Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/asboinu

Marketing

'Vojnici s pregačom'

'Vojnici s pregačom'

Vojnici koji na bojnom polju 'olakšavaju kretanje' (mobilnost) drugim vojnicima i veću pokretljivost borbene tehnike, kroz povijest ratovanja, nazivaju se – pioniri.

U zavisnosti od primjenjivih taktika (za određena vremenska doba) pioniri su nazivani raznim nazivima poput saperi ili opkopari (doba tvrđavskih ratova) sve do današnjih dana (moderno ratovanje) gdje nose naziv 'borbeni inženjerci'.

Zajednička karakteristika tim nekadašnjim pionirima i ovim današnjim modernim je – uvijek idu prvi! Kreću se ispred svih, ruše zapreke, otvaraju prolaze, popravljaju ... i ginu! Njihova hrabrost graniči s ludošću, a krasi ih izuzetna smjelost i odvažnost, pa ih drugi vojnici uvijek rado vide u svojim sastavima.

Naime, pionira nema neki veliki broj (kao pješaka), pa tako na 100 pješaka dolazi tek 10-tak pionira, odnosno brigada raspolaže tek sa satnijom.

Te nevjerojatno hrabre i odvažne vojnike uvijek je bilo (a i danas je to tako) lako prepoznati. Dok ostali vojnici nose puške, puško-strojnice i strojnice, pioniri nose sjekire, pile, lopate ...

Prilikom iskrcavanja na plaže Normandije lako ih je bilo uočiti jer su nosili na leđima 'nekakve cijevi'. Bili su to zapravo pružni eksplozivni naboji, međusobno sklopivi i nastavljivi' koji su služili za otvaranje prolaza u žičanim ogradama, ali i u minskim poljima, pa i u fortifikacijskim zaprekama. Naziv tih eksplozivnih naboja bio je – bangalore.

Danas u strašnim scenama napada na Gazu opet je lako uočiti izraelske pionire ... naime, ispred tenkova idu oklopljeni dozeri (buldozeri, angldozeri i tildozeri) koje tenkisti od milja nazivaju 'Doobi' ili 'Teddy' (Caterpillar D9).

Nekada pak su pioniri bili praćeni grenadirima (vojnici koji su opremljeni ručnim granatama). Dok je svim drugim vojnicima bilo zabranjeno nošenje brade, pionirima je bilo dozvoljeno jer su među njima bili kovači koji su brusili i izrađivali oružje (gusta brada tada je bila jedina zaštita od iskri i opeklina po licu).

Danas je samo u francuskoj legiji stranaca ostala tradicija tih 'bradatih vojnika s pregačom' koji preko odore nose pregaču od bivolje kože i velike ispolirane (uglancane) sjekire, a na svečanostima idu ispred svih u karakterističnom hodu koji sliči na 'geganje' patke ili guske.

Post je objavljen 09.11.2023. u 10:22 sati.