Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/asboinu

Marketing

'Kineski zid'

'Kineski zid'

Niti je 'kineski zid' spasio Kineze od Mongola, a niti je sofisticirana ograda, povezana sa zidovima i nadzornim tornjevima, spasila Izraelce od militanata. Mongoli su zid jednostavno zaobišli, a militanti pak su ogradu bez većih problema probili na više mjesta i to kao 'turisti' na godišnjem odmoru.

Vrlo interesantno, ali danas svi misle da će neke ograde i neki zidovi spasiti stvar, no, još je interesantnije kako vojni stručnjaci (inženjerijska struka) zaboravljaju da postoji nešto poput eskarpe (strana rova utvrde okrenuta prema napadaču) i kontraeskarpe (protutenkovska zapreka).

Ako pak se vješto kombiniraju eskarpa i kontraeskarpa dobije se jednostavno kanal u koji je lako ući, ali je teško izaći tenkovima, ali i ostalim vojnim i civilnim vozilima ...

No, dobro što se dogodilo izraelskom sofisticiranom sustavu (koštao milijarde dolara) koji je trebao blokirati tunele i prelazak militanata.

Militanti su naučili kako eksplozivom napraviti početni proboj u ogradi koji će kasnije inženjerijskim strojevima proširiti te kroz te prolaze poslati militante na motorima i u terenskim vozilima.

Nadalje, straže i dežurne interventne skupine izraelske vojske spavale su bez oružja pored sebe (oružje je u oružarnicama zaključano). Nadzorne tornjeve s automatiziranim strojnicama uništili su dronovi iz zraka, a video nadzor koji je bio vidljiv mogao je samo 'sitne provalnike' uplašiti i odvratiti (ne i militante željne ubijanja).

Tenkovi i oklopni prevožnjaci pak su zatečeni uredno parkirani u parkovima i stajankama bez ikakvih dodatnih mehaničkih zaštita i osiguranja.

Sada kad pak se Izraelska vojska presložila i krenula u pohod na militante Izraelci (njihovi stratezi i zapovjednici) mogli bi počiniti još veću 'bedastoću' (no kako vrijeme prolazi izgleda da izraelski časnici shvaćaju stvarnu situaciju).

Najgore bi bilo da tenkovi krenu u navalu na položaje (ruševine) militanata koji samo to i čekaju. Naime, teška topnička baražna vatra s kopna i mora, uz stalno bombardiranje iz zraka, usmjerena na cilj kojem se približavaju tenkovi uz pratnju pješaštva – nije dobar izbor taktike!

Militanti su gotovo sigurno opremljeni protuoklopnim sustavima 'Kornet' koji su vrlo učinkoviti protiv izraelskih glavnih borbenih tenkova, a dronovi koji mogu nositi bombe i granate dodatni su izvor opasnosti.

Do sada je vidljivo da u Gazi nisu malobrojni militanti, oko 70 posto muške populacije obučeno je i spremno za borbu, a ako pak izraelski tenkovi i uspiju probiti obranu te se ukliniti prijete im stalni napadi iza leđa jer to je urbano područje ispresijecano tunelima i kanalima u kojima se skrivaju militanti.

Najbolja taktika Izraelaca bila bi opsada, blokada i višednevno iscrpljivanje militanata bez brzih prodora (možda dnevno 100-tinjak metara) uz stalno bombardiranje, raketiranje i granatiranje otpornih točka militanata.

Civili će se kad tad, bez hrane i vode, skupiti u zbjeg i krenuti prema Sinaju (Egiptu), pa bi Gaza ubrzo mogla sličiti na Grozni (čečenski grad koji su napustili civili). Naravno, militanti bi mogli udariti po Europi raznim terorističkim akcijama, ali to Izraelsku vojsku neće dodatno zabrinuti ...

Sve više, čini mi se, izraelski časnici biraju srednjovjekovnu taktiku opsade i napuštaju taktiku munjevitog prodora, što će sigurno produžiti trajanje rata, ali u slijedećim danima trebalo bi se vidjeti čiji su 'živci deblji' i tko je strpljiviji.

Post je objavljen 12.10.2023. u 15:59 sati.