Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/asboinu

Marketing

Neravnoprave bitke nepoštenog rata

'Dvorane Montezume' – bitka kod Chapultepeca

Jedan od najnepoštenijih ratova koji su se ikada vodili u povijesti je sasvim sigurno Američko-meksički rat. Amerikanci su bili izuzetno superiorni u odnosu na Meksikance i sasvim sigurno to je izrazito loš primjer preuzet od starih europskih monarhija gdje se ne vodi računa o pravdi, već je to čista želja za zauzimanjem tuđeg teritorija samo zato što se može.

Amerikancima se kod Chapultepeca vratilo 'prokletstvo Alama', samo sada su oni bili omrznuti napadači. Ta neravnopravna bitka u kojoj su meksički vojnici nadjačani od samoga početka našla je svoje mjesto i u pjesmi (himni) danas elitne grane američke vojske – marinci, Marinski korpus.

Kad su marinci (bila im je to prva povijesna bitka) napokon shvatili protiv koga su se borili zastala im je 'knedla u grlu'. Naime, dvorac Chapultepec bio je institucija vojne akademije, ali nažalost i ključna točka bitke za Mexico City.

Opet je jedan od aktera (doista čudan i prevrtljiv čovjek) general Antonio Lopez de Santa Anna (isti onaj koji je uništio Alamo), časnik koji je dva puta izgubio tijekom bitke istu nogu (lijevu), ali je dobio i 'treću'.

Jednu je raskošno pokopao uz vojne počasti, drugu su mu zarobili američki vojnici, pa je završila u američkom vojnom muzeju, a treća je opet završila u meksičkom muzeju nakon njegove smrti. No, to je neka druga priča o kojoj nekom drugom prilikom.

Dakle, dvorac Chapultepec branilo je svega 832 slabo opremljenih, naoružanih i gladnih meksičkih vojnika od kojih je 100-tinjak njih bilo mlađih od 16 godina – vojni kadeti. Da bi stvar bila još gora nisu to bili regularni vojnici (regulari), bili su to na brzinu ('zbrda-dola') prikupljeni pripadnici meksičke civilne nacionalne garde.

Ipak, na kraju i unatoč, što su ih napadali američki marinci branitelji dvorca hrabro su pružali otpor, ali nakon strašne topničke paljbe morali su se predati, no, nisu se predali baš svi! Posljednjih šest kadeta odbilo je predaju i borili su se do kraja (smrti). Posljednji kadet (Juan Escutia) skinuo je meksičku zastavu i omotavši se s njom skočio sa zidina u smrt (kako zastava ne bi pala u ruke neprijatelju).

Od tog trenutka, nakon što su to vidjeli američki marinci, nastaje himna američkih marinaca: Od dvorana Montezume ..., a crvena crta na rubu hlača i vojničke dolamice odore marinaca simbolizira hrabrost upravo tih meksičkih kadeta.

Post je objavljen 27.09.2023. u 12:45 sati.