Svojevremeno je Isaac Asimov, inače autor dijela znanstvene fantatike, definirao tri zakona robotike, a kojima je naknadno dodan i četvrti, ali zapravo "nulti" zakon. Te zakone bi se ne samo moglo već i trebalo bez ikakve modificirati i primenjivati na AI, odnosno sustave umjetne inteligencije.
No to da AI škodi čovječanstvu se zapravo već događa...
U zadnje vrijeme se svako malo može čitati o "dostignućima" AI-a odnosno "umjetne inteligencije". Međutim ljudi koji rade na razvoju "pametnih tehnologija" i "umjetne inteligencije" ili zboravljaju ili ignoriraju da zajedno sa razvojem i bujanjem umjetne inteligencije istovremeno buja i prirodna ljudska glupost - čovječanstvo sve manje koristi svoje intelektualne kapacitete, jer očekuje da će umjetna inteligencija sve odraditi umjesto njih.
Zanimljivo je da se AI počeo u znatnoj mjeri uvlačiti u fotografiju te je čak u određenoj mjeri i ugrožavati, jer omogućava stvaranje slika koje su toliko detaljne da je promatraču ponekad vrlo teško, čak i nemoguće, razlikovati slike generirane AI-em od pravih fotografija.
Can You Tell Which Magazine Cover is an AI Generated Photo?
Victorian-Era People Who Never Existed: These Portraits Were AI-Generated
Počelo se čak događati i da su neki fotografi, ili bolje rečeno "fotografi" otišli čak toliko daleko da su stvarali (i slali na natječaje) slike koje uopće nisu snimljene nekim fotografskim procesom, već su bile generirane AI-em.
Artist Refuses Prize After His AI Image Wins at Top Photo Contest
A zasigurno će se naći onih koji će se voditi "logikom" da zašto bi se mučili tragajući za savršenim kadrom, svijetlom i trenutkom, te to pokušavali uhvatiti kamerom, te riskirali neugodne ili opasne situacije, kad to sve može odraditi AI, prema njihovim zamislima.
Čak štoviše, pokazalo se da AI znatno olakšava stvaranje lažnih "fotografskih" slika i videa, bilo radi puke zabave i zafrkancije, namjernog varanja, ili čak za potrebe šifenja demagogije i panike...
Photographer Fools the Internet With AI-Generated Cameras That Don’t Exist
AI-Generated Image of Pentagon Explosion Caused Markets to Dip
Inače, kako je krenulo, mogla bi se ponovo početi jako cijeniti analogna fotografija, s obzirom da se filmom (negativom ili dijapozitivom) vrlo jednostavno dokaže autentičnost, u smislu da je fotografija zaista snimljena kamerom, a ne generirana računalom i AI-em.
A kako je krenulo, ako se ne obuzda korištenje AI-a, lako bi se mogli početi događati i gafovi u režiji "umjetne inteligencije" kakve se nekad gledalo u znanstvenofantastičnim filmovima poput Terminatora ili Robocopa.
Post je objavljen 04.06.2023. u 00:06 sati.