Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

CIPAR I MALTA JOŠ UVIJEK KRŠE PRAVILA EU




PREPREKE KVALIFICIRANIM STRUČNJACIMA
ZBOG NACIONALNIH PRAVILA


Cipar i Malta su punopravne članice Europske unije već 19 godina, točnije obje od 1. svibnja 2004. Obje su članice euro zone od 1.siječnja 2008. godine.Cipar je u postupku pridruživanja schengenskom području, dok je Malta članica schengen zone od 21. prosinca 2007. godine .Ovim šturim ali važnim podacima želim naglasiti da obje zemlje dobro poznaju pravila po kojima djeluje Europska unija. Međutim, nije sve uvijek kako se na prvi pogled može pretpostaviti. Iz tog razloga objavljujem priopćenje iz kojeg se može razumjeti gdje se Malta i Cipar ne pridržavaju pravila koja su od interesa stručnjacima određenih kvalifikacija.
EK također šalje službenu opomenu još nekim zemljama članicama. (m.zouhar zec)


Europska komisija je prema priopćenju od 14. srpnja odlučila pokrenuti postupak protiv Cipra i Malte pred Sudom Europske unije zbog netočnog prijenosa pravila EU-a o priznavanju stručnih kvalifikacija (Direktiva 2005/36/EZ izmijenjena Direktivom 2013/55/EU). Sadašnja nacionalna pravila stvaraju neopravdane prepreke priznavanju stručnih kvalifikacija preko granice i stoga ometaju profesionalnu mobilnost.
Pravila EU-a pridonijela su stvaranju modernog sustava za priznavanje stručnih kvalifikacija i iskustva diljem EU-a. Stručnjacima olakšavaju pružanje usluga u različitim državama članicama, a istovremeno jamče poboljšanu razinu zaštite potrošača i građana.
Prema stavu Europske komisije: Ciparsko zakonodavstvo nameće neopravdane preduvjete za priznavanje stručnih kvalifikacija inženjera i arhitekata i ne osigurava u potpunosti automatsko priznavanje za arhitekte.
Malteško zakonodavstvo nameće dodatnu obuku i jezične zahtjeve za medicinske i paramedicinske profesije. Osim toga, nameće pretjerane proceduralne i dokumentacijske zahtjeve za veterinare koji žele pružati privremene usluge na Malti.
Budući da Komisija smatra da Cipar i Malta još uvijek krše pravila EU-a, odlučila je uputiti slučajeve sudu Europske unije.
Ti slučajevi kršenja ciljaju na prepreke kvalificiranim stručnjacima u građevinskom sektoru, poput arhitekata, inženjera, električara i plinoinstalatera. Građevinski sektor identificiran je kao prioritetni sektor u nedavnoj Komunikaciji Komisije „Jedinstveno tržište u 30. godini”. Nadalje, djelovanje Komisije usredotočilo se na prepreke medicinskim i paramedicinskim profesijama, veterinarima, kao i na prepreke koje proizlaze iz pretjeranih jezičnih zahtjeva koji općenito utječu na priznavanje stručnih kvalifikacija.

DIREKTIVA JE ZAKONODAVNI INSTRUMENT
Direktiva o stručnim kvalifikacijama 2005/36/EC ključni je zakonodavni instrument EU-a koji dopušta priznavanje diploma i stručnih kvalifikacija u drugoj državi članici EU-a. Politički je prioritet osigurati ispravan prijenos i primjenu te Direktive kako bi se zaštitila prava na jedinstvenom tržištu za stručnjake, posebno za njihovu mobilnost. Uz sadašnji zahtjev, Komisija 14. srpnja 2023. također šalje službenu opomenu Njemačkoj, kao i obrazloženo mišljenje Belgiji, Cipru i Rumunjskoj zbog kršenja Direktive o stručnim kvalifikacijama.
Izvor: priopćenje za javnost,Brussels (mzz)


Post je objavljen 16.07.2023. u 18:16 sati.