Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/viatrix

Marketing

Istarske Toplice – lječilište povezano sa svetim Stjepanom

Istarske toplice su termalni lokalitet s lječilištem u dolini rijeke Mirne. Voda u toplicama je radioaktivna (do 693 Bq/l) i visoko sumporovita (33 do 38 mg H2S po litri), a od ukupno trinaest minerala, uz sumpor, najviše sadrži natriji, kalciji i klor. Toplice su poznate i po ljekovitom blatu (fango) koji je anorgansko glinasto-vapneni, sumporni i radioaktivni te natopljen termalnom vodom. Poznate su bile u rimskom dobu. Iz tog doba su, na ovom lokalitetu, pronađeni brojni arheološki nalazi kao što su rimski novac, nakit, natpisi u kamenu i dr. Prvi pisani podaci o toplicama, kao Terme Santo Stefano, su tek iz 1650. godine kada je novigradski biskup Tommasini naveo da u podnožju litice koja se okomito spušta u dubinu 208 koraka gotovo do razine doline izvire mlaka sumporna voda. Voda je prvi put analizirana u 19. stoljeću, nakon čega je obitelj Gravisi iz Kopra, vlasnici Kaštela Petrapilosa, izgradila dvije drvene zgrade i otvorila lječilište. Kako su toplice postajale sve popularnije, u Austro-Ugarskoj Monarhiji su se proširivale. 1939. godine je otkrivena radioaktivnost. Tijekom Drugog svjetskog rata zgrade su gotovo uništene. Istarske Toplice su obnovljene i proširene između 1956. i 1960. godine. Do toplica se može doći cestom L50051 iz pravca Ponte Portona, Livada i Gradinja ili jednostavnije cestom Ž5010 koja povezuje Istarske Toplice s cestom D44 (čvor Nova Vas, A9 - čvor Lupoglav, A8).



Auto smo parkirali na parkiralištu na samom ulazu u Istarske Toplice.



S parkirališta smo nastavili cestom prema zapadu i nakon nekoliko metara stigli do raskršća na kojem se, s lijeve strane, nalazi mozaik klupa iz 2022. godine koja je ukrašena istarskim motivima kao što su maslina, vinova loza, istarska koza, kažuni, te motivom obližnje crkve sv. Stjepana, a na prednjoj strani je glagoljicom ispisana riječ ISTRA.



Na raskršću smo skrenuli desno i nakon pedesetak metara skrenuli lijevo na stepenište.



Stepeništem smo se popeli do staze na kojoj smo skrenuli lijevo.



Na stazi smo primijetili spomen ploču III. čete talijanskog bataljona Pino Budicin i minerskog voda i brigade Vladimir Gortan postavljene 28. kolovoza 1969. godine.



Nastavili smo dalje uzbrdo i ubrzo smo stigli do osamdesetpet metarske stijene Svetog Stjepana ispod koje se nalazi izvor ljekovite vode Sveti Stjepan.



Tu se nalazi polupećina pored koje su zanimljivi ostaci popločenja i...



...betonske terase koja je ujedno i vidikovac.



Malo dalje je kapelica s Majkom Božjom te početak Križnog puta koji vodi do vrha stijene Sveti Stjepan.



Prije nego što smo krenuli Križnim putem nastavili smo ravno do obližnje jednobrodne crkve sv. Stjepana



Crkva sv. Stjepana je izgrađena u 19. stoljeću. Na kamenom pročelju ima rozetu te preslicu s jednim zvonom. U crkvi je oltar s drvenim kipom svetog Stjepana koji je pripadao starijoj crkvi na vrhu stijene Sveti Stjepan.



Vratili smo se nazad do kapelice i prve postaje Križnog puta te skrenuli lijevo na Križni put.



Uska se staza penje krivudavo uz stijenu i svakih nekoliko desetaka metara je postaja Križnog puta.



Što smo se stazom više uspinjali tako je pogled bio sve ljepši na Istarske Toplice te na Motovun u daljini.



Pri samom vrhu, blizu trinaeste postaje Križnog puta primijetili smo ostatke kamenog objekta.



Četrnaesta, posljednja, postaja Križnog puta se nalazi blizu ostataka romaničke crkve sv. Stjepana.



Crkva sv. Stjepana ima preslicu za jedno zvono te polukružni prezbiterij. U unutrašnjosti crkve se nalazi zanimljiva ploča na kojoj je 1868. godina, a oko nje grafiti iz druge polovine 20. stoljeća.



S mjesta gdje je crkva pruža se prekrasan pogled na dolinu rijeke Mirne i Motovunsku šumu te...



...na izvor Bulaž i kamenolom Sveti Stjepan.



Nakon razgledavanja crkve i uživanju u pogledu nastavili smo uzbrdo do obližnje kalvarije.



Za kraj evo i legende o Groti sv. Stipana (stijeni sv. Stjepana) nad Istarskim Toplicama koja je vezana uz nastanak ljekovite vode (sumporne vode koja liječi kožne bolesti i reumatizam) na tom lokalitetu u dolini rijeke Mirne. Legenda govori o čednoj i dobroj djevojci, koja je zbog optužbe za nemoral odlučila sebi oduzeti život. Popela se na 85 metara visoku stijenu koja natkriva izvor vode i zavjetovala se svetom Stjepanu: „Ako sam grješna, neka skokom u ponor poginem, a ako sam nevina, neka ispod mojih nogu poteče voda koja će liječiti ljude“. Prema legendi djevojka je skočila i ostala živa te je otada to mjesto postalo izvorište ljekovite vode.



Karta Istrarskih Toplica s lokacijama crkva sv. Stjepana.



Dužina rute 1,08 km.



Post je objavljen 04.04.2023. u 20:17 sati.