Ljepota Ljubav i Ljubomora – 'krivci' za Trojanski rat
Žene 'žedne' ljubavi, strastvene i senzualne, prisiljene pokoriti se zakonima i udati se za nekoga koga nisu izabrale, niti su ga željele, a pokušaju li to, za što su zakinute, potražiti u naručju nekog drugog, bit će proglašene prokletnicama i izdajicama.
Lijepa Helena, željna ljubavi, potaknula je ljubomoru i time izazvala sukob. No, Helena je udata za Menelaja ipak voljom oca, a ne svojom, čini se da je i sam Paris bio među inim proscima i nadmašio sve ostale.
Dakle, Paris je možda 'oteo' samo ono (Helenu) što mu je pripadalo, a Helena je možda i 'željela' biti oteta te se jednostavno usudila slušati srce i suprotstaviti se moći (zakon).
Kod Menelaja se zapravo probudio praiskonski nagon (ljubomora) i nije mogao zamisliti Helenu u naručju drugog, a sve je to znalački iskoristio Agamemnon kralj Mikene, brat Menelajev.
Kada je Menelaj vidio da netko (Paris) dobiva ono za što je mislio da pripada samo njemu (osobito u kontekstu ljubavnih veza) Menelaj je doživio obrnutu metamorfozu (njegov mozak reagirao je nagonski 'reptilskim' dijelom).
Naime, grad Troja bio je 'gospodar' puta kojim je roba iz Azije preko Sredozemnog mora dopremana do ahejskih luka, a Mikena je u tom pogledu imala monopol te su njezini brodovi slobodno plovili cijelim Sredozemljem, ali ne i Crnim morem (prolaz u Crno more nadzirala je Troja).
Dakle, Ahejcima je potreban nekakav povod za rat i uništenje Troje. Mnogo godina kasnije opet će isti povod izazvati rat s Perzijancima.
Naime, Perzijanci su Ahejcima stalno prebacivali razaranje Troje: 'otimanje žena postupak je nasilnika, ali osvećivanje za otmicu postupak je nerazumnih. Razboriti uopće ne brinu za otete jer je jasno, naime, da ne bi ni bile otete da nisu to same željele.'
Post je objavljen 23.09.2023. u 14:28 sati.