'Sivo željezo'
Grboslovlje žestokih pomoraca, koji sebe nazivaju 'željeznorođeni', vezano je uz more i morska stvorenja, no, ne isključivo.
Tako je 'izumrla Kuća Sivog željeza' u svom grbu imala štit u čijem središtu se nalazila glava morskoga kralja (merlinga) bijelog lica s tamnozelenom bradom i kosom od morskih algi, a kao pomoćni grboslovni lik bila je crna kruna od 'naplavljenog' drveta.
Ispuna štita bila je sive boje koja bi trebala predstavljati srebro (metal), međutim, ovdje je metal ispune štita željezo.
Velika Kuća Željeznog otočja je Kuća Greyjoy od Pykea čiji grb čini veliki žuti kraken (lignja) koji je postavljen na crnu ispunu štita. Grboslovni moto: 'Mi ne sijemo'.
Druga moćna Kuća je Kuća Harlaw gdje je glavni grboslovni lik siva kosa (alat žetve), ali i simbol kraja (smrti). No, alat žetve kosa u grboslovlju simbolizira i želju za bogatom žetvom, pa bi tako grboslovni moto 'Mi žanjemo' jako dobro nadopunjavao moto 'Mi ne sijemo'.
Dakle, kao da nam Martin želi opisati i poručiti: 'željeznorođeni' su zapravo 'morski razbojnici' (pljačkaši) koji poput čopora 'morskih vukova' pljačkaju ostale zemlje 'Sedam kraljevina'.
Oprema (brodovlje) i taktika (način djelovanja) kao da podsjećaju na nekakvu 'mješavinu' vikinga i gusara.
Zanimljivo je da u grboslovlju 'željeznorođenih' postoje i plemićke kuće 'slanih' (izvanbračne djece), a kao takva je 'Kuća Bakalar' čiji je moto: 'Iako nas svi preziru'. Na štitu s crnom ispunom je srebreni bakalar (riba u plivajućem prolaznom položaju).
Gotovo sigurno je da je 'Kuća Bakalar' nastala iz loze koju 'vuče' sin 'slane žene'. Naime, nositelj grba kod 'željeznorođenih' može iz pljačkaškog pohoda dovesti zarobljenu djevojku ili ženu i proglasiti je 'slanom ženom' (konkubinom).
Tako je zapravo svakom 'željeznorođenom' dopušteno imati samo jednu 'kamenu ženu' (zakonitu) i neograničen broj 'slanih žena' koje usput i simboliziraju status nositelja grba.
Post je objavljen 23.12.2023. u 15:30 sati.