Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

EUROPSKA KOMISIJA: OPOŽARENO 365 TISUĆA HEKTARA U PODRUČJU NATURA 2000, NAJVIŠE U DESETLJEĆU



GODINE 2022 .OPOŽARENO 900 TISUĆA HEKTARA
ZEMLJE NA PODRUČJU EU


„U Europskoj uniji je 2022. izgorjelo gotovo 900 000 ha zemlje, navodi se u novom izvješću Šumski požari u Europi, Bliskom istoku i sjevernoj Africi 2022. godine, koje je danas ( 22. 11.2023.) objavio Zajednički istraživački centar Komisije.( Forest Fires in Europe, Middle East and North Africa 2022, published today by the Commission's Joint Research Centre.)
To otprilike odgovara veličini Korzike. Otkako je 2000. počelo praćenje putem The European Forest Fire Information System (EFFIS)Europskog informacijskog sustava za šumske požare godina 2022. je druga najgora godina – najgora je 2017. s 1,3 milijuna ha opožarene zemlje“ – navodi se u priopćenju za javnost Europske komisije od 22. studenog iz Bruxellesa.
U priopćenju piše „Već treću godinu zaredom, požari bez presedana uzrokuju veliku ekološku i gospodarsku štetu u EU-u i tragičan gubitak života. Dok je većina požara, 96% uzrokovana ljudskim djelovanjem, oni su pogoršani uvjetima povećane opasnosti od požara uzrokovane klimatskim promjenama. Požari su zahvatili i područja Natura 2000, rezervoare bioraznolikosti EU-a, koji čine oko 43% ukupne opožarene površine , što je približno 365 000 ha od 900 000 ha koji su opožareni. Ukupna opožarena zemlja u zaštićenim područjima Natura 2000 u godini 2022. najveća je u desetljeću“, navodi se u izvješću,
a prenosi priopćenje za javnost.

U priopćenju EK se dalje navodi da mjere prevencije moraju biti usmjerene na sve sektore stanovništva, uključujući ruralne aktere u izravnom kontaktu s prirodnim područjima, kao i povećani segment stanovništva koji živi u takozvanom divljem urbanom sučelju (WUI), gdje su izgrađena naselja unutar ili u blizini divlje vegetacije. Većina požara događa se u WUI, budući da su podmetnuti ljudskim djelovanjem, a istovremeno najviše utječu na ovu populaciju u područjima s visokim rizikom od šumskih požara.
Podaci za 2023. pokazuju da su šumski požari dosad već spalili oko 500 000 ha prirodnog zemljišta u EU-u. To uključuje najveći pojedinačni šumski požar u Alexandroupolisu u Grčkoj zabilježen u EU, s više od 96 000 ha opožarenih površina. Ove godine opet su se dogodili veliki požari, koje je teško obuzdati tradicionalnim gašenjem požara zbog visokih temperatura, intenziteta i brzine. Stavljeni su pod kontrolu tek kada su se meteorološki uvjeti poboljšali, što je vatrogascima omogućilo da se uhvate u koštac s požarima. Ostali kritični šumski požari u EU dogodili su se u Portugalu, Španjolskoj, Italiji i Grčkoj.

U posljednje tri godine požari su se širili od zapada prema istoku i diljem sjevernih, središnjih i južnih zemalja Europe. Visoka učestalost i intenzitet šumskih požara ljeti stavlja službe za borbu protiv požara u EU-u u neviđene uvjete opasnosti od požara u kojima, često, gašenje požara iz zraka gubi svoju učinkovitost, a gašenje požara na zemlji je teško ili nemoguće. Trend ovih neviđenih požara javlja se ne samo u Europi, već i diljem svijeta.
Objava izvješća odvija se u kontekstu prezentacije, od strane Komisije, Zakona o praćenju šuma koji će popuniti postojeće nedostatke u informacijama o europskim šumama i stvoriti sveobuhvatnu bazu znanja o šumama.

EUROPSKI INFORMACIJSKI SUSTAV O ŠUMSKIM POŽARIMA

The European Forest Fire Information System (EFFIS)Europski informacijski sustav o šumskim požarima ,pruža usklađene informacije o šumskim požarima i procjenu njihovih učinaka u paneuropskoj regiji uz potporu službi Komisije. EFFIS mreža okuplja 43 zemlje unutar EU i susjedstva koje daju svoj doprinos informacijama o šumskim požarima. To je platforma za razmjenu dobrih praksi o prevenciji požara, gašenju požara, obnovi i drugim aktivnostima upravljanja požarima.
Od 2015. EFFIS je jedna od komponenti Službe za upravljanje hitnim slučajevima u Copernicusu, EU programu za promatranje Zemlje koji pruža informacije o planetu i njegovom okolišu iz satelitskog praćenja i podataka na licu mjesta.
U 2021. EU je ojačao svoje kapacitete u okviru Mehanizma civilne zaštite Unije (UCPM) kako bi povećao sredstva za gašenje požara iz zraka koja su mu na raspolaganju i kako bi pomogao zemljama tijekom sezone požara 2022. Godine 2022. predsjednica Komisije Ursula von der Leyen obvezala se udvostručiti taj kapacitet za gašenje požara u 2023. Centar za koordinaciju odgovora u hitnim slučajevima (ERCC) (The Emergency Response Coordination Centre , ERCC) Mehanizma civilne zaštite EU-a koordinira ovim pojačanim kapacitetom.

Izvor , navedeno priopćenje EK (mzz)



Post je objavljen 23.11.2023. u 09:28 sati.