Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

REVIDIRANA DIREKTIVA O ENERGETSKOJ UČINKOVITOSTI



GODIŠNJE SMANJENJE U JAVNOM SEKTORU ZA 1,9 POSTO

Prema priopćenju Vijeće Europske unije je 25. srpnja donijelo nova pravila za smanjenje konačne potrošnje energije na razini EU-a za 11,7 % do 2030. Državama članicama omogućit će se fleksibilnost u postizanju tog cilja.

CILJEVI
Države članice moraju zajednički osigurati smanjenje krajnje potrošnje energije za najmanje 11,7 % do 2030. u odnosu na predviđanja iz 2020. o potrošnji energije u 2030. godini.To znači da bi gornja granica krajnje potrošnje energije u EU-u trebala iznositi 763 milijuna tona ekvivalenta nafte, a gornja granica potrošnje primarne energije 993 milijuna tona ekvivalenta nafte.
Granica za krajnju potrošnju energije bit će kolektivno obvezujuća za države članice, dok će cilj za potrošnju primarne energije biti indikativan.
.
Krajnja potrošnja energije odnosi se na energiju koju potroše krajnji korisnici, dok potrošnja primarne energije uključuje i energiju upotrijebljenu za proizvodnju energije i opskrbu njome.
Sve države članice dat će svoj doprinos postizanju općeg cilja EU-a. U svojim će integriranim nacionalnim energetskim i klimatskim planovima (NECP) odrediti svoje indikativne nacionalne doprinose i smjerove djelovanja kako bi se ostvario taj cilj. Nacrti ažuriranih NECP-ova trebali su biti dostavljeni u lipnju 2023., dok je rok za konačne planove 2024.
Formula za izračun nacionalnih doprinosa za ostvarenje cilja, bit će indikativna, uz mogućnost odstupanja od tog cilja za 2,5 %.
Komisija će provjeriti dostiže li se zbrojem svih doprinosa cilj od 11,7 % te će, ako to nije slučaj, objaviti ispravke nacionalnih doprinosa koji su niži od onih koji bi se postigli u skladu s formulom (takozvani mehanizam za rješavanje nedosljednosti).
Formula se, među ostalim, temelji na energetskom intenzitetu, BDP-u po stanovniku, razvoju obnovljivih izvora energije i potencijalu uštede energije.
Uštede energije od 1,49 posto do 1,9 posto
Kad je posrijedi krajnja potrošnja energije, godišnji će se cilj uštede energije između 2024. i 2030. postupno povećavati. Države članice tijekom tog će razdoblja osiguravati nove godišnje uštede od prosječno 1,49 % krajnje potrošnje energije, koje će 31. prosinca 2030. postupno dosegnuti 1,9 %.
Države članice mogu u izračun za ciljnu vrijednost uračunati uštede energije ostvarene mjerama politike u okviru postojeće i revidirane Direktive o energetskim svojstvima zgrada, mjerama koje proizlaze iz sustava EU-a za trgovanje emisijama (za postrojenja te za zgrade i promet) te hitnim energetskim mjerama.

U JAVNOM SEKTORU GODIŠNJE SMANJENJE OD 1,9 POSTO
Novim pravilima utvrđuje se posebna obveza javnog sektora da postigne godišnje smanjenje potrošnje energije od 1,9 %, iz čega se mogu isključiti javni prijevoz i oružane snage. Osim toga, države članice imat će obvezu da svake godine obnove najmanje 3 % ukupne podne površine zgrada u vlasništvu javnih tijela.

REVIZIJA ZBOG EU PAKETA „ SPREMNI ZA 55 POSTO“
Prijedlog da se revidira Direktiva o energetskoj učinkovitosti, kao i ostali prijedlozi, odnosi se na energetske aspekte klimatske tranzicije EU-a u okviru paketa „Spremni za 55 %”. Komisija je 14. srpnja 2021. predstavila paket „Spremni za 55 %”. Cilj je paketa uskladiti klimatski i energetski zakonodavni okvir EU-a s ciljevima postizanja klimatske neutralnosti i smanjenja neto emisija stakleničkih plinova za najmanje 55 % do 2030. u odnosu na razine iz 1990. Paket se sastoji od niza povezanih prijedloga kojima se mijenjaju postojeći zakonodavni akti ili pokreću nove inicijative u raznim područjima politika i gospodarskim sektorima.
Osim toga, u okviru plana REPowerEU Komisija EU je 18. svibnja 2022. predložila niz dodatnih ciljanih izmjena Direktive o energetskoj učinkovitosti kako bi se uzele u obzir nedavne promjene u pogledu energetskog stanja. Elementi prijedloga uključeni su u međuinstitucijski proces pregovora između Vijeća i Parlamenta.
Važećom Direktivom o energetskoj učinkovitosti, koja je na snazi od prosinca 2018., utvrđen je cilj da se na razini EU-a do 2030. potrošnja primarne energije i krajnja potrošnja energije smanje za 32,5 % u odnosu na predviđanja iz 2007. o potrošnji energije u 2030.
Direktiva je formalno donesena. Slijedi njezina objava u Službenom listu te stupanje na snagu 20 dana poslije.



Post je objavljen 26.07.2023. u 05:08 sati.