'Revolucija prije Revolucije' - 'lojalna devetka' i Sinovi Slobode
Sinovi slobode, u samom početku, bili su tajnovita skupina mladih američkih kolonista koji su se zalagali za prava američkih kolonista i na razne načine prosvjedovali protiv porezne politike Britanskog kolonijalnog carstva.
U početku, pojavljuje se naziv - 'lojalna devetka', ali nije sasvim sigurno da li se to odnosi na ljude (devet utemeljitelja) ili pak na devet britanskih (američkih) kolonija.
Dakako, kolonija je zapravo trinaest, ali u tom početku Nova Engleska objedinjuje pet kolonija.
Iz Statuta te organizacije (1766.) razvidno je i razumljivo da 'lojalna devetka', a kasnije ni 'sinovi slobode' uopće nemaju namjeru pokretati bilo kakvu revoluciju. Oni priznaju vlast engleskog kralja, ali ne slažu se s njegovom poreznom politikom prema američkim kolonijama.
Zastava 'sinova slobode' su grboslovne 'pobunjeničke pruge', a ima ih ukupno devet (pet crvenih i četiri bijelih) okomito postavljenih i u izmjeničnom slijedu crveno-bijelo-crveno. Kasnije će se ta zastava pretvoriti u zastavu vodoravno postavljenih 'pobunjeničkih pruga' postavljenih opet u izmjeničnom slijedu crveno-bijelo-crveno, ali sada će biti trinaest pruga.
Dakle, spektakularna sabotaža britanskih brodova u bostonskoj luci tijekom 'Bostonske čajanke' (1773.), uz proračunatu uporabu terora, nenadano je 'probudila' mladu (novu) naciju, a 'sinovi slobode' (ti mladi pobunjenici – po Athumanunhu) koji su tražili jednakost, zapravo su pronašli nešto još vrijednije – neovisnost.
Tako zapravo, 'sinovi slobode' tražeći svrhu i temelj života – ravnopravnost, pronašli su najveće blago jedne nacije – neovisnost. Bila je to zapravo 'klica' koja će ubrzo niknuti u 'stablo slobode', a Američki rat za nezavisnost mogao je početi – i počeo je! (1775.)
Post je objavljen 25.09.2023. u 15:25 sati.