'Marketing rata'
Nakon 150 godina od kada je 'regularna vojska' uništila i porazila 'neregularnu vojsku', 'neregularni vagabundi' bude se i sve više jačaju. Naime, nakon Tridesetogodišnjeg rata europske države se konsolidiraju, a njihove stajaće vojske jačaju.
Do 1850. 'vojnici sreće' (plaćenici) su zakonom zabranjeni i ta 'druga najstarija profesija' odlazi u 'podzemlje' (povijest). Ženevske konvencije propisuju jasno pravilo rata - plaćenici nisu legitimni borci, pa im se ne mora pružiti ista pravna zaštita kao zarobljenom vojnom osoblju regularnih oružanih snaga.
Međutim, nakon završetka 'Hladnog rata' u Južnoafričkoj Republici 'uskrsnula' je zloglasna privatna plačenićka organizacija Executive Outcomes, a onda su SAD-e 'upumpale' veliku količinu novaca u 'privatne tvrtke' koje su sve više poprimale naličje privatnoj vojsci 'vojnika sreće' (najamnika-plaćenika).
'Privatna sila' se manifestira posvuda i raste alarmantnom brzinom. Ta sila odavno je 'zauzela' četiri domene rata (kopno, more, zrak i kibernetički prostor), a peta domena (svemir) odavno je 'načeta'.
Ugovorno ratovanje postalo je novi način ratovanja, a brzi uspon 'vojnika sreće' (plaćenika) proizvodi novu vrstu prijetnje – privatni rat – koji prijeti totalnim kaosom.
Taj 'marketing rata', gdje se vojna sila kupuje i prodaje kao i svaka druga roba na tržištu vodi u drevni oblik oružanog sukoba koji su moderne regularne vojske zaboravile kako se vodi.
Ako se taj trend razvije, 'superbogati' bi mogli postati 'supersile', što bi sigurno dovelo do ratova u kojima ne sudjeluju država i njezina 'regularna vojska'. 'Privatne vojske' borile bi se za 'nagradu', a ta nagrada bila bi država.
Na moru, u Adenskom i Gvinejskom zaljevu te Malajskom prolazu već postoje nekakve privatne tvrtke s brodovima i naoružanom posadom koji meni neodoljivo sliče 'privaterima' koji su se prije dva stoljeća borili s piratima.
Velike svjetske Multinacionalne korporacije postale su umorne od korumpiranih ili nesposobnih sigurnosnih snaga koje im pružaju vlade domaćini i sve se više okreću 'privatnoj sili'.
Danas, čak i u UN-u (Ujedinjeni narodi) neki zagovaraju da bi trebalo angažirati 'vojnike sreće' za opasne mirovne misije, a i glumica Mia Farrow razmišljala je o angažiranju 'Blackwatera' za okončanje genocida u Darfuru 2008.
Nigerijska regularna vojska nije mogla otjerati 'Boko Haram' punih 6 godina, a onda je vlada unajmila 'privatnu vojsku' sastavljenu od 'vojnika sreće', pa je strašni 'Boko Haram' protjeran za nekoliko tjedana.
Još se samo treba dogoditi to da će i teroristi početi unajmljivati 'vojnike sreće' za svoje ciljeve ... 'vojnici sreće' bore se za svakoga tko je spreman platiti, pa kako 'miljunašima' nitko ne može zabraniti posjedovanje 'privatne vojske', sve to sada već polako prelazi 'normalno stanje' i prerasta u 'izvanredno'.
Post je objavljen 16.11.2023. u 17:47 sati.