Hrastovlje je naselje koje administrativno spada u Gradsku općinu Kopar i 2020. godine je imalo 138 stanovnika. Naselje je smješteno u središnjem dijelu Hrastovske doline, suhog produžetka Rižanske doline. Udaljeno je oko 2,5 kilometara od ceste 208 koja povezuje cestu 409 (Kopar – Ljubljana) i GP Požane (Buzet, D201) s Republikom Hrvatskom. U 15. stoljeću je obilježeno haranje kuge koja je, prema legendi, ubila sve stanovnike osim dvije djevojke, od kojih su navodno potekle sve daljnje generacije i po kojima su nosile dva najčešća prezimena Hrastovlja, Kocjančič i Rihter. 1535. godine naselje je došlo pod utjecaj Mletačke Republike i osnažuje se 1581. godine kada ga obitelji Neuhaus prodaje koparskom liječniku Alessandru Zarottiju.
Na južnom dijelu naselja Hrastovlje je raskršće s kapelicom gdje smo započeli šetnju prema remek-djelu majstora Ivana od Kastva.
Od raskršća smo krenuli prema sjeveroistoku i nakon stotinjak metara došli do parkirališta na kojem se nalaze informativna ploča, ploča s geografskom kartom područja te slavina s pitkom vodom.
Dalje smo nastavili prema sjeveroistoku cestom koja vodi do zidina u kojima se nalazi crkva sv. Trojstva.
Na toj cesti smo primijetili zanimljivu metalnu ogradu u kojoj su ugrađeni razni vojni rekviziti, kao što su šljemovi, mačevi...
U blizini je poučna ploča o crkvi sv. Trojstva i njezinim zidinama.
Pored ploče se nalazi nekoliko stepenica s kojima smo se popeli na kršku uzvisinu iznad naselja na kojoj je crkva. S tog mjesta se pruža pogled na samo naselje Hrastovlje.
Zidine, poznate kao tabor, oko crkve sv. Trojstva su podignute krajem 16. stoljeća. Svrha im je bila sklanjanje mještana za vrijeme turskih provala te ratova između Mlečana i Habsburgovaca. Zidine su visoke osam metara tako da prekrivaju cijelu crkvenu zgradu, vidljiv je samo zvonik. Zidine su gotovo pravilnog pravokutnog tlocrta 32 x 16 metara. Na zapadnom i istočnom kutu su smještene kružne kule. Iznad ulaznih vrata se nalazila konstrukcija s koje se moglo bacati kamenje na neprijatelja ili ga polijevati kipućom vodom.
Prošli smo kroz ulazna vrata i ušli u dvorište unutar zidina gdje smo završili šetnju.
Crkva sv. Trojstva ima poligonalno svetište i pokrivena je škriljama. Crkva je trobrodna iako ima malu površinu (11,7 x 6,05 metara). Postoje dvije teorije o starosti crkve. Prema prvoj crkva je kasnoromanička iz 12. stoljeća, a prema drugoj je primjer istarske ranomletačke renesansne arhitekture iz 15. stoljeća. Po obje teorije crkva je starija od zidina i posvećena je 1475. godine.
U unutrašnjosti crkve su freske iz 1490. godine koje je oslikao Ivan od Kastva koji je vjerojatno pohađao radionicu Vincenta od Kastva, kojemu je po stilu bio vrlo blizak. Freske prikazuju stvaranje svijeta, izgon Adama i Eve iz raja, prizore Kristove muke, rad seljaka u različitim godišnjim dobima i znameniti Ples mrtvaca (po kojem je poznata i crkva sv. Marije na Škriljinah u Bermu). Uz freske se nalazi i glagoljaški natpis.
Karta naselja Hrastovlje s lokacijom crkve sv. Trojstva.
Dužina rute 257 m.
Post je objavljen 06.09.2023. u 20:31 sati.