Vojne životinje – 'šišmiš bombe'
Kroz povijest ratova razne vrste domaćih i divljih životinja bile su sudionici bitaka. Životinje u službi vojske imale su različite funkcije: radne, transportne, napadačke, komunikacijske, špijunske ...
Dakle, vojne životinje su dresirane za izvršavanje raznih borbenih i neborbenih zadaća, a to dresiranje je ponekad dugotrajno i vrlo skupo.
Moj današnji izbor je životinja koju nije trebalo dresirati koja je trebala poradi svog životinjskog nagona izvršiti zadaću izazivanja brojnih i masovnih požara.
Radi se o šišmišu, odnosno 'šišmiš bombi', a njezin tvorac nije vojnik, već stomatolog. Naime, svima je poznato i znano da se šišmiši instinktivno (nagonski) pred svitanje (zoru) sklanjaju na tamna mjesta na kojima će prespavati dan kako bi tijekom noći opet izašli na hranjenje.
Namjera je bila slijedeća: ispustiti spremnike sa šišmišima na kojima je pričvršćen zapaljivi (fosforni, kasnije napalm uz tajmer – vremenski upaljač) eksplozivni materijal. Spremnici sa šišmišima bi se otvorili iznad Tokija neposredno pred zoru i oslobodili milijune šišmiša.
Šišmiši bi potražili zaklon na krovištima japanskih zgrada koje su u to doba bile izgrađene od drveta ili prešanog kartona i u određenom trenutku buknulo bi iznenada bezbroj požara po gradu.
Međutim, same pripreme i eksperimenti predugo su trajali, pa je na kraju projekt atomske bombe u potpunosti zamijenio projekt šišmiša!
Post je objavljen 12.09.2023. u 18:27 sati.