SHENGENSKA PRAVNA STEČEVINA NA UNUTARNJIM, ZRAČNIM I MORSKIM GRANICAMA
Europska komisija je 4. ožujka, kako piše EK u svom priopćenju, s Bugarskom i Rumunjskom pokrenula dva okvira suradnje o upravljanju granicama i migracijama, jer te dvije zemlje jačaju suradnju u pravljanju granicama i migracijama. Okviri suradnje su slijedeći:
1.Potpora pojačanim mjerama u području upravljanja granicom, azila i prihvata, sustava vraćanja i pojačane policijske suradnje u schengenskom prostoru;
2.Početak priprema za provedbu Novog pakta o migraciji i azilu u Bugarskoj i Rumunjskoj, posebno u pogledu nacionalnih provedbenih planova.
Okviri suradnje nadograđuju se na uspješnu provedbu pilot projekata za brzi azil i postupke vraćanja pokrenutih u ožujku 2023. u dvije zemlje i omogućuju prelazak s ad hoc na održiva rješenja.
Bugarska i Rumunjska dale su novi poticaj zajedničkim naporima u upravljanju vanjskim granicama i migracijama. Kroz dogovorene okvire suradnje 4. ožujka dvije će zemlje dodatno doprinijeti zajedničkim europskim naporima u rješavanju pitanja sigurnosti EU-a na vanjskim granicama* i migracijskim izazovima. Konkretno, fokus će biti stavljen na:
Okviri suradnje uzimaju u obzir da će se schengenska pravna stečevina u potpunosti primjenjivati u Bugarskoj i Rumunjskoj te da će se od 31. ožujka 2024. ukinuti kontrole na unutarnjim, zračnim i morskim granicama. U tom kontekstu također uključuje radnje za daljnje jačanje suradnje između država članica, na primjer, u području policijske suradnje, radi rješavanja povezanih prekograničnih izazova.
Okviri suradnje provodit će se uz potrebnu potporu Komisije i relevantnih agencija EU-a. Konkretno, Komisija 4.ožujka pokreće novu akciju financiranja od 85 milijuna eura u okviru Instrumenta za upravljanje granicama i vize (BMVI) 2021. – 2027. za poboljšanje nacionalnih sposobnosti na vanjskim granicama EU-a. Bugarska i Rumunjska sada se mogu prijaviti za dodatna sredstva za proširenje ili nadogradnju postojećih sustava nadzora granica, a. kupnju prijevoznih sredstava uključujući i termovizijska sredstva,b. kupnju operativne opreme kao što su kamere za detekciju pokreta i c. termovizijske kamere te razvoj ili nadogradnju sustava.
Sastanci s Bugarskom i Rumunjskom nastavit će se redovito kako bi se provele mjere dogovorene u okviru Okvira suradnje. To će okupiti Komisiju, agencije EU-a, uključujući Frontex, Agenciju EU-a za azil i Europol, zajedno s dva nacionalna tijela.
Izvor: Priopćenje za medije EK, MZZ
Post je objavljen 05.03.2024. u 11:45 sati.