Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/asboinu

Marketing

'Nevidljivi ljudi'

'Nevidljivi ljudi'

Drevni japanski ratnici specijalizirani za špijunažu i različite diverzije, ali i otmice te zaštitu važnijih objekata i osoba bili su poznati pod nazivom 'shinobi'. Nama je danas taj naziv poznatiji kao – nindža.

U tradicionalnom Japanu označavali su tim pojmom ratnike koji su bili posebno obučeni i istrenirani u primjeni tehnike 'ninđucu'. U prijevodu bi to bilo nešto što je povezano sa 'skrivanjem' ili 'prikrivanjem.

Pojam 'shinobi' pak je označavao nekoga 'koji nešto potajno uzima', a u širem smislu i nekoga tko se 'skriva' ili 'zaobilazi' vidljivost.

Opće 'nindža tehnike' vrtjele su se oko prikupljanja informacija, atentata i bijega, s obukom usmjerenom na kamuflažu, nevidljivost, borilačke vještine, obmanu, uporaba malog oružja, eksploziv i otrove.

No, manje je poznato da su pored 'shinobi' djelovale i 'kunoichi', odnosno muški i ženski nindže. Tako je za 'muškog nindžu' karakteristična misija u kojoj on ostaje 'neviđen' i nakon kratkotrajne borbe 'prsa o prsa' nestaje (bijeg).

'Ženski nindža' pak svoju misiju temelji na prerušavanju (u prostitutke, gejše, zabavljačice ili sluškinje) kako bi se približila svojim žrtvama. Ne mali broj puta upravo 'ženski nindža' bio je učinkovitiji i smrtonosniji od svog muškog kolege.

Nindža 'kunoichi' ('ženski nindža') besprijekorno je kontrolirao svoje osjećaje, a sva oružja bila su dodatno premazana otrovima. Skrivanje igli za kosu, malih bodeža u glazbenom instrumentu, pa čak i male britvice (žilete) u raznim seksualnim pomagalima bile su vrlo kobne i dovoljno su bile sitne ogrebotine za smrt izabrane osobe.

Osim skrivenog oružja, klompe, kišobrani (suncobrani) i nakit 'ženskog nindže' mogao je biti koban za izabranu osobu.

Kasta ovih 'tajnovitih ubojica' dijelila se na tri klase: 'nindža zapovjednik' - jonin bio je mješavina generala i menadžera koji je 'nabavljao' i birao zadaće, određivao novčane nagrade i slično, a njegov identitet je nepoznat jer nikada ne stupa u osobni kontakt s 'nindžom izvršiteljem'.

'Nindža izvršitelj' naziva se i pripada klasi – genin. Nindže genini zadaću dobivaju od 'nindži časnika' – chunin. Chunin je nekakav 'posrednik' između nindže zapovjednika i nindže izvršitelja.

Poznato je da su nidže živjele u zabačenim planinskim selima, a nemali broj ih je imao i obitelj. Obitelji nindža živjele su odvojeno od njih (žena i djeca), a nemali broj puta shinobi i kunoichi nisu znali jedno za drugoga iako su zapravo bili bračni supružnici.

Djeca nindži podvrgavala su se napornim treninzima od malih nogu, a ako bi im roditelji (nindže) stradali u misiji, obvezno su dobivali skrbnike (najverojatnije jonine i chunine).

Danas 'nindža ratnika' više nema (barem ne u opisanom smislu), postoje samo organizacije koje rekreativno njeguju tehnike nekadašnjih 'nindža ratnika'.

Post je objavljen 05.11.2023. u 13:21 sati.