ŠPANJOLSKI MOTO „EUROPA BLIŽE“
Španjolska je preuzela od Švedske šestomjesečno predsjedanje Vijećem EU od 1. 7. 2023. Španjolska je članica EU-a od 1. siječnja 1986., članica schengenskog područja od 26. ožujka 1995., a euro zone od 1. siječnja 1999. godine.
Španjolska je parlamentarna demokracija i ustavna monarhija, kojoj je na čelu vlade premijer Pedro Sanchez a na čelu države kralj. Podsjećam usput da su španjolski kralj Filip VI. i kraljica Leticija bili u službenom posjetu Republici Hrvatskoj , 16. i 17. studenoga 2022. godine, što je bio prvi službeni posjet španjolskih monarha Hrvatskoj.
Izvršnu vlast u Španjolskoj obavlja Vijeće ministara, kojim predsjeda premijer. U Španjolskoj živi 47, 42 miliona stanovnika, od čega je oko četiri milijuna stranaca. Otkako je Španjolska članica EU, ovo je njeno pet predsjedanje Vijećem EU Datumi španjolskog predsjedanja do sada bili su : siječanj – lipanj 1989. godine , zatim srpanj – prosinac 1995. onda siječanj – lipanj 2002. zatim siječanj – lipanj 2010. i sada predsjedanje koje je upravo započelo 1. srpnja do 31. prosinca 2023. Moto Španjolske je „Europa, bliže“ kojim naglašava duh ljudske, političke i institucijske blizine.
Četiri prioriteta koja je Španjolska utvrdila za rad u okviru svojeg predsjedanja Vijećem su:1. ponovna industrijalizacija EU-a i osiguravanje otvorene strateške autonomije EU 2.napredak u području zelene tranzicije i prilagodbe zahtjevima za zaštitu okoliša 3. promicanje veće socijalne i gospodarske pravde te 4. jačanje europskog jedinstva.
KOLEGIJ EU U MADRIDU
Zanimljivo je istaći da je, kako mu funkcija nosi naslov, koja nije nimalo lagana, visoki predstavnik Europske unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku Josep Borrell ( 76) iz Španjolske. Na toj je funkciji Borrell u EK od 2019. godine. No prethodnih je godina u Europskoj komisiji imao i drugih funkcija.
Povodom početka predsjedanja predsjednik španjolske vlade Pedro Sanchez primio je u ponedjeljak 3.7. u Madridu Kolegij povjerenika Europske unije, prilikom čega je rekao:"Odgovornost koja leži u našim rukama je ogromna. Europa se suočava s velikim izazovima kod kuće i u inozemstvu. A da im se suočimo, neaktivnost nije opcija", rekao je Sanchez na tiskovnoj konferenciji s predsjednicom Komisije Ursulom Von der Leyen , nakon njihovog sastanka.
Predsjednik španjolske vlade rekao je da "EU treba napraviti promjene, donijeti odluke, donijeti mjere". Sanchez je podsjetio na krize s kojima se nedavno suočila EU, uključujući pandemiju COVID-19, rusku invaziju na Ukrajinu i pad afganistanske vlade 2021. U svima njima Španjolska je radila solidarno i odgovorno s ostalim članicama EU, a u "istom duhu" će naša zemlja raditi i tijekom predsjedanja Vijećem“ naglasio je.
Na zajedničkoj konferenciji za novinare, predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen naglasila je da Španjolska preuzima kormilo predsjedanja Vijećem u odlučujućem trenutku kada se, kako je rekla, napori za potporu Ukrajini moraju udvostručiti. "Bilo je to 500 dana patnje za ukrajinski narod, ali i njegovog otpora dok se bore za svoju slobodu. Naša je dužnost živjeti do te otpornosti. Potrebna nam je redovita i dostatna financijska potpora", naglasila je predsjednica Komisije .
S tim u vezi, izjavila je da EU treba da španjolsko predsjedništvo postigne brz dogovor o isporuci više streljiva Ukrajini te u isto vrijeme ojača vlastite rezerve oružja. Von der Leyen je ustvrdila da Europa u budućnosti neće moći postojati bez Ukrajine, Moldavije, zapadnog Balkana i svih europskih zemalja koje su trenutno pod utjecajem Rusije ili Kine.
SANCHEZ PRIPREMA NOVE SAVEZNIKE EUROPSKOJ UNIJI
Predsjednik Španjolske je istaknuo da se "međunarodni poredak mijenja, a Europa se mora mijenjati s njim" te će u tu svrhu španjolsko predsjedništvo predložiti "stratešku viziju" Uniji "koja će joj omogućiti da poveća svoje proizvodne kapacitete, ojača tehnološko vodstvo, jamčiti ekonomsku sigurnost i diverzificira trgovinske odnose"."Španjolska je uvjerena da regija Latinske Amerike i Kariba može i treba biti jedan od prioritetnih saveznika EU-a. Zato smo organizirali novi summit EU-CELAC 17. i 18. srpnja kako bismo razgovarali o novim trgovinskim i financijskim vezama između dviju regija ". Predsjednica Europske komisije je reagirala dodavši "Imamo vrlo važan događaj, a to je CELAC summit, prvi takve vrste u osam godina, i puno je stvari u igri. Želimo promovirati sporazum s MERCOSUR-om, imamo ključni sporazum s Meksikom, a ja računam i na španjolsko predsjedništvo za sporazum s Čileom koji je spreman i samo ga treba potpisati”.
DOKUMENT O MIGRACIJI I AZILU
Španjolsko predsjedništvo suočava se s izazovom dovršetka dokumenta o migraciji i azilu. "Švedsko predsjedništvo obavilo je sjajan posao i naša je volja graditi na onome što je već postignuto i stvarati kompromise koji će nam omogućiti postizanje uravnoteženog sporazuma s kojim se svi osjećamo ugodno", rekao je premijer Španjolske Pedro Sanchez. Također je rekao da "Španjolska ima poseban interes za ovo pitanje, kao i druge zemlje prvog ulaska", dodajući da će tijekom rotirajućeg predsjedavanja nastojati izgraditi mostove kako bi se prevladale razlike između europskih zemalja.
"Radit ćemo iz Španjolske kako bismo osigurali da ovaj sporazum bude uravnotežen između odgovornosti i solidarnosti", rekao je.
Sa svoje strane, Ursula von der Leyen je naznačila da je dvije trećine zakonodavnog paketa već riješeno." Ostaje još samo završni sprint da se to usvoji prije kraja ovog mandata Europske komisije," rekla je.
M.Zouhar Zec, priopćenje EK,
Post je objavljen 05.07.2023. u 20:14 sati.