ZA OBNOVU 2,2 MILIJARDE EURA DO SADA
Prije tri godine na današnji dan 29. prosinca, 2020. godine u 12 sati i 19 minuta okolicu Petrinje pogodio je razoran potres magnitude 6.2 prema Richteru. Od posljedica potresa stradalo je sedmero ljudi. No potres je učinio velike materijalne štete u Petrinji, Sisku, Glini i okolnim mjestima Oštećeni su i razoreni mnogi stambeni i gospodarski objekti u Sisačko—Moslavačkoj, Zagrebačkoj i Karlovačkoj županiji.
No činjenice kažu da je tom razornom potresu prethodio potres koji se dogodio dan ranije 28. prosinca 2020. u 6 sati i 28 minuta, a snaga mu je bila 5.0 prema Richteru . Nakon ta dva potresa koji su tlo i sve građevine uzdrmali, a stare građevine porušili, bez mogućnosti popravka, već s potrebom da se rade od temelja, započela je nakon godinu dana uz mnogo političkih prijepora, obnova objekata s novcem koji je u tu svrhu dobiven iz fonda Europske unije. Tijekom 2021. zabilježeno je još oko tisuću potresa na području Petrinje, Siska i Gline, čije su magnitude bile manje od prva dva razorna potresa, ali su u stanovnike tih područja unosili nemir, nesigurnost i strah.
POTRES U ZAGREBU
No 2020. godina će se u Hrvatskoj pamtiti kao godina velikih potresa, jer je 22. ožujka Zagreb i šire zagrebačko područje u 6 sati i 24 minute pogodio potres magnitude 5.5 prema Richteru. Tada još nitko nije slutio da to nije kraj velikim potresima u Hrvatskoj. A potres je veliki ili mali u odnosu na štetu koju je prouzročio. U tom je potresu život izgubila djevojčica Ana Marija Carević u stanu, u zgradi na uglu Petrinjske i Mrazovićeve ulice.Osim stambenih objekata, taj je potres teško oštetio vjerske objekte na periferiji kao i u središtu grada Zagreba: zagrebačku Katedralu, Baziliku srca Isusova, Sabornu crkvu Preobraženja gospodnjeg u Preradovićevoj ulici, crkvu Sv. Marka, na Gornjem gradu ali i crkve na periferiji grada, kao što su crkve u Remetama, Čučerju i Gračanima. To je i razumljivo jer je epicentar potresa bio na predjelu Markuševca, što je podsljemenska zona.
OBNOVA OD POTRESA
Na 274. sjednici, Vlade RH održanoj 28.12. 2023. državni tajnik Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Domagoj Orlić iznio je informaciju o aktivnostima Ministarstva vezanim uz obnovu potresom pogođenih područja, te je istaknuo da je obnova na području zagrebačkog i petrinjskog potresa u potpunosti završila na preko 11.100 objekata. To podrazumijeva preko 10.500 privatnih zgrada i 543 javne zgrade i infrastrukturna objekata. Na razini svih proračunskih i izvanproračunskih korisnika, a prema podacima Ministarstva financija RH, bez jedinica lokalne i područne samouprave, do 31. listopada 2023. godine utrošeno je za obnovu 2,2 milijarde eura iz Državnog proračuna i Fonda solidarnosti EU te Nacionalnog plana oporavka i otpornosti.
VLADA ODLUČILA - I DALJE POMOĆ KOJU PLAĆA DRŽAVNI PRORAČUN
Trenutno je u obnovi otvoreno 1452 gradilišta, dok su u postupku javne nabave za izvođenje radova i usluga 1 373 lokacije. U izgradnji je 239 novih obiteljskih kuća .
Na sjednici Vlade RH usvojeno je i nekoliko zaključaka temeljem kojih će se i u prvih šest mjeseci 2024. godine nastaviti s pomoćima stradalima građanima u potresu. Otpisuju se potraživanja i naknade za električnu i toplinsku energiju, produžuje se korištenje autoceste A11 Zagreb - Sisak bez plaćanja cestarine, nastavlja se besplatan prijevoz vlakom za stanovnike pogođene potresom na području Sisačko-moslavačke županije i predstavnike službi koji sudjeluju u pružanju pomoći i sanaciji šteta. Također stanovnicima na području Petrinje, Gline i Siska otpisuju biti će otpisana potraživanja za RTV pristojbu.
Margareta Zouhar Zec
Post je objavljen 29.12.2023. u 09:16 sati.