Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/modestiblejz

Marketing

Dragi Pero

Napustio nas je naš veliki učitelj, erudit, oštar i zaigran um, hrabar duh, časna starina, blogerski veteran Babl / "Čovjek-vadičep sreće ženu-ribu". Dragi Pero, hvala ti za svaku mudrost koju si sa nama podijelio i "trajniju od mjedi" ostavio u vječnost.

Preminuo Pero Kvesić - poznati hrvatski književnik i scenarist (foto)

"Nakon duge i teške bolesti, u 74. godini života, svijet je napustio hrvatski novinar, književnik i scenarist Pero Kvesić

Pero Kvesić rodio se u Zagrebu 1950. godine. Od svoje 5. do 14. godine živio je s obitelji u Bjelovaru, koji je grad njegova djetinjstva Diplomirao je filozofiju i sociologiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Za vrijeme studija bio je urednik u 'Omladinskom tjedniku', 'Studentskom listu' i 'Tjednom listu omladine', a bio je i u ekipi koja je pokrenula omladinski klub Jabuka. Nakon dužeg boravka u SAD-u bio je glavni urednik omladinskog lista 'Polet' i časopisa 'Pitanja'.
U sedamdesetim godinama je redovno surađivao u magazinu 'Start'. U 1980-im bio je samostalni umjetnik, četiri godine bio je tajnik Društva književnika Hrvatske, pokrenuo biblioteku i časopis 'Quorum'.
Objavio je velik broj proznih djela među kojima su najpoznatije zbirke pripovjedaka 'Uvod u Peru K.' (1975.), 'Mladi K.' (1983.), 'Uspomene urednika erotskog magazina' (2003.) i 'Vrijeme rata i razonode' (2014.), te romane 'Što mi rade i što im radim' (1984.), 'Rent-a-car express' (2000.) i 'Stjecaj okolnosti' (2002.). Objavio je i nekoliko zbirki pjesama te nekoliko romana za djecu i slikovnica.
Autor je, začetnik i kreator likova i crtane serije 'Mali leteći medvjedići' zajedno s Dušanom Vukotićem i Nevenom Petričićem.

Posljednjih se godina bavio filmovima i dokumentarcima koji su bili hvaljeni. 'Dum Spiro Spero' 2016. godine osvojio je nagradu za najbolji film prema izboru žirija 14. festivala hrvatskog dokumentarnog filma Liburnia Film Festivala.

Posljednji film bio mu je 'Kuća na Kraljevcu' koja govori o zagrebačkoj kući koja je gotovo pola stoljeća pružala je sklonište brojnim, raznolikim ljudima. Velik broj stanara kuće koju je svojevrememeno izgradio Slobodan Praljak bio je istaknut na raznim poljima umjetničkog stvaralaštva i društvenih djelatnosti pa su u njoj stvorene vrhunske knjige, filmski scenariji, fotografije, ilustracije, stripovi, glazba, predstave, filmovi..."


Post je objavljen 12.11.2023. u 12:02 sati.