Na Šišanskoj cesti, četiristotinjak metara istočno od pulske zaobilaznice (ulica Prekomorskih brigada), nalazi se Busoler, prigradsko naselje Grada Pule. Busoler je ujedno i Mjesni odbor koji obuhvaća istočni dio područja Grada Pule, a u njemu se nalaze prigradska naselja Škatari i Šikići o kojima sam već pisao na ovom blogu.
Sjeverno od Busolera je Park šuma Busoler koja ima površinu 22,5 hektara, a proglašena je park šumom 1996. godine. U šumi prevladavaju borovi, kao što su alepski bor (Pinus halepensis Mill.), brucijski bor (Pinus brutia Ten.) i crni bor (Pinus nigra Arnold.), starosti oko 100 godina. Uz borove se pojavljuju i obični čempres (Cupressus sempervirens), hrast medunac (Quercus pubescens), hrast crnika (Quercus ilex) te meni najinteresantniji hrast plutnjak (Quercus suber).
Šetnju Park šumom Busoler smo započeli na Šišanskoj cesti kod kapelice iz 1908. godine na kojoj je uz godinu izgradnje uklesano i "USPOMENA IOSIPA TONČETIĆ".
Tu smo napustili Šišansku cestu i krenuli asfaltiranom cestom prema zgradi Mjesnog odbora Busoler i glavnom ulazu u Park šumu Busoler.
Park šuma Busoler ima dvije staze, Zelenu i Crvenu, na kojima se nalazi više poučnih ploča. Mi smo odlučili da ćemo većim dijelom šetnje pratiti Crvenu stazu koja prolazi rubom park šume. Zelena staza pretežno prolazi središnjim dijelom.
Krenuli smo stazom prema istoku, dijelom kojem prolaze Zelena i Crvena staza. Staze prolaze pored vježbališta te nastavljaju zajedno još neko vrijeme, a potom se razdvajaju. Zelena skreće lijevo, a Crvena nastavlja ravno sve do ceste koja se jedva primijeti da je asfaltirana pošto je prekrivena borovim iglicama.
Na cesti smo skrenuli lijevo i nakon oko 150 metara nastavili ravno cestom te napustili Crvenu stazu koja skreće lijevo, prema žutoj rampi.
Dvjestotinjak metara dalje došli smo do još jedne žute rampe koju smo zaobišli i stigli do trafostanice vodovoda Valdragon.
Dalje nastavlja makadamska cesta koja nakon dvjestotinjak metara stiže do kamenog objekta u kojem je bunar Valdragon 5 koji koristi Istarski vodovod.
Kameni objekt je izgrađen između dva svjetska rata i na njemu su vidljivi natpisi "ACQUEDOTTO VALDRAGON" i "POZZO V" ("AKVADUKT VALDRAGON" i "BUNAR V").
Vratili smo se nazad do mjesta gdje smo napustili Crvenu stazu.
Nastavili smo dalje Crvenom stazom i došli do područja park šume gdje se nalazi više primjeraka stabla hrasta plutnjaka.
Na tom dijelu Crvena staza nastavlja ravno, a mi smo skrenuli desno na Zelenu stazu koja na tom dijelu prolazi između stabla hrasta plutnjaka.
Nastavili smo dalje Zelenom stazom s kojom smo ušli u „tunel“ napravljen od guste vegetacije. Došli smo do raskršća na kojemu se Zelena i Crvena staza ponovno spajaju. Tu smo skrenuli desno i nakon nekoliko desetaka metara došli do raskršća na kojem smo nastavili Crvenom stazom ravno, dok Zelena staza skreće lijevo.
Dalje Crvena staza prolazi zapadnim rubom Park šume Busoler i dolazi do mjesta pored zgrade Mjesnog odbora Busoler.
Nastavili smo prema Šišanskoj cesti gdje smo završili šetnju.
Karta s lokacijom Park šime Busoler i bunara Valdragon 5.
Dužina rute 2,63 km.
Post je objavljen 09.08.2023. u 20:54 sati.