PREDSJEDNIK RH MILANOVIĆ :
U VOĐENJU DRŽAVNIH POSLOVA TREBA SE PONAŠATI
SEBIČNO
Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović 22. svibnja je povodom Dana Šibensko-kninske županije bio u Šibeniku , a na svečanoj sjednici Županijske skupštine održao govor. Predsjednik Milanović u svom obraćanju dao je osvrt o 10 godina članstva Hrvatske u Europskoj uniji. Osvrt je i u ovih nekoliko rečenica, koji je prenio Ured predsjednika zanimljiv, vrijedan pažnje, potiče na razmišljanje i usporedbe, iz kojih treba izvući pouke, a onda i načine djelovanja i zaključke koje bi trebali donositi oni koji su na pozicijama donosioca odluka. Predsjednik kaže: „Sudjelovao sam u radu Europskog vijeća punih godinu i po dana dok Hrvatska nije bila punopravna članica. Ono što mi je privuklo pozornost već tada jest stav novih članica bivših komunističkih država. Žestoko su se borile za svoja prava, dok su u početku sjedili mirno i šutjeli“ rekao je predsjednik Milanović.
IZOSTALA BORBA ZA FUNKCIONALNA PRAVA
Podsjetiti ću tu na činjenice koje govore kao je hrvatska borba za hrvatska prava za europskim stolom, za funkcionalna prava na terenu, izostala, za što je očit primjer poljoprivreda. Poljoprivreda u kontinentalnom dijelu Hrvatske zadržala se samo na velikim poljoprivrednicima i onima manjima koji dakle imaju više stotina hektara ili više desetaka hektara zemlje. Gdje su mali poljoprivrednici ? Njih nema. Kuće su prazne ili sa staračkim stanovništvom koje više nije u mogućnosti raditi na poljoprivredi. Generacije mladih koje su trebali biti nasljednici tih kuća sa staračkim stanovništvom otišli su iz sela, mjesta, mnogi i iz Hrvatske. Krava na livadama, da pasu, nema ne vidimo ih Europske kvote za mlijeko i hrvatsko raspolaganje sa mljekarskom industrijom na način kako se to dogodilo u Hrvatskoj odvelo je sektor mljekarstva da postoji samo u tragovima. Dukat i Vindija imaju svoje opskrbljivače mlijekom koji imaju na desetke i stotine krava. Tu je i desetak privatnih malih mljekara koje su otvorene na poticaj da imovina mora biti, u europskom duhu, što više privatna, a što manje državna. Ali to nije dovoljno. Hrvatska bi trebala biti mnogo veća u razmjerima poljoprivrede. Uporni poljoprivrednici su se okrenuli kozarstvu i ovčarstvu, ali hrvatsko selo je zadnjih godina postalo siromašno i bez perspektive. Tužno je kada se za opis sela mora upotrijebiti izraz – siromašno. Jer siromašan znači – biti bez osnovnih sredstava za život, što podrazumijeva biti bez novca, bez hrane, s lošom kvalitetom života, u što se nadovezuje zdravlje, školovanje odnosno neškolovanje, dakle loša naobrazba itd sve u negativnom kontekstu.
NE TRI, VEĆ JEDNA ŠEĆERANA
Ali s obzirom na temu članstva u EU u posljednjih 10 godina, s ozbirom na europske kvote za šećer, Hrvatska je, umjesto na tri, ostala na jednoj tvornici šećera. Politika kvota i proizvodnje šećera ocijenila je da Hrvatska može proizvesti previše.Da li je takvo rješenje trebalo prihvatiti? Sigurno da ne. Da li je trebalo prihvatiti da Hrvatska brodogradnja zatvori vrata i tisuće zaposlenih u toj industriji ostane bez posla i bez osobnih plaća zbog kojih su izlazili na prosvjede? To je činjenica . Da li je bila dobra odluka da Hrvatska prihvati nestanak brodarskog Istituta? S popisa postojanja izbrisan je Imunološki zavod koji je proizvodio kvalitetne lijekove i bio u svjetskom zdrastvenom vrhu. Zavod je proizvodio lijekove iz ljudske plazme prikupljene na području Hrvatske- što je u medicinskom smislu važan dobitak. Ali Zavod je kroz nekoliko prošlih godina doslovno nestao, prestao proizvoditi, uništen je.. A novi Imunološki zavod će se raditi u Rugvici, kaže ministar Vili Beroš.
Ovo je samo nekoliko pogleda na hrvatski kapital od državnog značaja koji je nestao u zadnjih 10 godina. A što je s kapitalom po gradovima i županijama Naprimjer u Dubravi Vrbovečkoj s liste postojećih proizvođača nestala je i tvrtka za proizvodnju traktora i poljoprivrednih strojeva Gramip, koja je nekoliko puta restrukturirana. Nema zaposlenika četiri godine..Sada je na ulazu bivše tvrtke samo porta u kojoj tri zaposlenika rade u tri smjene.
Mogu li se spomenuti događaji u Hrvatskoj, a to je samo mali dio, nazvati promjene? No to nikako nisu promjene za poticanje i za napredak zajednice, već za stagnaciju i nazadovanje.
Zoran Milanović u Šibeniku 22. svibnja 2023..
EUROPSKI NOVAC JE NAŠ NOVAC
U Šibeniku je predsjednik Milanović govorio o potrebi korištenja europskih fondova te je rekao . „Europski novac je naš novac i njega treba maksimalno pošteno koristiti. Bila bi glupost ne iskoristiti ih jer to je mjera uspjeha. Moramo pokazati da smo u stanju pobrinuti se sami za sebe. Korištenjem europskih fondova trebamo se približiti standardu bogatijih država, te time postati jači i neovisniji. Koliko smo u tome bili uspješni? - po meni nismo. Nije da se ništa u Hrvatskoj nije dešavalo zadnjih 10 godina, bilo je napredaka ali nedovoljno“ naglasio je predsjednik Milanović i dodao kako je činjenica da je Hrvatska i dalje među najslabijima.
Govoreći o ekonomskom razvoju, kazao je kako su stope rasta u zadnjih 10 godina skromne: „Stalno su bile neke krize i ratovi, ali i drugima su. Rasli smo, ali drugi su rasli više. Izgubili smo industriju i sada jako ovisimo o svjetskom miru. Doslovno moramo Boga moliti da ne izbije neki veći i opasniji rat“ . Naglasio kako je potrebno ti idealizirati i idolizirati Europsku uniju jer su njeni mehanizmi odlučivanja vrlo nedemokratski. „Sustav političke odgovornosti praktički ne postoji. Činjenica je da o pitanjima života i smrti, rata i mira govore ljudi koji za to nisu birani, a to su ozbiljne stvari“ poručio je predsjednik Milanović te je apelirao da se u vođenju državnih poslova treba ponašati sebično budući da je jedino nama stalo do naše države.
Margareta Zouhar Zec
Post je objavljen 23.05.2023. u 09:46 sati.