Naklada ArTresor je večeras u Galeriji Kupola, Gradska knjižnica, Trg Ante Starčevića 6, Zagreb predtavila jednu divnu knjigu "Draga Ulija" (čitaj: Julija, kao spomen na Romea i Juliju), u podnaslovu: Ljubavna pisma s otoka. Ova me knjiga razveselila radi teme, kojom se do sada u književnosti nije bavilo na način da se priča romansira, a drugo: veseli me i zbog autorice, Davorke Vukov Colić. Davorku poznajem iz mojih novinarskih dana, iz časopisa "Vikend". U "Vikendu" sam ja, pak, zaradila prve honorare...Tada je još bila Davorka Grenac, a kasnije se udala za sada na žalost pokojnog Dražena Vukov Colića, novinara i diplomata...Sjećam se Beča i hrvatskog veleposlanstva kao jedne od destinacija gdje su radili...To je kasnije rezultiralo i Davorkinom prvom knjigom "Alles Walzer: tajne diplomatske kuhinje".
Ovo je Davorkina druga knjiga, i jako me veseli da me se sjetila i pozvala na promociju....Sreća velika kad sam krenula, jer se dugo nismo vidjele...
Dakle, da sve ne otkrijem, a da vas zainteresiram - radi se o Otoku početkom 20. stoljeća...Otoku Zlarinu. Počekom 20. stoljeća nema baš puno mogućnosti za posao na malom otoku...Dečki tako odlaze u Ameriku, Argentinu ili Italiju...Njih vjerno čekaju njihove supruge, jedna od njih je Ulija...One postaju zv. bijele udovice i život provode u čekanju na život...na obitelj...na ljubav....Žene su, silom prilika, morale naučiti i sve "muške" poslove da bi preživjele...No, to su čvrste i radne žene, kojima ništa nije teško...Neka od njih će i dočekati svoju ljubav.....
Knjigu su, osim autorice, predstavile Gordana Cvitan, književnica i novinarka, Marina Blagić, etnologinja i Silva Tomanić Kiš, urednica knjige.
Malo fotografija:
S lijeva na desno: Gordana Cvitan, Davorka Vukov Colić, Marina Blagić i Silva Tomanic Kiš.
Davorka Vukov Colić, autorica čita djelove iz svoje knjige....
Prekrasna naslovnica knjige.....jednako lijepa je i iznutra...
Posveta u mome primjerku knjige...
Promocija broj dva:
Kristian Novak: "Slučaj vlasite pogibelji". Promocija se održala u "Gavelli". Naklada: OceanMore.
O autoru:
Kristian Novak (Baden-Baden, Njemačka, 14. svibnja 1979.), hrvatski književnik i jezikoslovac, profesor na Odsjeku za germanistiku Filozofskoga fakulteta u Zagrebu. Dvostruki je dobitnik nagrade Tportala za roman godine (2014. i 2017.), književne nagrade Ksaver Šandor Gjalski te Nagrade Fran Galović.
Potječe iz međimurske obitelji koja je radila u Njemačkoj. Otac je bio inženjer u Mercedes Benzu, a majka radila u tvornici Salamander Bund. Osnovnu školu pohađa u Vrhovljanu, kamo se obitelj smjestila nakon očeve smrti. Gimnaziju polazi u Čakovcu. Pravni fakultet u Zagrebu upisuje 1997., no napušta ga kako bi mogao studirati humanistička područja. Iduće godine upisuje germanistiku i kroatistiku na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.
Tijekom studija počeo je raditi na svom prvom romanu o međimurskim studentima u Zagrebu. Roman je pod naslovom "Obješeni" objavljen 2005. u Čakovcu. Diplomirao je 2005. te ubrzo počeo raditi na Odsjeku za germanistiku. Doktorirao je 2011. na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Na Filozofski fakultet u Rijeci prelazi 2012. U razdoblju od 1998. do 2009. je reprezentativac Hrvatske u karateu, osvajač više europskih i svjetskih medalja te stipendist i kategorizirani vrhunski sportaš HOO-a.
Pažnju kritike privukao je drugim romanom “Črna mati zemla” (2013.), koji je preveden na više stranih jezika. Glavna radnja prati mladog zagrebačkog pisca međimurskih korijena. U oba romana je ukomponirao međimursku kajkavicu.] Novakov treći roman “Ciganin, ali najljepši” (2016.) je osvojio književnu nagradu Ksaver Šandor Gjalski i nagradu "Fran Galović" kao najbolje prozno ostvarenje. Riječ je o romanu širokog zamaha, s okosnicom u lokalnom stanovništvu i Romima u Međimurju, ali i znatno širim spektrom društvenih pojava, biografija i kulturnih krugova kojima se bavi. Ima elemente kriminalističkog žanra, a čitatelj saznaje priču od četiriju pripovjedača. Prema romanu je nastala kazališna predstava. Praizveden je u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu 30. prosinca 2017. godine. Praizvedba je u režiji Ivice Buljana.
Autor je sociolingvističke studije "Višejezičnost i kolektivni identiteti iliraca" (2012). Mladenačka poezija mu je uvrštena u Antologiju međimurske mlade lirike (2011).
Knjigu "Slučaj vlastite pogibelji" objavio je 2023. godine, a po njoj je nastala i istoimena kazališna predstava proizvedena u varaždinskom HNK-u, što je presedan - jer je knjiga zapravo nastajala zajedno s predstavom. Predstava najprije putuje u Rijeku (jer je koprodukcija s Rijekom), pa ponovo Varaždin, i negdje u ožujku možemo očekivati predstavu u Zagrebu.
Sve što ovaj mladi čovjek napiše - bude jako lijepo prihvaćeno, čak bih narodski rekla: sve pozlati....Od početka se bavi Međumurjem, čak piše određene dijelove dijalektalno (kajkavskim narječjem). To je postao i Kristianov zaštitni znak.
Na promociji su uz autora sudjelovali i urednik Kruno Lokotar, književnica i kritičarka Katarina Luketić.
U "Slučaju vlasite pogibelji" iza jednog kriminalističkog slučaja kriju se pitanja pravde, borbe protiv sistema, borba protiv korupcije,o ljubavi i slobodi....
S lijeva na desno: Katarina Luketić, Kristian Novak (u sredini) i Kruno Lokotar.
Puna "Gavella", ja sam otišla na balkon....Srela i pozdavila se sa Zlicom, koja je u društvu došla na promociju Kristianove knjige.
Fotografije su moje.
Ljubim!
Post je objavljen 15.12.2023. u 00:37 sati.