ODLUKA PO ZAKONODAVNOJ PROCEDURI
Europska komisija predstavila je u srpnju 2021. paket zakonodavnih prijedloga za borbu protiv pranja novca i financiranje terorizma. U središtu prijedloga bilo je stvaranje nove decentralizirane agencije EU-a, Uprave za sprječavanje pranja novca i financiranja terorizma (AMLA) ) (Authority for Anti-Money Laundering and Countering the Financing of Terrorism).
Političkim dogovorom, kako kaže priopćenje za medije od 22. veljače 2024. dogovoreno je između Europskog parlamenta i Vijeća EU da će sjedište te Uprave biti u Frankfurtu.
O priopćenju piše da Europska komisija pozdravlja dogovor između Europskog parlamenta i Vijeća da sjedište Uprave za sprječavanje pranja novca i financiranje terorizma (AMLA) bude u Frankfurtu. Zastupnici parlamenta i Vijeća glasovali su jednakim brojem glasova na međuinstitucionalnom sastanku u prostorijama Vijeća.
Tijek do odluke o Frankfurtu započeo je 28. rujna 2023., na zahtjev suzakonodavaca, dakle na zahtjev Europskog parlamenta i Vijeća EU, Komisija je objavila poziv državama članicama za podnošenje prijava za domaćinstvo AMLA-e. Suzakonodavci su mogli birati između devet država članica za domaćinstvo AMLA-e koje su dokumetirale uvjete iz natječaja a to su bile Belgija (Bruxelles), Njemačka (Frankfurt), Irska (Dublin), Španjolska (Madrid), Francuska (Pariz), Italija (Rim), Latvija (Riga) , Litva (Vilnius) i Austrija (Beč). Komisija je pripremila neutralnu i činjeničnu procjenu tih prijava i svih devet podnositelja predstavilo je svoju prijavu na zajedničkim saslušanjima koja su održana u Europskom parlamentu 30. siječnja 2024.
Sjedišta decentraliziranih agencija u prošlosti su u većini slučajeva određivale države članice, uz različite postupke koji su slijedili tijekom vremena. Presudama Europskog suda pravde (ECJ) od 14. srpnja 2022. razjašnjeno je da nadležnost za određivanje lokacije sjedišta agencije EU-a nije na državama članicama u skladu s člankom 341. UFEU-a, već o tome treba odlučiti EU zakonodavno tijelo. U ovom slučaju to znači da Europski parlament i Vijeće EU trebaju odlučivati u skladu s redovnim zakonodavnim postupkom. AMLA je prvi slučaj u kojem je primjenjena ovakva sudska praksa.
Mairead McGuinness, povjerenica EK za financijske usluge, financijsku stabilnost i uniju tržišta kapitala, je izjavila : „Današnjim političkim dogovorom o tome gdje će biti sjedište nove Uprave za sprječavanje pranja novca EU-a (AMLA) završavaju se pregovori o ambicioznom zakonodavnom paketu za sprječavanje pranja novca koji je Komisija predložila u srpnju 2021. Po prvi put, sve će države članice biti obvezujuće prema istim AML pravilima i AMLA će igrati ključnu ulogu u osiguravanju da se ta pravila dosljedno primjenjuju. Novo tijelo nadzirat će rizike i prijetnje unutar i izvan EU-a, koordinirati nacionalne supervizore i financijske obavještajne jedinice te izravno nadzirati određene financijske institucije ovisno o njihovoj razini rizika. Izuzetno pozdravljam dogovor koji su postigli suzakonodavci o važnom aspektu sektora financijskih usluga. Komisija će sada ubrzati pripremne radnje za uspostavu Tijela, kako bi se osiguralo da bude operativno u značajnoj mjeri već 2025."
Izvor: Priopćenje EK,mzz
Post je objavljen 23.02.2024. u 22:36 sati.