određenih ekoloških uvjeta. Nacionalne uprave također će imati koristi od veće fleksibilnosti u primjeni određenih standarda.
Kako bi odgovorila na sve zabrinutosti izražene proteklih tjedana, Komisija šalje Vijeću i Europskom parlamentu dokument za razmatranje u kojem se navodi nekoliko mjera za poboljšanje položaja poljoprivrednika u lancu opskrbe hranom. O ovom popisu mogućih radnji raspravljat će se s ministrima poljoprivrede na sljedećem sastanku Vijeća.
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen kaže da su ovi prijedlozi (15.3.)– izrađeni u bliskoj suradnji s poljoprivrednicima, ključnim dionicima država članica i zastupnicima u Europskom parlamentu i da nude ciljane fleksibilnosti kako bi pomogli poljoprivrednicima da obavljaju svoj vitalni posao s više povjerenja i sigurnosti. Komisija će nastaviti čvrsto stajati uz naše poljoprivrednike, koji održavaju sigurnost hrane u EU-u i služe na prvoj liniji našeg djelovanja u vezi klime i okoliša.”
PRILAGODBA NOVIM UVJETIMA
U prvoj godini provedbe sadašnjeg ZPP-a (2023. – 2027.), poljoprivrednici u EU-u suočili su se s izazovima da u potpunosti ispune neke od standarda korisnih za okoliš i klimu koji se nazivaju „dobri poljoprivredni i okolišni uvjeti” (GAEC) “good agricultural and environmental conditions” (GAEC). Budući da je većina plaćanja ZPP-a koja poljoprivrednici primaju povezana s ovim skupom od devet standarda, nazivaju se i uvjeti. Komisija stoga predlaže ciljanu reviziju određenih uvjeta u Uredbi o strateškim planovima ZPP-a. Pregled se odnosi na sljedeće uvjete:
GAEC 8 o neproduktivnim značajkama: poljoprivrednici u EU-u morat će održavati postojeće krajobrazne značajke na svojoj zemlji, ali više neće biti obvezni posvetiti minimalni dio svog obradivog zemljišta neproduktivnim područjima, kao što je ugar. Umjesto toga, mogu odlučiti, na dobrovoljnoj osnovi, zadržati udio svog obradivog zemljišta neproduktivnim - ili uspostaviti nove značajke krajolika (kao što su živice ili drveće) - i na taj način dobiti dodatnu financijsku potporu putem eko-sheme koju će svi članovi Države morati ponuditi u svojim strateškim planovima ZPP-a. Svi poljoprivrednici u EU bit će potaknuti da održavaju neproduktivna područja korisna za biološku raznolikost bez straha od gubitka prihoda.
GAEC 7 o rotaciji usjeva: poljoprivrednici iz EU-a moći će ispuniti ovaj zahtjev odabirom rotacije ili diverzifikacije usjeva, ovisno o uvjetima s kojima se suočavaju i ako njihova zemlja odluči uključiti opciju diverzifikacije usjeva u svoj strateški plan ZPP-a. Fleksibilnost provođenja diverzifikacije usjeva umjesto samo rotacije usjeva omogućit će poljoprivrednicima koji su pogođeni redovitom sušom ili prekomjernom kišom da lakše ispune ovaj zahtjev.
GAEC 6 o pokrovu tla tijekom osjetljivih razdoblja: države članice imat će mnogo više fleksibilnosti u određivanju onoga što definiraju kao osjetljiva razdoblja i dopuštenu praksu za ispunjavanje ovog zahtjeva, u svjetlu svojih nacionalnih i regionalnih uvjeta
Osim ovih specifičnih promjena, Komisija predlaže da države članice mogu izuzeti određene usjeve, tipove tla ili poljoprivredne sustave od ispunjavanja zahtjeva o obradi tla, pokrovnosti tla i plodoredu/diverzifikaciji usjeva (odnosno GAEC 5, 6, 7). Mogu biti moguća ciljana izuzeća koja bi omogućila oranje kako bi se obnovili trajni travnjaci na područjima Natura 2000 u slučaju da su oštećeni zbog grabežljivaca ili invazivnih vrsta (GAEC 9). Ta se izuzeća mogu postaviti za cijelo razdoblje ZPP-a u strateškim planovima ZPP-a. Oni bi trebali biti uspostavljeni samo tamo gdje se pokažu potrebni za rješavanje specifičnih problema. Europska komisija će pregledati potrebne izmjene i dopune kako bi potvrdila izuzeća i održala dosljednost s općim ekološkim ciljevima Planova.
U ekstremnim slučajevima nepovoljnih vremenskih uvjeta koji sprječavaju poljoprivrednike da ispravno rade i poštuju zahtjeve GAEC-a, države članice također mogu uvesti privremena odstupanja.
Kako bi se osiguralo da zemlje EU-a mogu češće prilagođavati svoje strateške planove ZPP-a promjenjivim uvjetima, Komisija predlaže udvostručenje broja dopuštenih izmjena svake godine. Svako pojednostavljenje mora se provoditi u bliskoj suradnji s nacionalnim upravama.
Posljednje, ali ne i najmanje važno, Komisija predlaže izuzimanje malih poljoprivrednih gospodarstava ispod 10 hektara od kontrola i kazni povezanih s ispunjavanjem uvjeta.
Time će se značajno smanjiti administrativni teret povezan s kontrolama za male poljoprivrednike koji predstavljaju 65% korisnika ZPP-a.
Strateški planovi ZPP-a dodjeljuju 32% ukupnog proračuna ZPP-a (oko 98 milijardi eura) za dobrovoljne akcije koje promiču ciljeve zaštite okoliša, klime i dobrobiti životinja. Ove predložene izmjene održavaju ovaj proračun bez presedana i pružaju veću fleksibilnost za postizanje ekoloških ciljeva ZPP-a.
Osim toga, države članice morat će revidirati svoje strateške planove ZPP-a do 31. prosinca 2025. ako se posebni ekološki i klimatski akti (na primjer o očuvanju divljih ptica i prirodnih staništa divlje faune i flore te zaštiti voda) ažuriraju na razini EU-a .
Izvor: Priopćenje EK ,mzz
Post je objavljen 16.03.2024. u 23:22 sati.