Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

ZELENA AKCIJA PROTIV SPALJIVANJA OTPADA



SPALJIVANJE DONOSI ŠTETE ZA OKOLIŠ I ZDRAVLJE

Gradonačelnik Grada Zagreba Tomislav Tomašević održao je konferenciju za medije 16. siječnja na temu Centra za gospodarenje otpadom u Gradu Zagrebu, a koji će biti u Resniku. Kao što je poznato smeće je tema broj 1 u Zagrebu. Međutim osim što je veći dio vremena posvetio objašnjavanju gdje je lokacija za gradnju i kako je i ponovo vratiti u ingerenciju Grada, gradonačelnik je rekao nešto ne baš potpuno jasno onima koji se razumiju u vrste i odlaganje otpada . Gradonačelnik je rekao , citiram "Radimo jedno hibridno postrojenje koje u isto vrijeme zaprima miješani komunalni otpad, biootpad, ali isto tako papir, plastiku i metal. Imat ćemo dodatna postrojenja na jednom mjestu" naglasio je gradonačelnik.
Znači li to da gradonačelnik priprema u gradu Zagrebu u Resniku, spalionicu? Spalionica otpada nije dobro rješenje, jer ta metoda zbrinjavanja otpada je napuštena, radi zagađenja zraka. (m.zouhar zec)


Udruga civilnog društva Zelena akcija poslala je odmah nakon press konferencije priopćenje, kao reakciju na informacije koje je javnosti dao gradonačelnik Tomašević.
Objavljujem priopćenje Zelene akcije


„Zelena akcija od Grada Zagreba zahtijeva da se među rješenjima za obradu miješanog otpada razmotri postrojenje za sortiranje koje ne rezultira spaljivanjem otpada.

“Drago nam je da Grad Zagreb nakon dugogodišnjeg nemara napokon kreće u proces koji će rezultirati zatvaranjem odlagališta Jakuševec. Međutim, nudeći samo opcije koje uključuju pripremu miješanog otpada za spaljivanje, odnosno proizvodnju tzv. goriva iz otpada, Ekonerg, kao izrađivač studije, nudi loše alternative na koje Grad ne smije nasjesti

SPALIONICA JE SAMO POSLOVNI INTERES

Radi se o pseudo-znanosti i nevažećim i neispravnim argumentima kojima se prikriva poslovni interes za izgradnju spalionica. Neprihvatljivo je da se odabire takvo postrojenje pod izgovorom da će i drugi planirani centri u Hrvatskoj imati tehnologije koje će rezultirati ostatkom koji se mora negdje spaliti. Također, činjenica da se u svim postrojenjima, koje je projektirao Ekonerg, otpad priprema za spaljivanje indikativna je i zabrinjavajuća. “Postoje znatno bolja rješenja za miješani otpad primijenjena diljem EU, a koja ne uključuju spaljivanje”.

Zelena akcija, kao članica svjetske mreže za alternative spaljivanju GAIA (eng. Global Alliance for Incinerator Alternatives), protiv je izgradnje postrojenja za mehaničko-biološku obradu (MBO) koje priprema otpad za spaljivanje u spalionicama, cementarama, termoelektranama ili drugim energetskim postrojenjima. Bilo koja vrsta spaljivanja otpada donosi iznimne štete za okoliš i zdravlje, što je dokazano na brojnim primjerima u Hrvatskoj i inozemstvu, poput cementara u Koromačnom u Istri, Lukavcu u Bosni i Beočinu u Srbiji, spalionica u Španjolskoj i Češkoj itd.

SORTIRANJE OTPADA STVARA SIROVINU ZA RECIKLAŽU

Rješenje za miješani otpad treba se temeljiti na najboljim dostupnim tehnologijama koje se primjenjuju diljem EU. To su postrojenja za sortiranje miješanog otpada visoke učinkovitosti koja izvlače više od 70 posto sirovina za reciklažu, a ostatak neutraliziraju da se može koristiti u građevinskoj industriji i za razne vrste sanacija, a minimalan dio sigurno odložiti na odlagalište biološki neaktivne mase. “To je prava kružna ekonomija, a ne investiranje u spaljivanje otpada koje je skupo i okolišno i zdravstveno štetno”. Takve projekte već nekoliko godina ni EU ne želi financirati. ”EU je jasno poručila da će oni koji spaljuju otpad uskoro morati plaćati porez za štetne emisije, što će donijeti dodatne enormne troškove”.

Primjeri neučinkovitih MBO postrojenja u Ljubljani i Sofiji, na koje se referira Grad, ne bi trebali biti uzor, nego upozorenje da se ne ponavljaju iste greške. Takva postrojenja ne rješavaju problem, već donose nove probleme budući da prisiljavaju na izgradnju spalionica koje onda ne žele financirati ni EU niti razvojne banke, što se pokazalo nedavno na primjeru Sofije.

ZELENA AKCIJA ĆE BITI PROTIV SPALJIVANJA OTPADA

Niz velikih europskih gradova poput Barcelone, Munchena, Kiela i Leipziga, koje vode zeleno i lijevo orijentirani političari, odlučio se na maksimalno smanjenje i recikliranje otpada kako bi izbjegli potrebu za izgradnju novih postrojenja za spaljivanje otpada ili zatvorili postojeća. “Nadamo se da će tim putem ići i Grad Zagreb, unatoč pritiscima poslovnih lobija i lošoj nacionalnoj politici. Zagreb ima priliku da dokaže kako je bolja politika gospodarenja otpadom, bez spaljivanja, moguća”.
Zelena akcija će biti snažno protiv bilo kojeg rješenja gospodarenja otpadom koje uključuje spaljivanje, kao što je bila i posljednjih više od dvadeset godina.
“Borit ćemo se za održiva rješenja koja su ostvariva čak i u okviru trenutno lošeg normativnog okvira koji je obilježen partikularnim poslovnim interesima i političkim opstrukcijama koji te interese opslužuju”.- piše u priopćenju ZELENE AKCIJE .

Kontakt: Marko Košak, Zelena akcija, marko@zelena-akcija.hr, 098 975 2335



Post je objavljen 17.01.2024. u 23:23 sati.