IZRAELSKI ADVOKATI TUŽBU SMATRAJU NEUTEMELJENOM
Južna Afrika je 29.12. 2023. podnijela tužbu Međunarodnom sudu UN-a u Hagu, protiv Izraela za genocid nad palestinskim stanovništvom u ratu protiv Hamasa, koji se vodi od 7. listopada 2023 na teritoriju Pojasa Gaze. Tužba ima 84. stranice.
Na Međunarodnom sudu UN-a u Hagu kojem predsjeda Joan Donoghue (66) bivša dužnosnica američkog State Departmenta i predsjednica ovog suda od 2021., sa još 17 sudaca, 11. siječnja održano je prvo ročište u kome je Južna Afrika predstavila dokaze za genocid Izraela nad palestinskim civilima. Južnoafrički stručnjaci za pravo iznijeli su dokaze da Izraelska vojska i Vlada nad civilima Palestine, kao etničkoj grupi, čine genocid uništenjem ili etničkim čiščenjem
Zahtijeva hitno donošenje privremenih mjera i prestanak napada na palestinske civile u Gazi.
Južna Afrika optužila je Izrael da krši Konvenciju UN-a o genocidu potpisanu 1948. godine, baš zato da se holokaust kakav su pretrpjeli Izraelci u drugom svjetskom ratu ne bi nikada ponovio. A kao paradoks se javlja činjenica da upravo Izrael želi uništiti cijelu populaciju palestinaca iz Pojasa Gaze
Advokatica Južne Afrike Adila Hassim u svom je iznošenju tužbe na sudu između ostaloga rekla“ Nivo ubijanja je toliki da su neidentificirana tijela Palestinaca zakapana u masovne grobnice. U prva tri tjedna od 7.10.2023. Izrael je tjedno na Gazu bacio šest tisuća tona bombi. Najmanje dvije stotine puta bacio je bombe teške više od 900 kilograma, na područja koja je označio sigurnim. Njima je gađao i izbjegličke kampove. Te su bombe među najtežima na svijetu. Izrael je znao koliko će svaka bomba odnijeti života. Više od tisuću osamsto porodica je u Gazi izgubilo više članova svojih porodica. Stotine porodica su izbrisane s lica zemlje. Zajedno su ubijane majke, očevi, djeca, djedovi, bake, rođaci. Vidljiva je genocidna namjera“- rekla je Adila Hassim.
U tužbi su izneseni podaci da je samo od listopada do prosinca 2023. Izrael ubio više od 17 tisuća Palestinaca, od čega su polovica poginulih djeca. Nestalih je oko sedam tisuća, a nestali su tako što su ostali pod ruševinama zgrada nakon bombardiranja i do njih nije bilo moguće doći. Napustiti svoje domove bilo je prisiljeno 85 posto Palestinaca. U Gazi je 60 posto stambenih objekata potpuno uništeno. U Gazi je prisutna teška humanitarna kriza koja je izražena riječima da će „ više Palestinaca umrijeti od gladi i bolesti nego od zračnih napada“.
Roland Lamola, ministar pravde Južne Afrike podsjetio je da nasilje i razaranja nisu u Gazi započela 7. listopada 2023., već da Palestinci ugnjetavanje i nasilje doživljavaju posljednjih 76 godina.“ Voda, struja, civilna infrastruktura, granični prijelazi, zračni prostor Gaze sve je to pod kontrolom Izraela od 2004., a međunarodna zajednica to smatra okupacijom“.
Izraelske političke osobe davale su izjave genocidnog karaktera, što je sada u tužbi protiv genocida izneseno „ Izraelski predsjednik je rekao „ Odgovoran je jedan cijeli narod. Nije točna retorika o civilima koji ništa neznaju i nisu umiješani“. Izraelski ministar energetike i informiranja je na mreži X objavio slijedeće. „ Svim civilima Gaze naređuje se da pod hitno odu. Mi ćemo pobijediti. Neće dobiti ni kap vode ni jednu jedinu bateriju, dok ne odu s ovoga svijeta.“ Zamjenik predsjedavajućeg Kneseta je na mreži X napisao „Imamo jedan cilj, zbrisati pojas Gaze s lica zemlje .
Advokat Tembela je između ostalog rekao: Zamjenik Kneseta pozvao je na brisanje Palestinaca u Pojasu Gaze s lica zemlje. Galant, ministar obrane Izraela rekao je da će „Izrael Gazi isključiti vodu, struju, neće dostavljati hranu, gorivo, jer se Izrael bori protiv životinja u ljudskom obliku. U govoru vojnim snagama na granici je rekao da se ne suzdržavaju i da se Gaza neće vratiti u staro stanje.“
Južna Afrika je potpisnica Konvencije UN-a o genocidu.
IZRAELSKI ADVOKATI SVE NEGIRAJU
Iznoseći svoju obranu pred Međunarodnim sudom u Hagu 12. siječnja Izraelski pravni tim zatražio je odbacivanje tužbe Južne Afrike za genocid, nazivajući je čak klevetom. Podsjetili su da je ovaj rat započeo Hamas.Za stradanje civila izraelski advokati optužili su Hamas, te predočili da Izrael djeluje u samoobrani što je odgovor na Hamasov napad.
Predsjednica suda rekla je da će sud u narednih nekoliko dana donijeti odluku u ovom predmetu.
Pred sudom u Hagu održani su prosvjedi podrške Palestincima. U Gazi i dalje Izrael bombardira teritorij Palestine.
Južnoafrička inicijativa tužbe za genocid Izraela nad Palestincima dobila je službenu podršku od Turske, Malezije, Jordana, Bolivije, Maldiva, Namibije, Pakistana, Venezuele, Kolumbije i Brazila. Organizacija islamske suradnje (OIC) i Arapska liga objavile su svoju potporu . SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo, kao ni EU nisu potpisnici podrške inicijative Južne Afrike za tužbu protiv genocida nad Plestincima.
Izvor: Direktan prijenos iz Den Haga, Margareta Zouhar Zec
„Preko 1000 pokreta, političkih stranaka, sindikata i raznih organizacija diljem svijeta izrazilo je svoju solidarnost s tužbom Južne Afrike za genocid protiv Izraela.
Među njima su Israelis Against Apartheid (Izrael); Jordanski savez neovisnih sindikata; Malcolm X Center for Self-Determination (SAD); Mediciana Democratica (Italija); Institut za kritičko proučavanje cionizma; Islamska komisija za ljudska prava (UK); One Justice (Francuska); Južnoafrički Židovi za slobodnu Palestinu; i Nahostgruppe Mannheim (Njemačka).
Više od 600 Izraelaca također je podržalo peticiju kojom poziva Međunarodni sud pravde da podrži tužbu Južne Afrike protiv države Izrael, zalažući se za odluku koja bi odmah zaustavila tekući rat.
Izraelski član parlamenta Ofer Cassif, povezan s Demokratskom frontom za mir i jednakost-Jabha, podržao je inicijativu. Cassif je na X rekao: "Moja ustavna dužnost je prema izraelskom društvu i svim njegovim stanovnicima, a ne prema vladi čiji članovi i njezina koalicija pozivaju na etničko čišćenje, pa čak i stvarni genocid."
Post je objavljen 12.01.2024. u 16:24 sati.