Šišanska cesta je ulica na području Grada Pule koja vodi prema naselju Šišan i spaja pulsku zaobilaznicu (ulica Prekomorskih brigada) i takozvanu vanjsku pulsku zaobilaznicu (Ž5200).
Na Šišanskoj cesti, na ulazu sa zapadne strane u pulsko prigradsko naselje Škatari, gdje je autobusno stajalište i ulaz u sklonište, započeli smo obilazak najistočnijeg dijela područja Grada Pule.
Dalje smo nastavili ulicom Orban prema jugu sve do starog dijela Škatara. Tu je zanimljivo betonsko korito sa slavinom i dječje igralište.
Potom smo nastavili ulicom Lakvere prema sjeveroistoku, koja nakon 350 metara stiže do raskršća sa Šišanskom cestom.
Nastavili smo Šišanskom cestom prema istoku i nakon stopedesetak metara ušli u drugo pulsko prigradsko naselje Šikići. Škatari i Šikići su spojeni tako da djeluju kao jedno naselje.
Prošli smo raskršće s ulicom Put od Fortica i s desne strane, poslije raskršća, vidjeli smo zanimljiv objekt koji je vjerojatno imao neku javnu svrhu (škola, društveni dom...). Na Google kartama piše da je u njemu Mjesna zajednica Škatari Šikići (Škatari i Šikići spadaju pod Mjesni odbor Busoler). Ispred objekta se nalazi spomenik palim borcima Šikića i Škatara.
Nastavili smo dalje Šišanskom cestom prema istoku i nakon stotinjak metara, s desne strane u ulici Lokoduz, primijetili kapelicu na kojoj piše: "ANTONIO MILEVOI" i godina "1927".
Dalje smo glavnom cestom došli do mjesta gdje je vidljiva arhitektura tipičnog središta istarskog sela.
Šišansku cestu smo napustili poslije prometnog znaka koji označava da cesta izlazi iz Šikića (nešto prije kružnog toka) tako što smo skrenuli desno na makadamsku cestu.
Makadamska cesta vodi dvjestotinjak metara uz vanjsku pulsku zaobilaznicu sve do raskršća na kojem smo skrenuli lijevo i prošli ispod zaobilaznice.
Na prvom slijedećem raskršću smo skrenuli desno i prošli pored ruševnog objekta koji se nalazi usred oštrog zavoja te...
...smo nakon četiristotinjak metara stigli do utvrde Turtian koja se nalazi na istoimenom brdu (75 mnv).
U podnožju brda Turtijan se nalazilo naselje koje je nastalo u kasnoj antici na posjedu koji je nosio ime po svojem vlasniku. Naselje je imalo više vlasnika, a redom to su bili: pulski biskupi, obitelj Ruggera Morosinija, akvilejski patrijarsi te obitelj Monfiorita od Castropole. Prilikom prisege Pule i okolice na vjernost Mletačkoj Republici 1149. godine pojavljuje se u dokumentu kao Turtilianum. U 14. stoljeću naselje je napušteno zbog kuge i drugih epidemija. Nakon što je propalo naselje Turtijan, Mletačka Republika je u drugoj polovini 16. stoljeća naselila obližnje brdo doseljenicima iz okolice Zadra i tako su nastali Šikići koji su ime dobili po prezimenu Šikić.
Utvrda Turtian je poligonalna građevina koja je građena od 1881. do 1888. godine, a naoružana je 1903. godine. Utvrda je bila u sastavu Obrambeni okrug V. fortifikacijskog sustava Pule za vrijeme Austro-Ugarske Monarhije.
Za kraj smo pustili šetnju puteljkom oko utvrde Turtijan, uz njen duboki rov, u smjeru obrnutom od kazaljke na satu. Osim što smo vidjeli četiri stražarnice, bunker i rov, sve novijeg datuma,...
...uživali smo u pogledu na okolna polja te na Šišan (istok), Jadreške (sjever), Šikiće i na Pulu u daljini (zapad).
Karta Škatara i Šikića s lokacijom utvrde Turtian.
Dužina rute 3,01 km.
Post je objavljen 15.07.2023. u 15:42 sati.