Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/toco1980foto

Marketing

AI ovo, AI ono...

Svojevremeno je Isaac Asimov, inače autor dijela znanstvene fantatike, definirao tri zakona robotike, a kojima je naknadno dodan i četvrti, ali zapravo "nulti" zakon. Te zakone bi se ne samo moglo već i trebalo bez ikakve modificirati i primenjivati na AI, odnosno sustave umjetne inteligencije.

0. AI ne smije naškoditi čovječanstvu ili svojom pasivnošću dopustiti da se čovječanstvu naškodi.

1. AI ne smije naškoditi čovjeku ili svojom pasivnošću dopustiti da se čovjeku naškodi.

2. AI mora slušati ljudske naredbe, osim kad su one u suprotnosti s prvim zakonom.

3. treba štititi svoj integritet, osim kad je to u suprotnosti s prvim ili drugim zakonom

No to da AI škodi čovječanstvu se zapravo već događa...

U zadnje vrijeme se svako malo može čitati o "dostignućima" AI-a odnosno "umjetne inteligencije". Međutim ljudi koji rade na razvoju "pametnih tehnologija" i "umjetne inteligencije" ili zboravljaju ili ignoriraju da zajedno sa razvojem i bujanjem umjetne inteligencije istovremeno buja i prirodna ljudska glupost - čovječanstvo sve manje koristi svoje intelektualne kapacitete, jer očekuje da će umjetna inteligencija sve odraditi umjesto njih.

Zanimljivo je da se AI počeo u znatnoj mjeri uvlačiti u fotografiju te je čak u određenoj mjeri i ugrožavati, jer omogućava stvaranje slika koje su toliko detaljne da je promatraču ponekad vrlo teško, čak i nemoguće, razlikovati slike generirane AI-em od pravih fotografija.

Can You Tell Which Magazine Cover is an AI Generated Photo?
Victorian-Era People Who Never Existed: These Portraits Were AI-Generated


Počelo se čak događati i da su neki fotografi, ili bolje rečeno "fotografi" otišli čak toliko daleko da su stvarali (i slali na natječaje) slike koje uopće nisu snimljene nekim fotografskim procesom, već su bile generirane AI-em.

Artist Refuses Prize After His AI Image Wins at Top Photo Contest

A zasigurno će se naći onih koji će se voditi "logikom" da zašto bi se mučili tragajući za savršenim kadrom, svijetlom i trenutkom, te to pokušavali uhvatiti kamerom, te riskirali neugodne ili opasne situacije, kad to sve može odraditi AI, prema njihovim zamislima.

Čak štoviše, pokazalo se da AI znatno olakšava stvaranje lažnih "fotografskih" slika i videa, bilo radi puke zabave i zafrkancije, namjernog varanja, ili čak za potrebe šifenja demagogije i panike...

Photographer Fools the Internet With AI-Generated Cameras That Don’t Exist

AI-Generated Image of Pentagon Explosion Caused Markets to Dip


Inače, kako je krenulo, mogla bi se ponovo početi jako cijeniti analogna fotografija, s obzirom da se filmom (negativom ili dijapozitivom) vrlo jednostavno dokaže autentičnost, u smislu da je fotografija zaista snimljena kamerom, a ne generirana računalom i AI-em.

A kako je krenulo, ako se ne obuzda korištenje AI-a, lako bi se mogli početi događati i gafovi u režiji "umjetne inteligencije" kakve se nekad gledalo u znanstvenofantastičnim filmovima poput Terminatora ili Robocopa.

Post je objavljen 04.06.2023. u 00:06 sati.