Na osnovu stihova, odnosno strofa iz poeme „One Thousand Years Ago“ Charlesa (zanimljivo je da je nadimak njegove inkarnacije „Čarli“) Lelanda do sada sam otkrio tri moguće inkarnacije: u Italiji (della Casa), na Cipru, odnosno Siriji (Pierre de Lusignan), te na normanskoj Siciliji (Roger II). Malo premišljajući, došao sam još do naredne tri inkarnacije. Tako recimo gdje stihovi vele -
Thou and I mid Northern snows,
One hundred years ago,
Led an iron, silent life,
And were glad to flow
Onwards into changing death,
One hundred years ago.
može upućivati jednostavno na neku evropsku zemlju, koja se smatra „sjevernom“, u odnosu na pr. Na Grčku ili Italiju. A pjesnik je jednostavno upotrijebio metaforu, umjesto da dva puta ponavlja istu zemlju. Tako dolazimo do jednog poznatog njemačkog književnika, koji se zvao Johann Herder. Doista je živio stoljeće prije Lelanda, pisao je kao i on o folkloru i običajima raznih naroda, pa tako i o južnim Slavenima. Njegova supruga Maria Karoline je, kako se vidi iz usporedbi slika, a i numerologije, inkarnacija Rade Čajkovski.
U prethodnom, 17. stoljeću imamo „južna mora“ (moglo bi značiti Tirensko i Ligursko more) kao metaforu za – Italiju, čiji je otok, Sardinija, pod vlašću Španjolske.
Thou and I on southern seas,
Two hundred years ago,
Felt the perfumed even-breeze,
Spoke in Spanish by the trees,
Had no care or woe:
Life went dreamily in song
Two hundred years ago.
U tom je stoljeću inkarnacija Ćorluke, odnosno Lelanda - Vicente Bacallar y Sanna, plemić rođen na Sardiniji, tada pod španjolskom krunom. On je bio historičar i političar, te ambasador Španjolske. Opis Cagliari-ja, tj. njegova zaljeva, doista se slaže sa stihovima – stabla, koja dopiru do same obale, gdje pušu lagani vjetrovi, noseći miomiris stabala pinija ... Na žalost, ne nalazimo ime njegove supruge.
Thou and I in Germany,
Six hundred years ago--
Then I bound the red cross on:
'True love, I must go,
But we part to meet again
In the endless flow!'
Dolazimo dakle i do njegove inkarnacije u 13. stoljeću, u Njemačkoj. Dakle, većina tih slika potječe sa moneta, odnosno kovanica, no, u slučaju kralja Conrada IV, začudo možemo naći i jednu sliku, koja bi, sudeći po izgledu, mogla biti autentična. Crte lica se prilično slažu, i numerologija također. Inkarnacija supruge kralja Konrada IV jest Elizabeta Bavarska, a njena je današnja inkarnacija Franka Batelić. Što se tiče križarskog rata, na što implicira stih „Then I bound the red cross on“, on se može odnositi na kratkotrajni križarski rat protiv Mongola. („He led the short-lived anti-Mongol crusade of 1241.“, Wikipedia)
JOHANN HERDER = 6 + 5 = 11
MARIA KAROLINE HERDER = 9 + 8 = 17 = 8
RADA ČAJKOVSKI = 8 + 8 = 16 = 7
VICENTE BACALLAR Y SANNA = 11 + 7 + 1 + 6 = 25 = 7
--
CONRAD IV = 4 + 7 = 11
VEDRAN ĆORLUKA = 5 + 6 = 11
ELISABETH VON BAYERN = 11 + 9 + 7 = 9
FRANKA BATELIĆ = 1 + 1 = 2
Post je objavljen 10.10.2023. u 10:32 sati.