EUROPSKA KOMISIJA: STROŽA PRAVILA ZA BORBU PROTIV KORUPCIJE U EU I ŠIROM SVIJETA
KORUPCIJA POTKOPAVA DOBRO UPRAVLJANJE, JAVNE POLITIKE, JAVNE USLUGE
Europska komisija želi ispuniti obvezu koju je preuzela predsjednica von der Leyen u svom govoru o stanju Unije 2022., a vezano za borbu protiv korupcije. U priopćenju za javnost 3. svibnja Europska komisija kaže se da će započeti s odlučnim djelovanjem protiv korupcije i u EU i šire u svijetu.
Globalni indeksi korupcije stavljaju mnoge države članice EU među zemlje koje se smatraju najmanje korumpiranim na svijetu. Podaci Eurobarometra pokazuju da je 2022. gotovo sedam od deset Europljana (68%) vjerovalo da je korupcija raširena u njihovoj zemlji. Samo 31% građana bilo je mišljenja da su napori njihove vlade za borbu protiv korupcije - učinkoviti.
Korupciju je po svojoj prirodi teško kvantificirati, ali čak i konzervativne procjene pokazuju da ona košta gospodarstvo EU-a najmanje 120 milijardi eura godišnje. Negativni učinci korupcije osjećaju se u cijelom svijetu, potkopavajući napore za postizanje dobrog upravljanja i postizanje ciljeva održivog razvoja Ujedinjenih naroda. Korupcija je vrlo štetna za društvo, naše demokracije, gospodarstvo i pojedince. Potkopava institucije o kojima ovisimo, razvodnjavajući njihovu vjerodostojnost, kao i njihovu sposobnost da provedu javne politike i kvalitetne javne usluge. Djeluje kao pokretač organiziranog kriminala i neprijateljskog stranog uplitanja. Sprječavanje i borba protiv korupcije ključni su kako za očuvanje vrijednosti EU-a i učinkovitosti politika EU-a, tako i za održavanje vladavine prava i povjerenja u one koji upravljaju .
Nove mjere stavljaju fokus na prevenciju i stvaranje kulture integriteta, u kojoj se korupcija ne tolerira, a jačaju alate za provedbu.
Ključni elementi prijedloga EK su slijedeći
I. Priopćenje o borbi protiv korupcije
U zajedničkom priopćenju Komisija i visoka predstavnica objedinjuju postojeći rad i razvijaju nove smjernice i nove alate na razini EU-a i država članica:
Mreža EU-a za borbu protiv korupcije- koja okuplja tijela za provedbu zakona, javna tijela, praktičare, civilno društvo i druge dionike, djelovat će kao katalizator za prevenciju korupcije diljem EU-a i razvijat će najbolje prakse i praktične smjernice.
Ključna zadaća Mreže bit će podrška Komisiji u mapiranju područja u kojima su rizici od korupcije visoki diljem EU-a. Rad Mreže uključit će se u strategiju EU-a za borbu protiv korupcije, koja će se razviti u suradnji s Europskim parlamentom i Vijećem, kako bi se maksimizirao učinak i koherentnost djelovanja EU-a.
Unutar institucija EK postoji nulta tolerancija prema korupciji. Komunikacija detaljno opisuje etička pravila, pravila integriteta i transparentnosti koja su na snazi kako bi se spriječila korupcija unutar institucija EU-a. Ovaj okvir ne samo da se mora primjenjivati rigorozno i dosljedno, već se mora i stalno ažurirati.
II. Stroža pravila za borbu protiv korupcije
Komisija predlaže novu Direktivu o borbi protiv korupcije. Prijedlogom se modernizira postojeći pravni okvir EU-a za borbu protiv korupcije:
a) Sprječavanje korupcije i izgradnja kulture integriteta
Podizanje svijesti o korupciji provođenjem kampanja informiranja i podizanja svijesti, istraživanja i edukacijskih programa za smanjenje rizika od korupcije i kaznenih djela.
Osiguravanje da javni sektor bude odgovoran prema najvišim standardima nametanjem obveze državama članicama da donesu učinkovita pravila o otvorenom pristupu informacijama od javnog interesa, otkrivanju i upravljanju sukobima interesa u javnom sektoru, otkrivanju i provjeri imovine javnih dužnosnika i reguliranje interakcije između privatnog i javnog sektora.
Uspostava specijaliziranih antikorupcijskih tijela te osiguranje odgovarajućih resursa i obuke za tijela odgovorna za sprječavanje i borbu protiv korupcije.
b) Jedan pravni akt za sva korupcijska kaznena djela i sankcije
Usklađivanje definicija kaznenih djela koja se gone kao korupcija kako bi obuhvatila ne samo podmićivanje, već i pronevjeru, trgovanje utjecajem, zlouporabu položaja, kao i ometanje rada pravosuđa i nezakonito bogaćenje vezano uz korupcijska kaznena djela. Prijedlogom su sva kaznena djela prema Konvenciji Ujedinjenih naroda protiv korupcije obvezna prema pravu EU-a i spaja korupciju u javnom i privatnom sektoru.
Povećava razinu kaznenih sankcija za fizičke i pravne osobe, te usklađuje otegotne i olakotne okolnosti.
c) Osiguravanje učinkovitih istraga i kaznenog progona korupcije
1. Istražni alati: Države članice morat će osigurati da tijela za provođenje zakona i tužitelji imaju odgovarajuće istražne alate za borbu protiv korupcije.
2.Imunitet ili povlastice od istrage i kaznenog progona: države članice morat će osigurati da se povlastice i imunitet mogu ukinuti tijekom istraga korupcije putem učinkovitog i transparentnog postupka koji je unaprijed utvrđen zakonom, i to pravodobno.
Uvođenje minimalnih pravila o zastari kako bi se osiguralo dovoljno vremena da se kaznena djela korupcije privedu pravdi.
III. Proširenje alata za sankcije ZVSP-a na ozbiljna djela korupcije
Sankcije EU-a pomažu u postizanju ključnih ciljeva ZSOP-a kao što su očuvanje mira, jačanje međunarodne sigurnosti te konsolidacija i podupiranje demokracije, međunarodnog prava i ljudskih prava. S današnjim prijedlogom Visokog predstavnika, koji podržava Komisija, EU će moći ciljati na ozbiljna djela korupcije u cijelom svijetu, bez obzira gdje se dogodila. Nadopunit će i poboljšati unutarnje i vanjske instrumente EU-a za borbu protiv korupcije i pokazati odlučnost EU-a da koristi sve alate, uključujući sankcije ZVSP-a, za borbu protiv nje./ priopćenje,mzz /