U našoj smo školi i ove godine uključeni u eTwinning projekte. Projekt "Hranom do zdravlja" su osmislile su Gordana Pešić iz Hemijsko-tehnološke škole Beograd i Šeherzada Šaini Talić iz SŠ Petrinja. U ovaj međunarodni projekt, osim škola iz Hrvatske i Srbije, uključene su i škole iz Bosne i Hercegovine te Sjeverne Makedonije.
Škole uključene u eTwinning projekt Hranom do zdravlja:
1. Srednja škola Vrbovec, Vrbovec, Hrvatska
2. Centar za odgoj i obrazovanje Tomislav Špoljar, Varaždin, Hrvatska
3. JU Mješovita srednja saobraćajna škola, Tuzla, Bosna i Hercegovina
4. OOU "Sveti Kiril i Metodij, Skopje, Sjeverna Makedonija
5. Hemijsko-prehrambena tehnološka škola, Beograd, Srbija
6. Srednja škola Petrinja, Hrvatska
Prema Ustavu Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) iz 1948., zdravlje je stanje potpunog tjelesnog, duševnog i društvenog blagostanja, a ne samo odsutnost bolesti i nemoći; ono je osnovno ljudsko pravo, a postizanje najviše razine zdravlja najvažniji je svjetski društveni cilj.
Osim naslijeđa i bioloških čimbenika koje ne možemo promijeniti, na zdravlje mogu utjecati i brojni drugi faktora kao što je odabir namirnica. Nepravilna prehrana u djetinjstvu nerijetko uvjetuje pojavu bolesti u odrasloj dobi.
Svrha je ovoga projekta kod učenika razviti svijest o važnosti raznolike prehrane u svakodnevnom životu te procijeniti važnost osobne odgovornosti i djelovanja na zdravlje.
Početne aktivnosti jesu postavljanje kurikuluma, Suglasnosti roditelja, Sigurnost na internetu , Zaštita autorskh prava kao i izvor LOGA kojega će učenici u suradnji sa svojim mentorima osmisliti , izabrati onaj koji će predstavljati njihovu školu. Slijede provođenje anketa, radionica sa ciljem promocije i edukacije o principima pravilne prehrane, suradnja učenika i mentora na platformi i razvoj digitalnih kompeticija učenika.
Svim učenicima i mentoricama želimo puno uspjeha u radu .
Šeherzada Šaini Talić
Međunarodni dan zaštite ozonskog omotača
iznad Zemljine površine, na visini od 10 do 50 km dio je Zemljine atmosfere (stratosfera) koji sadrži relativno visoku koncentraciju ozona.
Ozoski omotač je filter za ultraljubičasto zračenje sa Sunca.
Razlikujemo:
UVA (400–315 nm) ili dugovalno (crno svjetlo), kojega blokira ozonski omotač
UVB (315–280 nm) ili srednjevalno, ne prodire u dublje slojeve kože, izaziva akutno oštećenje kože u obliku opeklina, koje dovodi do degeneracije kože, njezina starenja,
UVC (< 280 nm) ili kratkovalno (antimikrobno) stvara spontanu i neposrednu pigmentaciju kože povećanom proizvodnjom melanina.
Učenici Klara Auticsher 2a, Dora Putrić 2b, Tia Rebić i Rebecca Mravinec 4d, uz vodstvo mentorica: Ljubica Škorić Drndelić, Jasmina Cvetnić i Šeherzada Šaini Talić, istražili su i obradili problematiku vezanu uz ozonski omotač. Te prezentirali svoje radove ostalim učenicima.
Na poveznici možete pogledati kako je to izgledalo.
Međunarodni dan Ozona_Srednja škola Petrinja
Šeherzada Šaini Talić
Post je objavljen 17.09.2023. u 22:37 sati.