Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

BOLIVIJA PRVA KOJA JE PREKINULA DIPLOMATSKE ODNOSE S IZRAELOM


IZRAEL VODI RAT BEZ PRAVILA

Nakon 25 dana od početka rata između Izraela i Hamasa, odnosno Palestinaca,Bolivija, zemlja u Južnoj Americi koja ima 12 milijuna stanovnika, čiji je predsjednik Evo Morales prva je zemlja koja je prekinula službene odnose s Izraelom.
"Bolivija je odlučila prekinuti diplomatske odnose s izraelskom državom zbog“ agresivne i nerazmjerne izraelske vojne ofanzive" koja se odvija u Pojasu Gaze“, rekao je zamjenik ministra vanjskih poslova Freddy Mamani na konferenciji za medije u utorak 31. listopada navečer.

U 25 dana ratovanja, prema podacima od 31. listopada poginulo je u Pojasu Gaze 8 796 Palestinaca, od toga 3 648 djece, 2 690 žena, dvadeset i dvije tisuće Palestinaca je ranjeno. Nestalo je 1 120 djece.
Kolumbija i Čile pozvale su svoje veleposlanike u Izraelu na konsultacije osuđujući smrt civila u Pojasu Gazi i pozivajući na prekid vatre.
Na društvenoj mreži X, čileanski predsjednik Gabriel Boric optužio je Izrael za “neprihvatljiva kršenja međunarodnog humanitarnog prava” i za politiku “kolektivnog kažnjavanja” naroda Gaze, nakon što je najavio opoziv veleposlanika Jorgea Carvaiala. Čile ima najveću i jednu od najstarijih palestinskih zajednica izvan arapskog svijeta. Predsjednik Kolumbije Gustavo Petro na platformi X, nazvao je napade Izraela na Palestince “masakrom palestinskog naroda”.

POVOD RATU - POKOLJ - I KONTEKST OD 1948.
Rat koji je proglasio izraelski predsjednik Netanyahu 7. listopada, nakon što je Palestinska organizacija Hamas u području uz Izrael napravila pokolj na oko 1 400 osoba, a oko 200-tinjak osoba, starijih žena, muškaraca i djece palestinski Hamas uzeo kao taoce, traje bez ikakvih poštivanja Ženevskih konvencija usvojenih za ratne sukobe. Palestinski problem koji je 7.10. 2023. rezultirao iznenadnim pokoljem Izraelaca ima povijesni razvoj od 1948.godine i samo se u tom kontekstu može razumjeti. Prva šira uporaba naziva Palestinci za lokalno arapsko stanovništvo zabilježena je na Sirijsko-Palestinskom kongresu 21. rujna 1921. Nakon Prvog Arapskog-izraelskog rata 1948., i prvog velikog arapskog izbjegličkog vala, te nakon arapskog egzodusa nakon rata 1967., naziv Palestinci se uvriježio ne samo za one koji su vezani podrijetlom, već za sve one koji dijele zajedničku kulturu i prošlost. Ti isti žele i svoju budućnost i Palestinsku državu koju sada nemaju. Palestinci su religijski u najvećem broju muslimani žive po svijetu, najvećim dijelom po arapskim državama, a vjeruje se da ih ima više od 11 milijuna.

NA MALOM TERITORIJU 2,3 MILIJUNA PALESTINACA
Pojas Gaze koji je uzak obalni pojas uz Sredozemno more, na Bliskom istoku, koji je naseljen uglavnom Palestincima podjeljenim u kampove,graniči s Egiptom na jugozapadu te Izraelom na sjeveru i istoku.Pojas Gaze teritorijalno ima oko 41 km dužine, a širok je od 6 do 12 km, ukupne površine od 360 km kvadratnih. I na tom malom prostoru živi oko 2, 3 milijuna stanovnika, neki govore i o 2,5 miliona stanovnika. I taj mali teritorij Izraelci bombardiraju danonoćno. No na tom području također žive i Izrelci koji su u vrijeme mira na različite načine unosili nemir i nesigurnost među Palestince. Upadali su Plestincima u kuće i bezrazložno ih odvodili i zatvarali ih,ili im izdavali rješenja prema kojima su morali sami rušiti svoje kuće ili su rušenje kuće morali platiti. O tome postoji dokumentiran filmski materijal koji je emitirala Katarska TV kuća Al Jazerra. Osim toga infrastruktura za elektičnu struju, vodu i napajanje plinom, izgrađena je tako da njime upravlja – Izrael. Početkom ratnih sukoba ti su energentni Palestincima odmah isključeni. Dio Palestinaca živi na teritoriju Zapadne obale, Pojasa Gaze i Istočnog Jeruzalema.U Jeruzalemu živi i oko 15 000 kršćana. Dio Palestinaca su izbjeglice, žive po svijetu, najvećim dijelom po arapskim državama. Palestinski narod, dugo vremena predstavljala je Palestinska oslobodilačka organizacija. Nakon Arapsko-izraelskog Sporazuma iz Osla, uspostavljen je jedan oblik prijelazne vlasti - Palestinska nacionalna samouprava, koja je upravljala područjima Zapadne obale i Pojasa Gaze.

POTPUNA BLOKADA POJASA GAZE
Izrael je po proglašenju rata proglasio potpunu blokadu Pojasa Gaze i započeo bombardiranje nekih područja u Libanonu i Siriji. Sukobi, iako manji nego u Gazi, događaju se i na Zapadnoj obali. No u Pojasu Gaze stanje je veoma teško. Izraelska vojska ne bira ciljeve. Neprestano bombardira stambene blokove Palestinaca, a oni nemaju tehniku, osim golim rukama pokušavaju otkopati zatrpane ljude betonom. U izraelskim napada stradavaju i pogibaju cijele palestinske obitelji. No rijetke izvlače, a mnogi živi i ranjeni ostaju zatrpani pod naslagama srušenog betona.
Informacije novinara koji izvještavaju sa terena iz Gaze svjediče da je 16 bolnica, od njih 35 u Pojasu Gaze izvan funkcije. Bolnice nemaju ni lijekova ni sanitetskog materijala kao ni goriva za generatore, jer je struja isključena, a operacije su liječnici počeli raditi bez anestezije. Nema vode, hrane, nema mlijeka za novorođenčad. Broj kamiona koji sa humanitarnom pomoći ulaze u Pojas Gaze iz Egipta preko prijelaza Rafah je mali, radi se o samo stotinjak kamiona u posljednjih deset dana . Izvršna direktorica WFP-a, Svjetskog programa za hranu Cindy McCain izjavila je da u opkoljenoj enklavi, Pojasu Gaze, vlada glad. Izraelska ratna Vlada tvrdi da želi uništiti Hamas.

UBIJENA 34 NOVINARA I VIŠE OD 60 DJELATNIKA UN-A

Zato neselektivno uništava sve ne birajući ciljeve. Sve su češći prekidi internetskih i telefonskih veza sa Gazom. Do sada su u ratu Izraela protiv Hamasa, dugom 25 dana, osim gore navedenih brojeva poginulih, poginula 34 novinara i više od 60 djelatnika UN-a koji su radili na terenu u Pojasu Gaze. Hamas nije osnovan kao teroristička organizacija, već kao politička stranka 2006. godine, a te su godine izbori provedeni u nazočnosti američkih promatrača. O tome postoji niz napisanih materijala.
Izrael vodi rat bez pravila. Za Izrael nisu važni civili, nisu važna djeca, nisu važni humanitarni koridori, nije važna hrana, nije važna voda. Nisu važne ženevske konvencije o nenapadanju. Stotine tisuća Palestinaca ostalo je bez domova. Očito je važno ubiti što više osoba, ljudi, Palestinaca! Slike snimateljaTV kuća i reportera novinara koji se javljaju s terena i s lica mjesta, koji razgovaraju s očajnim Palestincima - ne lažu. Netanyahu je državnik koga će povijest pamtiti po zlu. Izrael ima veliku podršku SAD-a i već je svoju veliku podršku Netanyahuu, američki predsjednik Joe Biden došao iskazati 11. dan nakon početka agresije Izraela na Hamas, točnije 18. listopada .
Tek je 1. studenog otvorena improvizirana bolnica uz granicu s Egiptom. Ali zašto svim drugim bolnicama u Gazi nije omogućeno da nesmetano rade i pružaju medicinsku pomoć ranjenima i povrijeđenima?Zašto nije dozvoljena doprema goriva za agregate- jer nema struje- zašto nema lijekova, hrane za djecu, novorođenčad...

GRLIĆ RADMAN IZRAZIO PODRŠKU IZRAELU
Ne samo muslimani već svi ostali građani diljem svijeta izlazili su i još uvijek izlaze na prosvjede dajući podršku Palestincima i tražeći da se zaustavi rat u Gazi i svirepo i podmuklo ubijanje nedužnih Palestinaca, ne samo oružjem, već i glađu, žeđu, ranjavanjem, bez mogućnosti liječenja, bez vizije o bilo kojem sigurnom mjestu na koje bi se mogli skloniti. Jer sigurnog mjesta u Gazi nema. Projektili izraelske vojske pogađaju škole,bolnice, stambene zgrad, crkve, džamije, automobile, sva mjesta na kojima su ljudi i djeca.
Više je državnika došlo iskazati potporu Izraelu u njihovoj borbi „protiv terorizma“ i protiv Hamasa, naglašeno je . Među njima je Izraelska vlada dobila podršku i od Hrvatske, od ministra vanjskih poslova Grlića Radmana, koji je u Izraelu bio 26. listopada i susreo s izraelskim ministrom vanjskih poslova Eliem Cohenom te izrazio podršku Izraelu u njegovoj borbi protiv terorizma . A samo dan prije građani Zagreba organizirali su prosvjed podrške Palestinskom narodu na Trgu žrtava fašizma.
Tko je Međunarodna zajednica koja može zaustaviti rat koji Izrael vodi, ne samo protiv Hamasa, već protiv civila Palestinaca u Pojasu Gaze?
To pitanje ostaje otvoreno i pred znanstvenim teoretičarima političkih odnosa, sa poznatih svjetskih sveučilišta. Što će se događati, tek će se vidjeti, jer mogući su različiti pristupi i uplitanje različitih interesnih sila. Znanstvenici ističu da bi najpravednije rješenje bilo da Palestinci napokon dobiju svoju državu i da se taj problem riješi zauvijek.

Margareta Zouhar Zec


Post je objavljen 01.11.2023. u 22:29 sati.