PREDSJEDNICA EUROPSKE KOMISIJE POSJETILA PREDSJEDNIKA ZELENSKOG
DAN EUROPE U KIJEVU I RAZGOVORIMA
Dan Europe 9. svibnja 2023., kada je naime, 9. svibnja 1950. godine za Europsku uniju povijest započela i Robert Schuman, tadašnji ministar vanjskih poslova Francuske predstavio je svoj prijedlog formiranja Europske zajednice za ugljen i čelik, predsjednica Europske komisije Ursula fon der Leyen provela je u Kijevu kod predsjednika Ukrajine Zelenskog razgovarajući s njim.
U izjavi za medije, koja je 9. svibnja objavljena na stranici Europske komisije der Leyen kaže da je čast i i privilegija biti u Kijevu 9. svibnja kada se slavi mir i jedinstvo u Europi te je stoga, kaže ona „ vrlo prikladno biti ovdje u Kijevu na obilježavanju i proslavi 9. svibnja, dragi Volodimire. I dopustite mi da toplo pozdravim vašu odluku da 9. svibnja Dan Europe bude i u Ukrajini.“
Predsjednica Europske komisije Ursula fon der Leyen
Predsjednica EK je u priopćenju navela „U ovoj borbi Europska unija i njezine države članice stoje rame uz rame s Ukrajinom. 9. maj simbolizira i nešto drugo, a to je solidarnost. Solidarnost rođena iz lekcija velikih sukoba 20. stoljeća. To je duh naših demokracija. Dragi predsjedniče Zelensky. Danas sam ovdje kako bih vas uvjerila da možete računati na tu istu solidarnost koliko god je potrebno“-
Ursula von der Leyen je konstatirala da je sa Zelenskim imala jako dobru raspravu, te je izvijestila u priopćenju o nekim temama razgovora:
„ Prvi prioritet je POMOĆ U OSIGURANJU STRELJIVA potrebnog Ukrajini . Znate da radimo na tri kolosijeka. Najbrži način je trenutačno oslobađanje streljiva iz zaliha država članica. Za to smo izdvojili milijardu eura i to funkcionira. Značajne zalihe streljiva su isporučene ili su na putu za Ukrajinu, ali potrebno je učiniti više, hitno. Stoga drugi prioritet: koji smo dogovorili prošli tjedan osigurava 1 milijardu eura iz European Peace Facility za nabavu streljiva od 155 i 152 milimetra od strane država članica. Kako bi se ovaj posao ubrzao, treći prioritet je pomoć državama članicama da povećaju proizvodnju i ubrzaju isporuku streljiva kako bi se zadovoljile potrebe Ukrajine i država članica.
Druga tema je FINANCIJSKA POTPORA. Nastavljamo našu vitalnu financijsku potporu Ukrajini. Znate da imamo paket od 18 milijardi eura za cijelu 2023. godinu, od čega smo do sada već isplatili 6 milijardi eura. To značajno pridonosi zatvaranju ukrajinskog proračunskog jaza. Ali naravno, već radimo na financijskoj potpori nakon 2023.
Treća tema : SANKCIJE. Nastavljamo činiti sve što je u našoj moći kako bismo uništili Putinov ratni stroj i njegove prihode. Naše sankcije djeluju. I smanjili smo, primjerice, naš uvoz iz Rusije za gotovo dvije trećine, čime smo Rusiju lišili ključnih tokova prihoda. Dakle, već smo nametnuli visoku cijenu Kremlju kroz deset uzastopnih paketa sankcija. Komisija je prošli petak usvojila svoj prijedlog 11. paketa sankcija. Fokus ovog paketa sada je na suzbijanju zaobilaženja. To radimo u vrlo bliskoj suradnji s našim međunarodnim partnerima, posebice s G7. „
U priopćenju se predsjednica EK osvrnula , kako je rekla , na tri elementa u ovom paketu. „Prvo, izoštravamo svoje postojeće alate: dodajemo više proizvoda našoj zabrani tranzita. Primjerice, proizvodi napredne tehnologije ili dijelovi zrakoplova koji idu u treće zemlje preko Rusije više neće završavati u rukama Kremlja. Međutim, morat ćemo poduzeti dodatne radnje. Nedavno smo vidjeli rast vrlo neobičnih trgovinskih tokova između Europske unije i određenih trećih zemalja. Ta roba potom završava u Rusiji. To je razlog zašto, kao drugo, predlažemo novi alat za borbu protiv zaobilaženja sankcija. Ako vidimo da roba ide iz Europske unije u treće zemlje i onda završava u Rusiji, mogli bismo predložiti državama članicama da sankcioniraju izvoz te robe. Ovaj će alat biti posljednje sredstvo i koristit će se oprezno, nakon vrlo pažljive analize rizika i nakon odobrenja država članica EU-a. Ali ne treba sumnjati da radimo protiv zaobilaženja sankcija. Treći element u ovom paketu je: Predlažemo zabranu subjekata u 'sjeni' iz Rusije i trećih zemalja koji namjerno zaobilaze naše sankcije. To je što se tiče 11. paketa sankcija"
Predsjednica Europske komisije Ursula fon der Leyen
"Četvrta radna linija o kojoj smo razgovarali je izvan rata. Odnosi se na PUT UKRAJINE PREMA ČLANSTVU U EUROPSKOJ UNIJI. Komisija je jasno postavila sedam koraka koje Ukrajina treba poduzeti prije nego što Komisija može preporučiti državama članicama da pokrenu pregovore o pristupanju. Ukrajina neumorno i intenzivno radi na ovih sedam koraka, unatoč teškoćama provođenja reformi usred punog rata. Želim izraziti svoje duboko poštovanje za ovo izvanredno djelo. Znate da možete računati na našu podršku i našu stručnost tijekom cijelog procesa. Rad treba nastaviti. Komisija će izvješćivati Vijeće. Prvo usmeno u lipnju, ali što je najvažnije onda pismeno u listopadu.
Tema ŽITARICE. Neposredni prioritet sada je da tranzit žitarica ide besprijekorno i uz najniže moguće troškove izvan Ukrajine prema Europskoj uniji. To zahtijeva vrlo blisku suradnju različitih dionika. Stoga ćemo zajedno napraviti platformu koordinacije kako bismo te staze solidarnosti opet u potpunosti profunkcionirale. „
Priopćenje/ mzz