Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

SASTANAK NA VRHU EUROPSKA UNIJA - JAPAN



DIGITALNO PARTNERSTVO EUROPE I JAPANA

Predsjednik Europskog vijeća Charles Michel, predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen i premijer Japana KISHIDA Fumio sastali su se u Bruxellesu 13. srpnja 2023. na 29. sammitu Europska unija – Japana. U izjavi predsjednice EK von der Leyen na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji 13. srpnja, je najprije podsjetila na zajednički sastanak u Vilniusu, gdje su bili kao partneri na NATO summitu. „Razgovarali smo o našoj suradnji u Europi i Indo-Pacifiku. A sada smo zajedno u Bruxellesu na summitu EU-Japan , a to je vrlo jasna poruka partnerstva i prijateljstva.

Predsjednica Europske komisije odmah je retorički podsjetila na Ukrajinu rekavši „ s Japanom dijelimo analizu da je od Ukrajine do Indo-Pacifika svijet jedno sigurnosno kazalište. I također u Vilniusu, G7 – pod predsjedanjem Japana – i Europska unija vrlo su jasno dali do znanja da su sigurnosne obveze prema Ukrajini od vitalnog značaja. Stojimo uz Ukrajinu, kao što smo to činili od početka ruske agresije. Istodobno, našom Indo-pacifičkom strategijom povećavamo i angažman u regiji. Jer znamo da su indo-pacifička sigurnost i europska sigurnost nedjeljive. I drago mi je što pokrećemo strateški dijalog za koordinaciju o ovim izazovima bez presedana za mir i sigurnost.

Za prvu točku svog obraćanja predsjednica EK je navela je ekonomsku sigurnost. „Vidjeli smo poremećaje u opskrbnom lancu uzrokovane pandemijom i ruskom invazijom na Ukrajinu, kibernetičke napade i ekonomsku prisilu. Ekonomska sigurnost je od vitalnog značaja i zajednička je briga. Dogovorili smo koordinaciju oko ovih pitanja na razini G7. Sada pokrećemo i bilateralni dijalog o gospodarskoj sigurnosti, u čemu je Japan predvodnik u ovom području. Mi, Europska unija, upravo smo razvili vlastitu Strategiju ekonomske sigurnosti. Stoga vjerujem da možemo puno dobiti zajedničkim radom na ovoj temi. Dijelimo slične ovisnosti. Stoga je jedan od naših ciljeva smanjiti pretjerano oslanjanje na nekolicinu dobavljača – mnogi od njih sa sjedištem u Kini – za proizvode koji su vitalni za naša gospodarstva. Na primjer, kritične sirovine. Jako sam zadovoljna što zaključujemo sporazum o suradnji na području sirovina između Europske komisije i Japana. Isto vrijedi i za poluvodiče. I drago mi je da smo sklopili i Memorandum o suradnji po pitanju poluvodiča. Pokrivat će, primjerice, praćenje opskrbnih lanaca, pokrivat će vrlo važne aspekte istraživanja i, naravno, važan aspekt naprednih vještina za ove industrije – kvalificirano osoblje je prijeko potrebno.“
Ursula von der Leyen govorila je tada o trgovinskim tokovima „ Druga stvar - pregledali smo naš Sporazum o gospodarskom partnerstvu koji je na snazi četiri godine i ostvaruje se. Trgovinski tokovi porasli su za 20% – i to unatoč pandemiji COVID-19. Ali također znamo da možemo puno više. Stoga smo sa strane Europske unije pristali ukinuti preostale restriktivne uvozne mjere. Odluka je donesena na temelju znanosti, na temelju dokaza i na temelju procjene Međunarodne agencije za atomsku energiju. Također smo se dogovorili da ćemo tijekom ove godine riješiti nekoliko drugih trgovinskih pitanja, posebice pristup naših poljoprivrednih proizvoda japanskom tržištu.

Treća tema je jačanje suradnje na digitalnom području. Pokrenuli smo digitalno partnerstvo prije godinu dana. Od tada smo dobro napredovali u povezivanju. Postoji uzbudljiv projekt koji se sastoji u tome da ćemo postaviti arktički podmorski kabel koji pruža visok kapacitet i sigurne veze između Europe i Japana. A sada idemo korak dalje. Radit ćemo na 6G, radit ćemo na visokoučinkovitom i kvantnom računalstvu te kibernetičkoj sigurnosti. Dakle, cijela agenda Digitalnog partnerstva raste i postaje gušća i konkretnija. Surađivati ćemo na području umjetne inteligencije. Ovo ima dvije strane: s jedne strane želimo iskoristiti prednosti, ali s druge strane vidimo rizike i želimo upravljati rizicima.

Moja četvrta točka odnosi se na čistu tehnologiju i energetsku tranziciju. Za to imamo našu Zelenu alijansu. To je prvi Zeleni savez koji je Europska unija ikada sklopila, ovdje s Japanom. A sada se udružujemo kako bismo u Europi i Japanu koristili obnovljive izvore energije, posebice pučinski vjetar i čisti vodik. Paralelno, zajedno ulažemo u održivu infrastrukturu diljem svijeta. Na strani Europske unije, ovo je naš investicijski program kojeg dobro poznajete: Global Gateway. I s japanske strane postoji sličan investicijski program. Zajedno prikazujemo rezultate, na primjer od projekta skladišta hidroenergije u Vijetnamu, do željezničke infrastrukture u Indoneziji ili prometnih koridora u Africi, da spomenemo samo nekoliko primjera. Konačno, podijelila sam naše iskustvo s cijenama ugljika, što je vrlo dobar način za smanjenje emisija uz stvaranje prihoda za prijelaz na čistu energiju. Bilo je zanimljivo čuti planove s japanske strane.“

Predsjednica Europske komisije zaključila je da je“ sastanak predstavnika EU i premijera Japana Kishida Fumia, bio izvrstan summit s opipljivim rezultatima. Trebamo jedni druge više nego ikad zbog naše sigurnosti i ekonomske otpornosti. I bliži smo nego ikada“ rekla je u izjavi predsjednica EK Ursula von der Leyen.
(Izjava, mzz)


Post je objavljen 15.07.2023. u 21:44 sati.