Danas sam došla na svoje!!!! Noć knjige. A kada meni nije Noć knjige?! :)))) Dakle, dvije odlične poromocije knjiga.
Najprije: "Hoću knjigu", predstavljanje knjige Katarzyne Kucewicz: "Žene koje previše osjećaju". , u podnaslovu: Visoka osjetljivost: dar ili prokletstvo? Jučer Mađarica, danas jedna Poljakinja. Izdavač: Poetika. (publicistika, naglasak na popularnu psihologiju) Jako zanimljiva tema - rađamo li se osjetljivi ili tijekm života razvijamo osjetljivost?! Odgovor bi bio da se osjetljivost ne može naučiti - nego se takvi rađamo. Što bi se reklo, genetski smo predisponirani da osjećamo više. Dublje.
Katarzyna petnaest godina radi kao psiholog sa ljudima, i iz toga i proizlazi njen interes prema visokoj osjetljivosti. Što se zapravo u mozgu visokoosjetljive osobe? Mozak visokoosjetljive osobe drukčije reagira na dopamin. Dopamin je jedan od glavnih neurotransmitera u mozgu. Dopaminje, poput serotonina, neurotransmiter koji omogućuje prijenos informacija između neurona u središnjem živčanom sustavu. Dopamin utječe na psihu - prije svega povećava motivaciju za djelovanje i čini da imamo više energije i želje za životom, stvaranjem. Visokoosjetljive osobe će biti stimulirane npr. publikom, zvukovima, bojama - a sve to čini da njihova koncetracija slabi, te da trebaju više vremena za rješavanje određenih zadataka. Samim time, mentalno se više troše i trebaju duži oporavak od niskoosjetljivih osoba. Drugim riječima, u svakom dobrom - ima i nešto loše (odnosno to je kao nekakav lijek, koji jedno liječi, ali poremeti uz put i nešto drugo).
Zrcalni neuroni visokoosjetljivih osoba znatno su aktivniji. Zrcalni neuroni naziv je za skupinu živčanih stanica u mozgu. Aktiviraju se tijekm promatranja aktivnosti koje provode druge osobe ili tijekom obavljanje određenog posla. Odgovorni su za našu razinu empatije. Znači, visokoosjetljive osobe su empatičnije i sve proživljavaju mnogo intenzivnije.
Nekoliko je pokazatelja da ste visokoosjetljiva osoba. 1. Sklonost pretjeranom analiziranju situacije 2- Osjetljivost prema drugima
3. "Čitanje" emocija drugih- 4. Često se osjećate prepljavljeni osjećajima. 5. Reakcije na podražaje ((mirisi, boje, reakcije na svjetlo)
U knjizi se nalazi i tekst, koji vas određenim pitanjima "pročita" - jeste li visokosojetljivi ili ne. Zanimljivo i korisno.
O knjizi je govorila i Alis Marić, koja je također ovu knjigu, napisanu od strane stručnjakinje - ali vrlo razumljivim jezikom. Self help knjige mogu nam zaista pomoći razriješiti određene dileme, ali - u koliko je osjetljivost prevelika (toliko da svoju osjetljivost poželiš "utopiti" u alkoholu, drogama ili nekim drugim ovisnostima) - treba se obratiti psihologu, koji će samim razgovorom uputiti na problem i kako ga početi rješavati.